CZ EN Facebook

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK

Lístky na všechny filmové projekce (Kino 35 a Kino Světozor),
lze zakoupit online:

Rezervační systém kina Světozor zde

Rezervační systém Kina 35 zde

4

Osobnost: Mies van der Rohe

Osud jménem Tugendhat

(ČR, 2012, Rudolf Chudoba, česky, 52 min. ) 

Brněnská vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, byla jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví Unesco. V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat i s přilehlou zahradou památkovou obnovou, při níž byla uvedena do autentické podoby z roku 1930. Dokudrama režiséra Rudolfa Chudoby sleduje osudy slavného domu ve třech liniích. První je příběhem rodiny vzdělaných a bohatých stavebníků, který kopíruje historické drama 20. století. Druhý příběh se týká samotné vily, jejího autora a dobové umělecké atmosféry. Třetí realistická linka pozoruje důslednou a detailní památkovou obnovu, díky níž získal tento architektonický klenot znovu svůj původní lesk.

tl_files/denarchitektury/DATA/FA 2016/Osud_jmenem_Tugendhat.jpg

Haus Tugendhat

(Německo, 2013, Dieter Reifarth, 116 min.)
 
V roce 1930 byla v Brně postavena jedna z nejvýznamnějších staveb moderní architektury nejen u nás. Vilu Tugendhat navrhl a do posledního detailu včetně nábytku, dveřního kování a klik promyslel architekt Mies van der Rohe. Na první pohled se může zdát, že jde o příběh unikátní stavby, ve skutečnosti je dokument Dietera Reifarthse napínavý a vzrušující román jednoho století. Na pozadí politických katastrof 20. století tu režisér odhaluje portrét rodiny a vypráví o důležitosti, kterou vila dodnes má pro potomky majitelů. V dokumentu se prolínají rozhovory se členy rodiny Tugendhat, jejími bývalými uživateli, historiky umění i restaurátory spolu s historickými fotografiemi a filmovými záběry, z čehož vzniká rozsáhlý životopis tohoto „nesmrtelného“ domu.

SO 1. 10., 16.00, Prague Gallery, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice), ZDARMA

Osobnost: Mies van der Rohe

Mies

(USA, 1986, Michael Blackwood, anglicky, 58 min.)

Moderní architektuře nelze porozumět bez znalosti stavitele Miese van der Rohe. Film dokumentuje nejen jeho život a ty nejdůležitější stavby, ale objevují se v něm i historické záběry, na nichž architekt hovoří o své filozofii. Architektka Phyllis Lambertová v dokumentu objasňuje svůj výběr Miese van der Rohe pro stavbu Seagram Building. O jeho odkazu a přetrvávajícím vlivu hovoří i architekti Robert A. M. Stern, Robert Venturi, Philip Johnson, historici, ale i jeho žáci.Mies van der Rohe: Architecture as language

(Švýcarsko, 2015, Alexandre Favre, 5 min.)

SO 1. 10., 18.00 Světozor, Malý sál

Můj dům, můj...

Barbicania

(Velká Británie / Francie, 2014, Ila Bêka a Louise Lemoine, anglicky / české titulky, 90 min.)

Přesně měsíc strávili filmaři Ila Bêka a Louise Lemoine natáčením dokumentu o životě ve slavném brutalistickém komplexu Barbican Estate v Londýně i přilehlém Barbican Arts Centre. Jak žijí lidé v této zrealizované utopii, která vyrostla v centru města na místě vybombardováném německými nálety během druhé světové války? Příběhy obyvatel ve snímku vytváří kaleidoskop dojmů a provází diváka tímto multifunkčním komplexem. Filmařská dvojice Ila Bêka a Louise Lemoine spolu pracuje od roku 2005, kdy založila tvůrčí platformu Bêka & Partners. Ve vztahu k současné architektuře se ve své filmové tvorbě zaměřují zejména na hledání nových narativních forem. Jejich první společný film z roku 2008 Koolhaas Houselife označila mezinárodní kritika jako ikonický. New York Times o nich psal jako „kultovních postavách“ evropské architektury. Ila Bêka a Louise Lemoine se pravidelně účastní přednášek na prestižních školách a své snímky uvádějí v mnoha mezinárodních kulturních institucích, jako jsou MoMA, Centre Pompidou, Barbican Art Gallery, Canadian Centre for Architecture nebo NAI v Rotterdamu. Od letošního roku je všech jejich 16 snímků v zastoupení newyorského Muzea moderního umění.

Month of Sundays + Paradoxical Planes

(Velká Británie, 2014, Callum Cooper, 4 min.)

SO 1. 10., 19.00, Francouzský institut Praha – Kino 35

Můj dům, můj...

The Greater Things

(Velká Británie / Japonsko, 2015, Vahid Hakimzadeh, anglicky, 66 min.)

Několik lidí různých národností, pocházejících z různého prostředí, s odlišnými touhami na sebe vzájemně naráží v Japonsku v kulisách současné architektury. Íránský architekt hledá něco, co zná jen on sám, litevský mistr bojových umění, který momentálně žije v Tokiu, se tu zase cítí jako outsider, japonský pár žije „uvězněn“ v superdesignovém domě ze skla. Existuje něco, co je může spojovat? Jsou skutečně každý jiný, nebo spíše reprezentují stejný druh současného nomáda, který žije někde a zároveň nikde? A existuje ve světě vůbec potřeba nějakého spojení, když izolace už není vnímána jako negativní zkušenost? Greater Things jsou o zvláštním pocitu, který zažíváte, když se dostanete mimo své já, stáváte se někým jiným a žijete někde mezi. A zároveň tyto zvláštní a přitom všem známé situace a stavy bytí rekonstruuje a prozkoumává svým specificky magickým způsobem.

tl_files/denarchitektury/DATA/FA 2016/Greater things.png

SO 1. 10., 20.30, Světozor, Malý sál

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png