CZ EN Facebook

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK

Lístky na všechny filmové projekce (Kino 35 a Kino Světozor),
lze zakoupit online:

Rezervační systém kina Světozor zde

Rezervační systém Kina 35 zde

2

Osobnost: Mies van der Rohe

Osud jménem Tugendhat

(ČR, 2012, Rudolf Chudoba, 52 min.)

Brněnská vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, byla jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví Unesco. V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat i s přilehlou zahradou památkovou obnovou, při níž byla uvedena do autentické podoby z roku 1930. Dokudrama režiséra Rudolfa Chudoby sleduje osudy slavného domu ve třech liniích. První je příběhem rodiny vzdělaných a bohatých stavebníků, který kopíruje historické drama 20. století. Druhý příběh se týká samotné vily, jejího autora a dobové umělecké atmosféry. Třetí realistická linka pozoruje důslednou a detailní památkovou obnovu, díky níž získal tento architektonický klenot znovu svůj původní lesk.

tl_files/denarchitektury/DATA/FA 2016/FA 2/Haus_Tugendhat.jpg

Colonnade Park

(Rakousko / USA, 2011, Heidrun Holzfeind, anglicky, 54 min.)

Brzy poté, co Mies van der Rohe dokončil Seagram Building v New Yorku, přišel s návrhem 22. patrového obytného komplexu Colonnade a Pavilion Apartments. Tři výškové budovy ze skla a oceli v mezinárodním stylu vyrostly v letech 1954–1960 ve městě Newark v New Jersey. Projekt Miese van der Rohe odstartoval nejen obnovu města, ale do lokality, v níž tehdy žili lidé s nízkými příjmy, se začala stěhovat i střední třída. Rozhovory s majiteli o tom, jak se jim žije v domě navrženém významným architektem, přičemž spousta z nich jeho  jméno uslyší poprvé v životě, režisérka prokládá záběry apartmánů i překrásných výhledů z jejich oken. Velmi kontrastně pak vedle sebe působí funkční exteriér domu s jednotlivými interiéry, které často připomínají muzeum nejrůznějších sběratelských kuriozit.

tl_files/denarchitektury/DATA/FA 2016/Colonnade_park.jpg

Mies van der Rohe: Architecture as language

(Švýcarsko, 2015, Alexandre Favre, 5 min.)

NE 2. 10., 18.00, Světozor, Malý sál

Osobnost: Mies van der Rohe

Haus Tugendhat

(Německo, 2013, Dieter Reifarth, 116 min.)

V roce 1930 byla v Brně postavena jedna z nejvýznamnějších staveb moderní architektury nejen u nás. Vilu Tugendhat navrhl a do posledního detailu včetně nábytku, dveřního kování a klik promyslel architekt Mies van der Rohe. Na první pohled se může zdát, že jde o příběh unikátní stavby, ve skutečnosti je dokument Dietera Reifarthse napínavý a vzrušující román jednoho století. Na pozadí politických katastrof 20. století tu režisér odhaluje portrét rodiny a vypráví o důležitosti, kterou vila dodnes má pro potomky majitelů. V dokumentu se prolínají rozhovory se členy rodiny Tugendhat, jejími bývalými uživateli, historiky umění i restaurátory spolu s historickými fotografiemi a filmovými záběry, z čehož vzniká rozsáhlý životopis tohoto „nesmrtelného“ domu.


Mies van der Rohe: Architecture as language

(Švýcarsko, 2015, Alexandre Favre, 5 min.)

NE 2. 10, 20.30, Světozor, Malý sál

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png