CZ EN Facebook

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK

Lístky na všechny filmové projekce (Kino 35 a Kino Světozor),
lze zakoupit online:

Rezervační systém kina Světozor zde

Rezervační systém Kina 35 zde

3

Můj dům, můj...

Where Architects Live

(Itálie, 2014, Francesca Molteni, anglicky, 78 min.)

Osm architektů světového formátu (Shigeru Ban, Mario Bellini, David Chipperfield, Massimiliano a Doriana Fuksas, Zaha Hadid, Marcio Kogan, Daniel Liebeskind a Bijoy Jain ze Studia Mumbai) dovolilo kurátorce Francesce Molteni nahlédnout do svých domovů a ukázali část ze svého soukromí. V jejich ateliérech panuje přísný pořádek, knihy jsou pečlivě vyrovnané, desky stolu čisté. Dokument si neklade za cíl uspokojit diváckou zvědavost, jak vlastně domovy architektů vypadají. Spíše zobrazuje osobní vkus a zaujetí každého z nich, jež se pak odrážejí v jejich tvorbě.

PO 3. 10., 18.00, Světozor, Malý sál

Archi.Kult

Pohrdání

(Francie, 1963, Jean-Luc Godard, francouzsky / české titulky, 103 min)

Podmanivá Brigitte Bardotová v roli pohrdající manželky Camille a neméně charismatický Michele Piccoli jako věčně pochybující scénárista Paul v adaptaci románu Alberta Moravii. Největší a nejhollywoodštější film Jeana-Luca Godarda, s geniální hudbou Georgese Deleruea a se slavným režisérem němé éry Fritzem Langem v roli sebe sama dodnes fascinuje nejen fanoušky filmu, ale díky záběrům natočeným ve slavné vile Malaparte z roku 1938 od architekta Adalberta Libery na ostrově Capri i milovníky architektury. Vila Malaparte, postavená 32 metrů nad Salerským zálivem, patří podle mnoha světových architektů i teoretiků k nejúžasnějším stavbám středomořské architektury. Dům cihlově červené barvy, jenž svým tvarem připomíná trup lodi, charakterizují schody vedoucí na střechu – terasu. Jednou z mála možností, jak obdivovat krásu tohoto domu a prohlédnout si jeho jinak nepřístupné interiéry, je pak Godardův film z roku 1963.

PO 3. 10., 19.00, Francouzský institut Praha – Kino 35

Můj dům, můj...

A Tropical House

(Rakousko, 2015, Karl-Heinz Klopf, 51 min.)

A Tropical House je po snímku Tower House druhou filmovou meditací režiséra Karla-Heinze Klopfa, tentokráte zaměřenou na dům architekta Andra Matina. Indonéský autor ho postavil ve městě Bintaro na předměstí Jakarty pro svou rodinu. Díky dlouhým pečlivě komponovaným záběrům se zdánlivě jednoduchá stavba stává předmětem divácké fantazie. Postupně jsme provázeni domem, jeho okolím, odhalujeme jeho konstrukci i to, jak na něj dopadá světlo a jak se v průběhu dne mění, anebo jen pozorujeme jeho deformovaný obraz ve vodě během bouřky. Přes všechnu hmatatelnost a důvěrnost místa nás nakonec překvapí komentář, že dům byl postaven podle Matinových vzpomínek z dětství. Pokud by bylo možné obydlet dům na dálku, pak je to tento film, který v nás tuto představu vyvolá nejlépe.

Uváděno v rámci Dokumentárního pondělí. 

PO 3. 10., 20.30, Světozor, Malý sál

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png