CZ EN Facebook

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK

Lístky na všechny filmové projekce (Kino 35 a Kino Světozor),
lze zakoupit online:

Rezervační systém kina Světozor zde

Rezervační systém Kina 35 zde

2

Dörhaus

Jak vidí téma architektury výtvarný umělec Marek Ther, nositel Chalupeckého ceny, který se soustavně věnuje tvorbě uměleckých filmů. Je pro nebourat, neničit a neredesignovat to, co už bylo jednou postavené. Přiklání se spíše ke stavbám postaveným do roku 1946, ale občas udělá i tu výjímku.

Film vznikl v koprodukci Kruhu a MyStreet Films a byl natočen speciálně pro festival architektury Den architektury 2016.

Inspirace Adama Gebriana

Frei Otto: Spanning The Future

(USA, 2014, Joshua V. Hassel, anglicky, 60 min.)

Dokument líčí životní příběh a dílo německého architekta Freie Otta, průkopníka v navrhování lehkých síťových konstrukcí a nositele Pritzkerovy ceny za rok 2015, jehož myšlenky inspirují mnohé již několik desetiletí. Film osobně představí a uvede Architekt roku 2015, novinář a významný teoretik Adam Gebrian.

Adam Gebrian: „Vždy, když některý z architektů získá nejprestižnější profesní ocenění, tedy Priztkerovu cenu, najde se řada kritiků, kteří budou zdůvodňovat, proč si vybraný laureát cenu nezaslouží, respektive, že jsou jiní, kteří si ji zaslouží více. Předloni se tak nestalo. Poté, co bylo oznámeno jméno německého experimentátora Freie Otta, nastala vzácná shoda. Jde o člověka, o kterém když se něco málo dozvíte, prostě ho musíte mít v úctě.“

One Week

(USA, 1920, Buster Keaton, němý film / anglicky a německé titulky, 25 min.)

Debut velikána americké němé grotesky o peripetiích, které s sebou nese stavba rodinného domu, obzvlášť dostanete-li ho svatebním darem. První dekonstruktivistická architektura ještě před dekonstruktivismem. Film osobně představí a uvede Architekt roku 2015, novinář a významný teoretik Adam Gebrian.

Adam Gebrian: „Kdo by nemiloval Bustera Keatona. Geniálního komika, který komično situace zvyšuje svým naprosto neměnným a nehybným výrazem. Ať se děje kolem něj cokoliv, Bustera to nerozhází. V němém filmu ‚Jeden týden‘ nám ukazuje, jak se dá postavit prefabrikovaný, montovaný dům během jednoho týdne. Tento svatební dar byl zajisté myšlen dobře, ale pomstychtivý soused z něj udělá dar vskutku danajský a Frigo tak položí základy amerického dekonstruktivismu s náskokem více než půl století.“

The Desert Castle

(Norsko, Eirin Gjørv, 2007, anglicky a norsky / anglické titulky, 53 min.)

Vládce nejsevernějšího emirátu Ras Al Khaimah má nesplněný sen – nové město uprostřed pouště. Podaří se norským architektům jeho přání v podobě gigantického projektu splnit? Film osobně představí a uvede Architekt roku 2015, novinář a významný teoretik Adam Gebrian.

Adam Gebrian: „Když sledujete fotbalový zápas, můžete vidět, jak jednotliví hráči hrají, jak se jim daří, či nedaří. Zároveň se dozvíte, jakým zápas skončil výsledkem. U architektury tomu tak často není. Znáte jen výsledek. Nevíte, jak vznikl, kdo se na něm jakým způsobem podílel, jakou hrál roli. Film Sand Castle dá nahlédnout do zákulisí jednoho takového architektonického zápasu. Proti sobě stojí ateliér Snohetta a OMA architekta Rema Koolhaase, rozhodčím je zadavatel, investor. Vše se odehrává v prostředí, které ani jeden z týmů dobře nezná, a musí se tedy rychle zorientovat.“

tl_files/denarchitektury/DATA/FA 2016/FA 2/The Desert Castle.jpg 

ÚT 4. 10., 20.30, Světozor, Velký sál

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png