CZ EN Facebook

FILMOVÝ FESTIVAL FILM A ARCHITEKTURA 2016

pořádá:

KRUH

pod záštitou:

Česká komora architektů

projekt podpořili:

Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace české architektury, Státní fond kultury České republiky,

Francouzský institut v Praze, Rakouské kulturní fórum v Praze, Polský institut Praha, Maďarské kulturní středisko Praha, Visegrad Fund, Laufen CZ s. r. o.,

SIPRAL a. s.,  MDA Praha s. r. o., KOMA MODULAR s. r. o. 

ve spolupráci s:

MyStreetfilms a Doc Alliance

 

Projekce probíhají v Kině Světozor, Vodičkova 41, Praha 1 a v Kině 35 Francouského institutu v Praze, Štěpánská 35, Praha 1 

Své vstupenky si můžete rezervovat na www.kinosvetozor.cz a na www.ifp.cz, vstupné je 100 Kč, snížené 80 Kč, konference zdarma.

KONCEPT

Kino Světozor – Kino 35 – Prague Gallery

Kde bydlí slavní architekti? Jak se žije na ostrově z recyklovaných pet lahví nebo v brutalistickém komplexu Barbican? Jaký byl architekt Mies van der Rohe a jaký osud potkal rodinu a vilu Tugendhat? Které filmy baví a inspirují architekta a novináře Adama Gebriana? Přijďte to zjistit na další ročník festivalu Film a architektura, který se koná 1.-5.10.2016.

Posláním festivalu je srozumitelně přiblížit různorodá témata současné architektury, designu a urbanismu širokému publiku. Festival Film a architektura přináší osvětu i inspiraci a je příspěvkem k debatě mezi architekty, politiky a veřejností o podobě a potřebách naší společnosti.

„Neustále se zvyšující zájem o život ve městě, veřejný prostor a kvalitní architekturu je patrný i v nárůstu filmů s touto tématikou, proto Kruh již po páté pořádá v návaznosti na Den architektury festival Film a architektura, který kromě projekcí v kině Světozor a v Kině 35 nabídne také konferenci na téma Perspektivy filmů o architektuře v zemích Visegrádu“, říká předsedkyně Kruhu, architektka Marcela Steinbachová. 

Většina filmů je zahraničních a až na pár výjimek jde o tuzemské premiéry, které jinde než na festivalu nejsou k vidění. Hlavním těžištěm programu je několik tematických bloků. Dramaturgem prvního je Architekt roku 2015, novinář a teoretik Adam Gebrian, který představí biografie svých oblíbených architektů nebo filmy, které ho zaujaly. Diváci se mohou těšit na filmy věnované architektovi Johnu Lautnerovi, Frei Ottovi nebo jedné z nejvýznamnějších architektek v historii Lině Bo Bardi. Projekce doplní osobní úvod a komentář Adama Gebriana. 

Blok s názvem Osobnost Miese van der Rohe připomíná 130. výročí narození slavného architekta, autora ikonických staveb jako například Seagram building na Manhattanu, Neue Nationalgalerie v Berlíně nebo Vily Tugendhat v Brně.

Blok Můj dům, můj.. přináší příběhy domů a jejich obyvatel, umožní nahlédnout do obydlí slavných architektů, do nepřístupných či neobvyklých staveb. Dokument Where architects live nabídne pohled do soukromí Zahy Hadid nebo Daniela Liebeskinda. Portrét londýnského brutalistického komplexu a jeho obyvatel přináší film Barbicania a utopické vize i radikální řešení obytného prostoru film Mikrotopia.

Pohrdání Jeana-Luca Godarda je letošním příspěvkem k sekci Archi.Kult, která zahrnuje filmy zásadní nejen pro filmové fanoušky, ale i pro příznivce architektury. Film o rozpadu vztahu se proslavil nejen díky Brigitte Bardot v hlavní roli a herecké účasti režiséra němých filmů Fritze Langa, ale dodnes fascinuje diváky také úchvatnými záběry slavné vily Malaparte na ostrově Capri. 

Na festivalu budou promítnuty také vybrané filmy z kolekce My Street Films 2016 a to nejlepší z ČR, Slovenska, Polska a Maďarska na téma film a architektura. Blok visegrádských filmů doplní veřejná konference Perspektivy filmů o architektuře v zemích Visegrádu, které se zúčastní zahraniční hosté i řada domácích odborníků. Po celou dobu festivalu budou diváci moci v Café Jedna ve Veletržním paláci zdarma zhlédnout videoinstalaci Haruny Honcoopové Na věčné časy II. o mizení staveb postavených za minulého režimu.

Vstupné:
Kino Světozor a Kino 35 
100 / 80 Kč