CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

19

Praha – město a řeka

Řeka je nedílnou součástí města. Na jedné straně mu poskytuje oporu, na druhé straně ho svazuje svým tokem. Jak se Praha s Vltavou sžila? Lidé – řeka – město. S historikem Richardem Bieglem nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy promluvíme na procházce od Anežské čtvrti po ostrov Štvanice. 

Sraz: ne 4. 10., 9:00, Nemocnice Na Františku

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

 VOL6176
 VOL6200

Praha – obytný dům Pod altánem + Ekocentrum Archa Coutry Life v Nenačovicích

Komentovaná prohlídka prestižními cenami oceněného domu postaveného v energeticky pasivním standardu. Provází autor projektu, architekt Aleš Brotánek. Na prohlídku navazuje exkurze do Ekocentra Archa Coutry Life v Nenačovicích. Na exkurzi zajištěna zdarma autobusová doprava, nutná rezervace přes online formulář zde

Sraz: ne 4. 10., ulice Pod Altánem 3367/40, Praha 10
Program:
9:00 prohlídka obytného domu Pod Altánem
10:15 odjezd autobusu do Ekocentra Archa Coutry Life v Nenačovicích
14:00 návrat do Prahy (oběd zajištěn)

Hnutí Duha

Pod altanem

Praha – Císařský ostrov - obnova soužití s řekou

Císařský ostrov očima jejich uživatelů a správců. Představení výsledků soutěžního workshopu, který přinesl nový úhel pohledu na pražskou čističku a její bezprostřední okolí.

Sraz: ne 4. 10., 10:00, u spodní brány Trojského zámku

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Praha – Brána do Karlína - příležitosti Negrelliho viaduktu

Procházka s architektkou a teoretičkou Yvette Vašourkovou po okolí druhého nejstaršího pražského mostu nám odkryje zapomenutá místa na hranici Prahy 1 a Karlína. Místa tak daleko, a přitom tak blízko. Pojďme si společně popovídat, jak by šel vdechnout nový život prostoru pod viaduktem a jeho okolí. Inspirativní procházka povede podél karlínského viaduktu od nábřeží až po Vítkov. Veškeré podněty budou zaznamenány.

Sraz: ne 4. 10.,  11.30, roh ulic Sokolovská a Prvního pluku před Mlsnou Kavkou

Praha – Praha banální a globální

Obchodní centrum Palladium, hotel Mariott, Florentinum – proč vlastně stojí zrovna v centru Prahy? A víte, že za hotelem Atrium je výběh tučňáků? Procházka s novinářkou Karolínou Vránkovou po globální architektuře a jejích omylech v okolí Florence.

Sraz: ne 4. 10.2015, 13:00, před Desfourským palácem, Na Florenci 21

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

Praha – Zmizelá místa Vinohrad II.

Zbořené domy, zaniklé usedlosti, zrušená divadla. O tom, co už není vidět, ale dochovalo se v příbězích a vyprávění. Po Vinohradech jakožto divokém pražském předměstí s architekty Markétou Mráčkovou a Markem Šilarem. Pokračování loňské procházky.

Sraz: ne 4. 10., 13:00, náměstí Míru, před kostelem

 

 VOL6599
 VOL6637

Praha – Cyklovyjížďka Prahou

Projížďka na kole s dopravním urbanistou Tomášem Cachem za novými cyklistickými opatřeními a dalšími krásami veřejných prostranství v Praze. Dozvíte se, jak probíhala příprava některých realizovaných úprav, co se nakonec povedlo a co ne a proč. A sami si je vyzkoušíte. 

Sraz: ne 4. 10., 14:00, Karlovo náměstí před kostelem sv. Ignáce

 DSC0544
 DSC0542

Praha – Ateliéry Pragovka (Hurá dovnitř)

Dnešní Kolbenova ulice je synonymem areálu továrních budov, který se rozprostírá po obou stranách ulice. Nachází se zde i Hala E, dříve Ústřední skladiště Ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu slavných vozů Praga.Dnes tato budova ukrývá 30 ateliérů, které slouží více než 70 malířům, sochařům a konceptuálním umělcům.

Sraz:  ne 4.10., 15:00 – 18:00, Kolbenova 616/34, Praha 9

Pragovka 1

Praha - Buďánka pro Prahu

Na cestičkách i schodištích a ve vyklizených objektech Buďánek najdete malá překvapení / třeba od Smrk Architekti, malířky Veroniky Palečkové, fotografa Stanislava Krupaře.../. Opravujeme bývalý Koloniál jako pilotní projekt revitalizace, možná bude i KOMA - Veselý kontejner.

Sraz: ne 4.10., 14:00 - 18:00, ulice Nad Zámečnicí

Mlékárna KOLONIAL -2
DA 01

Praha – Vršovická architektura 60.- 80.let

Podél bývalé „třídy SNB“ (dnes Vršovické ulice) až na „náměstí Kubánské revoluce“ se zatím ještě nachází sedm trosek ukázkových děl architektury 60.–80. let minulého století. Jejími tvůrci byli např. J. Siegel, V. Klimeš, Z. Edel, J. Votruba a mnozí další. Procházka s Nelou Bastlovou, která se do vršovické architektury v půli 80. let narodila, kterou toto umění spoluutvářelo a vychovalo a která se stala svědkem destrukce tohoto slohu.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, před továrnou KOH-I-NOOR, Vršovická ulice

Da2
Da3

Praha – DOX - Rodinná dílna Domy jako příběhy

Rodinná výtvarná dílna v rámci DNE ARCHITEKTURY k výstavě Jakuba Szczęsneho: Operations. Znáte nejužší dům na světě? Architekt Jakub Szczęsny ho navrhl pro izraelského spisovatele Etgara Kereta ve štěrbině mezi dvěma bytovými domy ve Varšavě. Nechte se inspirovat i dalšími svéráznými projekty od polského architekta a společně zastavíme známá i skrytá zákoutí centra DOX. Nejnižší, nejšikmější i třeba nejvyšší dům jsou jen otázkou představivosti. Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let. Kapacita dílny je omezena. Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104 

Sraz: ne 4. 10., 14:00–17:00 

Praha – DOX - Komentovaná prohlídka výstavy Jakub Szczęsny: Operations s umělcem

Kapacita prohlídky je omezena. Rezervace a informace: rezervace@dox.cz

Sraz: ne 4. 10., 15:00–16:00

Panorama DOX

Praha – Moderní architektura na Praze 15

Komentovaná procházka s historiky architektury Marcelem Pencákem a Ladislavem Zikmundem-Lenderem. Ukáží nám největší skvosty industriální architektury (Hostivařské mlýny/Filmové ateliéry HOST, funkcionalistickou Sokolovnu od Ladislava Machoně, družstevní domy od Bohumila Hypšmana, učitelský dům Evžena Linharta). 

Sraz: ne 4. 10., 15:00, Nádraží Hostivař, tramvajová zastávka 

Praha – Pankrác: nesplněný architektonický sen

Historička architektury Martina Flekačová se po roce vrací na Pankrác, aby dopověděla příběh výstavby nové městské čtvrti s Centrálním náměstím, jak si ji vysnili modernističtí architekti. Procházka povede z náměstí Hrdinů přes areál České televize a sídliště Pankrác až do srdce Pankráce, tzv. Pentagonu.

 Sraz: ne 4. 10., 16:00, náměstí Hrdinů, před památníkem Milady Horákové

Praha – Břevnov, 3. díl

Již potřetí vás zveme na procházku po Břevnově. Tentokrát se zaměříme na usedlost Ladronka a na vilovou zástavbu tzv. Malého Vatikánu, skrze níž pak sejdeme až dolů na Bělohorskou. Opět nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf.

Sraz: neděle 4. 10., 16:00, před vstupem do usedlosti Ladronka 

 

 DSC0623
 DSC0678

Praha – DOX - Přednáška Jakuba Szczęsneho

Jakub Szcęsny (1973) je polský architekt, spoluzakladatel architektonického ateliéru Centrala (2001). V letech 1993–2001 studoval na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a také na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecoled’Architecture Paris la Defense. Ateliér Centrala se snaží působit na poli architektury staveb a interiérů, urbanismu a v neposlední řadě se rovněž zabývá architektonickou kritikou. Centrala je chápana jako prostor, kde dochází k výměně myšlenek a nápadů. Jeho individuální projekty a práce vycházejí z konglomerátu solidní vědecké a umělecké přípravy. Kapacita přednášky je omezena. Rezervace a informace: rezervace@dox.cz

Sraz: ne 4. 10., 16:30–18.00

Praha – Praha na příjmu

Žižkovský vysílač a jiné stavby architekta Václava Aulického s Vladimírem 518.

Sraz: ne 4. 10., 18:00, pod Žižkovským vysílačem

Společně aneb sídliště, sousedi a kolektivní bydlení

ne 4.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Slušný dům
režie: Ivo Bystřičan
ČR,  2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Kvůli výtahu se obyvatelé domu znají s ostatními jen ve svém patře. Co spojuje ty, kteří si z celé zeměkoule vybrali k životu právě toto místo? Minimalistická dokumentární sonda do lokální předurčenosti a zdvořilé urbánní nevšímavosti.

Superjednotka / Superjednostka
režie: Teresa Czepiec
Polsko, 2014, 20 minut, dokumentární, v polském znění s anglickými a českými titulky
Vítejte v obřím paneláku, kde v 15 poschodích a 762 bytech může bydlet až 3000 lidí. Výtah staví jen na každém třetím patře, takže obyvatelé domu se proplétají bludištěm chodeb a schodů, aby se dostali domů. Vizuálně podmanivý film zachycuje atmosféru domu a jeho obyvatele v důležitých i každodenních okamžicích života.

Uváděno za podpory Polského institutu v Praze.

Skleněné domy / Szklane domy
režie: Olga Matuszewska
Polsko, 2014, 30 minut, dokumentární, v polském znění s anglickými a českými titulky
Dokumentární pocta varšavskému sídlišti postavenému na přelomu 20. a 30. let dělnickým družstevním podnikem. Film vyzdvihuje myšlenku „práva na město“ a stavbu malých a levných družstevních bytů jako alternativu k developerskému přístupu.

Uváděno za podpory Polského institutu v Praze.
 

Life in a Coffin Factory / Leben in der Sargfabrik
režie:  Alexander Dworschak, Michael Rieper, Christine Schmauszer
Rakousko, 2013, 48 minut, dokumentární, v německém znění s anglickými titulky
V roce 1989 skupina 30 aktivistů získala do svého vlastnictví ruinu bývalé vídeňské továrny na rakve a přetvořila ji postupně ve výjimečný bytový projekt se 112 byty, školkou, restaurací a bazénem. Film ukazuje inspirativní příklad participativního kolektivního bydlení a konfrontuje nás s otázkou: Může se stále ještě takto idealistický plán změnit v realitu? 

 

Po skončení filmu následuje krátká diskuze s režisérem Alexanderem  Dworschakem

Koolhaas house life

ne 4.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

Metronomy: Month of Sundays
režie: Callum Cooper
Velká Británie, 2014, 4 minuty, videoklip
Oficiální videoklip britské skupiny Metronomy odehrávající se v brutalistickém betonovém Barbican  Centru v Londýně.

My Street Films: Na Knížecí
režie: Taťána Rubášová
ČR, 2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Portrét smíchovského domu pohledem jeho obyvatelky. Jak se změnil dům a jeho okolí v průběhu jednoho lidského života? Vítězný film My Street Films v roce 2014.

My Street Films: Vítěz ročníku 2015
Vítězný film letošního ročníku soutěžního projektu My Street Films.


Koolhaas House Life
režie: Ila Bêka & Louise Lemoine
Francie, 2008, 58 minut, dokumentární, ve francouzském znění s anglickými titulky
Netradiční pohled na mistrovské dílo současné architektury - dům Rema Koolhaase v Bordeaux po kterém prostřednictvím svých každodenních pracovních úkonů  provází hospodyně Guadalupe Acedo. Zábavný a neotřelý způsob, jak přiblížit anatomii atypického rodinného domu.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze.

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png