CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

10

Brno – Výstava Architektura & Komiks

výstava Architektura & Komiks 

Prezentace komiksových autorů, jež absolvovali studia architektury.

Sraz: pá 2. - ne 4.10., Malá Amerika, Nádražní ulice

Brno – Sympozium Architektura & Komiks

Středoevropské symposium, zabývající se problémem vzájemného ovlivňování dvou disciplín architektury a komiksu. Zkoumání nejen všudypřítomné architektury v komiksu, ale opačně také vlivu komiksu na architekturu, věnovat se bude také fenoménu velkého počtu vystudovaných architektů, profilujících se jako komiksoví autoři a další témata s tím spojená.

Sraz: pá 2.10., 18:00, PRAHA/Fórum pro architekturu a média

Brno – Promítání Architektura & Komiks

Promítání krátkometrážních filmů dokumentujících roli architektury v kreslených trikových filmech dle kurátorského výběru Mélanie van der Hoorn, kulturní antropoložky z Vídně a autorky publikace Bricks & Balloons: Architecture in Comic-Strip Form. 

Sraz: pá 2.10., od 21.00, PRAHA/Fórum pro architekturu a média 

Brno - Lesná - panelové zahradní město

Od začátku budila Lesná svou neobvyklou koncepcí rozvolněné struktury velkých panelových bloků zasazených do zalesněného svahu pozornost i v zahraničí. Dnes se čeká na prohlášení Lesné památkovou zónou a znalec její historie i současnosti Martin Maleček zde provede zájemce, které láká stále přítomný a živý doklad volnosti a rozmachu „zlatých“ 60. let.

Sraz: so 3. 10., 10:00, konečná tramvaje v Čertově rokli na sídlišti Lesná 

 

Vytv. dila Blazkova - Janus Kubicek
Vytv. dila  Jurkovicova - Sylva Lacinova

Brno - velkoměstské paláce

Pro středoevropskou modernu představuje městský palác signifikatní typ domu, který se stal symbolem zrodu velkoměsta. Dva významné brněnské meziválečné paláce – Wiesnerův Palác Morava a Fuchsův Palác Alfa na procházce s šéfredaktorkou časopisu ERA 21, architektkou Zuzanou Morávkovou. Rezervace nutná na moravkova@era21.cz, v hlavičce mailu uveďte Den architektury.

Sraz: so 3. 10., 13:00, Malinovského náměstí, u žárovek

 

Palac-alfa2
Palac-morava

Brno - Brněnský sportovní sen

Na bývalém městském smetišti se ve druhé polovině 20. století začal realizovat ambiciózní projekt brněnského národního stadionu. Co dnes z původních plánů zbylo a jaký byl osud areálu po pádu komunistického režimu? Komentovaná procházka architekturou a urbanistickým vývojem sportovišť za Lužánkami s architektem Jaroslavem Sedlákem a teoretičkou Šárkou Svobodovou ze 4AM/Fóra pro architekturu a média.

Sraz: so 3. 10., 15:00, před hotelem Bobycentrum, Sportovní 2A 

PLAVECKY STADION m
STADION ZA LUZANKAMI m

Brněnská sorela - architektura a oficiální umění ve veřejném prostoru 50. let

Složité období stalinismu 50. let přineslo v architektuře a v umění aplikaci principů socialistického realismu. Autonomie tvůrců je omezena státem kontrolovanými institucemi a architektura i umění se stávají nástrojem politických cílů. V Brně navštívíme obytné soubory a související uměleckou tvorbu období tzv. sorely.

Sraz: ne 4. 10., 10:00, na rohu restaurace Šelepka, sady Národního odboje, Brno-Královo Pole

PORCAL photo 1 kopie m

Brno - Meziválečná výstavba v širším okolí brněnského koryta Svitavy

Dříve průmyslovou část města, která skrývá řadu meziválečných architektonických skvostů, prozkoumáme na procházce ze série projektu Brněnský architektonický manuál.

Sraz: ne 4.10., 12:30, před vozovnou v Husovicích – zastávka tramvaje č. 4, Vozovna Husovice

Brno – Rub Ringstrasse (Záda Okružní třídy)

Procházka po zázemí reprezentativní architektury a podhoubí města s architektkou a výtvarnicí Barborou Šimonovou a jejími hosty.

sraz ne 4.10. v 15:00 před Domem Umění, Malinovského náměstí 2

Brno – promítání CONCRETE STORIES

2014, 72 min, režie: Lorenz Findeisen
Jaké místo zaujímá individualita v naší standardizované společnosti? Projekce francouzsko-českého dokumentu o rozvoji panelové výstavby v západní i východní Evropě se koná v rámci filmového cyklu VACANT MODERN.

sraz ne 4.10., 19:00, PRAHA/Fórum pro architekturu a média, Husova 18

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png