CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

39

Praha - Architektky: Caroline Bos

Přednáška spoluzakladatelky UNStudia, významné holandské architektky a pedagožky na téma Kontakty, sdílení vědomostí a zainteresované osoby v procesu územního plánování.

Sraz: čt 1.10., 19:30, kino Světozor

UNStudio SUTD ©Hufton Crow 009
©Christian Richters ZVE 4257-016

Nadměrná velikost

pá. 2.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

Torre David
Režie: Markus Kneer a Daniel Schwartz
Venezuela / Švýcarsko, 2013, 22 minut, dokumentární, ve španělském znění s anglickými titulky
Mrakodrap David v Caracasu je improvizovaným domovem 750 rodin, vertikálním slumem a nejvyšším squatem na světě. Jak se v něm žije? 

Mumbai: Maximum City Under Pressure
Režie: Markus Kneer, Daniel Schwartz
Švýcarsko, 2014, 15 minut, dokumentární, v anglickém znění
Světoví architekti a urbanisté se zamýšlí nad vývojem osmnácti milionové Bombaje. Lze najít udržitelný urbanistický koncept ve slumech, kde je každý svým vlastním architektem? 

Gran Horizonte: Around the Day in 80 Worlds
Režie: Martin Andersson, Daniel Schwartz
Švýcarsko, 2014, 45 minut, dokumentární, v anglickém znění
Vizuální esej interdisciplinárního sdružení Urban Think Tank je působivou kompilací materiálu natáčeného tři roky v metropolích třetího světa. 

KOPIE ŠTĚSTÍ

pá 2.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Za plakátem
Režie: Michal Hříbek
ČR, 2014, 6 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Jak se žije lidem v domě, který překrývá obří billboard? Krátký film o tom, jak reklama zaplavuje náš veřejný i soukromý prostor.

Kopie štěstí / Double Happiness
Rakousko / Čína, 2014, 75 minut, dokumentární, v německém a čínském znění s českými titulky
Rakouské alpské městečko Hallstatt má svoji věrnou kopii v Číně, kde přibývají napodobeniny dalších měst a světových turistických atrakcí. Kopírování osvědčených vzorů se tam stalo jedním z prostředků překotného urbanistického rozvoje. Dokument zachycuje kuriózní scenerie i seriózní architektonické vize alternativních způsobů navrhování městských krajin.

Uváděno za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze.

Praha – Stadion Strahov

Od sokolů po sparťany. Minulost a současnost Strahovského stadionu s historikem architektury Miroslavem Pavlem. Odkrývání zašlé slávy největšího stadionu na světě svého druhu.

Sraz: so 3. 10., 9:00, u výdechu Strahovského tunelu 

 

P3220981.JPG
P3220999.JPG

Praha – Topografie vody

Řeka a potoky, nivní plošiny a hluboká údolí jsou také architekturou. S krajinářským architektem Štěpánem Špoulou si ukážeme, jak tato původní struktura Prahy vypadá a jak ji číst.

Sraz: so 3. 10., 10:00, před Libeňským zámečkem v Praze 8

Praha – Spořilov - největší zahradní město Velké Prahy

Tzv. starý Spořilov jako příklad prvorepublikového zahradního města, které by mělo být – pokud jde o urbanistické řešení, soběstačnost a velkoryse založenou veřejnou zeleň – stále vzorem pro zakládání novodobých obytných souborů. Připomenutí původní ideje a dnešní stav ovlivněný zvláště změnami ve složení místní komunity, rekonstrukcemi rodinných domů, změnou služeb a automobilovou dopravou. S architektem Františkem Rejlem.  

Sraz: so 3. 10.,10:00, před vstupem do kostela sv. Anežky České na Spořilově, ulice Hlavní / Roztylské náměstí

Prostor - architektura, interiér, design o.p.s

Jv
Sz

Praha – Hlávkův most - betonová galerie nad řekou

Hlávkův most postavený podle návrhu architekta Pavla Janáka a statika Františka Mencla v letech 1909–1912 je přehlíženou, ale přesto mimořádnou ukázkou rané moderní architektury a sochařství. Současný stav mostu je však tristní, přestože se jedná o památku, v níž je jedinečně vyjádřen nástup architektonického kubismu. S historičkou architektury Vendulou Hnídkovou.

Sraz: so 3. 10., 11:00, stanice metra Vltavská, prostranství před vchodem do metra z úrovně ulice 

 

Praha – Strašnice-Solidarita

Na naučné stezce navštívíme mimo jiné Solidaritu, která je prvním pražským poválečným sídlištěm a překvapí nás velkorysým urbanismem, použitím betonových panelů i nízkými řadovými domky inspirovanými bydlením ve Skandinávii. S historičkami umění Evou Novotnou a Barborou Špičákovou.

Sraz: so 3. 10., 11:00, stanice metra Strašnická 

Praha – Normalizaci navzdory, sedmdesátky v centru

Hodnocení architektonické kvality staveb 70. let je dosud deformováno negativními konotacemi na dobu jejich vzniku. Federální shromáždění, Kotva, Intercontinental, ČKD, Nová scéna. Za stavbami nejvýraznějších tvůrců 70. let v centru se podíváme a o problematice památkové ochrany této architektury budeme mluvit s historičkou umění Veronikou Vichterkovou.

Sraz: so 3. 10., 14:00, piazzeta Národního divadla

Fedrshr
Ns

Praha – Dechberoucí I.P. Pavlova (Hurá dovnitř)

Navštivte soukromou střechu bývalého hotelu Graf s unikátním výhledem na Prahu. Historií bývalého hotelu Graf a okolí provede historik architektury Zdeněk Lukeš.  

Sraz: so 3. 10., 14:00 – 17:00 přednáška 15:00, Prague Gallery, I.P.Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

Praha – Desfourský palác (Hurá dovnitř!)

Desfourský palác byl postaven v letech 1845 v těsné blízkosti Těšnovského nádraží. Byla zde kdysi zahrada, skleník a západní křídlo, zbourané kvůli výstavbě "Rudého práva". Malířská výzdoba pochází z doby vzniku stavby a patří k nejvýznamnějším dílům českého nástěnného malířství poloviny 19. století. V rámci festivalu 4+4 dny v pohybu je celý objekt zpřístupněn a nabízí několik kurátorských výstav současného vizuálního umění.

Sraz: so 3. 10, 14:00-16:00, Na Florenci 21, Praha 1 

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

Unfinished Spaces

so. 3.10., 16:00, Prague Gallery, I.P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice), zdarma

Unfinished Spaces
režie: Alysa Nahmias a Benjamin Murray
USA, 2011, 86 minut, dokumentární, ve španělském a anglickém znění s anglickými titulky
Ambiciózní projekt Kubánské národní umělecké školy navržený třemi mladými umělci bezprostředně po vítězství Castrovy revoluce, byl po mnoho let zapomenutý, aby byl nakonec znovu objeven jako vizionářské architektonické dílo. Film Unfinished Spaces prostřednictvím intimních záběrů Fidela Castra poukazuje na jeho snahu o vytvoření celosvětové výkladní skříně umění, a zároveň dokumentuje boj a vášeň tří revolučních umělců. 

Praha – Karlín: odešli dělníci, přišli accounti

Začneme u Langweillova modelu, kde je Praha v době, kdy se její nejstarší předměstí Karlín teprv rodilo. Skončíme v sídle vydavatelství Economia, bývalé strojírenské hale, kde se dnes místo kotlů vyrábějí noviny a kde průmyslová doba definitivně skončila. Co bylo mezi tím? Bourání a stavění, zkrášlování a gentrifikace. Po Karlíně, čtvrti, která se změnila, vás provedou novinářka Karolína Vránková a architekt David Mateásko.

Sraz: so 3. 10., 16:00, před muzeem Hl. m. Prahy  

Cornlofts
P1010116.JPG

Praha – Veletržní palác - Architektura pro umění

Workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Může se socha stát architekturou? Co dělá umělec, který se stane architektem výstavy? Přijďte si vyzkoušet hraniční disciplíny – instalaci výstavy a sochařské intervence v prostoru, které se stávají součástí architektury. Inspirovat nás bude umělec Dominik Lang, který spojuje ve své tvorbě instalaci, architekturu i sochařství. Workshop povedou Šárka Matoušková a Michaela Trpišovská. Přijďte kdykoliv během konání workshopu. 

Sraz: so 3. 10., 15:00–17:30, Veletržní palác

VP vchod1

Praha – Neznámý Veletržní palác

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce vás provede kurátorka Radomíra Sedláková. 

Sraz: so 3. 10., 16:00, u pokladen Veletržního paláce

 VOL7325

Praha – Architektura pro umění

Jak přemýšlí umělec v roli architekta výstavy? Setkejte se se sochařem Dominikem Langem, který ve své volné tvorbě pracuje s objekty a instalacemi na pomezí architektury a zároveň se věnuje instalování výstav současného umění. Dominik Lang  je autorem instalace výstavy laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého probíhající ve Veletržním paláci od září 2015 do ledna 2016 a je také sám držitelem této ceny. Komentovaná prohlídka a rozhovor o tom, jak různě lze pojímat architekturu výstav umění.

Sraz: so 3. 10., 14:00, u pokladen Veletržního paláce

 

Dědictví minulosti

so 3.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41, vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Hotel Praha
režie: Linda Kallistová Jablonská
ČR, 2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Krátký film o bourání obrovského hotelu z dob socialismu. Proč někdo bourání vítá a jinému vadí? Různé názory na kontroverzní stavbu ve stylu pozdní moderny, která byla v roce 2014 přes protesty řady odborníků srovnána se zemí.

Hotel Atol****
režie: Adéla Komrzýová
ČR, 2013, 10 minut, dokumentární, v českém znění
Hotel na benzinové pumpě u dálnice směrem na Plzeň od architekta Petra Keila postavilo prosperující JZD Chýně. Bývalý správce provází opuštěným objektem a vypráví o tom, proč a jak byl hotel za bývalého režimu stavěn.

Motel Stop 1 a 2
režie: Martin Hrubý
ČR, 2014, 10 minut, dokumentární, bez dialogů
Dva krátké filmy z cyklu Motel Stop online TV Artyčok dokumentují dva architektonicky zajímavé pražské hotely – Hotel Golf a bývalý Hotel Garni. 

Resort
režie: Martin Hrubý
ČR, 2014, 30 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Netradiční, tajuplnou atmosférou prodchnutý dokumentární portrét zachycuje genius loci a pohnutou historii letního sídla na břehu přehrady Orlík, který pro komunistický establishment vybudovali v 60. letech progresivní architekti, účelově uvěznění, aby pracovali na státních zakázkách.

Chrámy peněz
režie: Martin Hrubý a Jana Pavlová
ČR, 2014, 30 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Dokument Chrámy peněz prezentuje architekturu bankovních domů a spořitelen v 90. letech. Dokument se snaží zpětně přiblížit a znovu zhodnotit jednotlivé autorské koncepty. Přináší tak zpětnou reflexi složitého, avšak klíčového a všeobecně upozaďovaného období architektury raných 90. let.

Po skončení filmu následuje krátká diskuze s režisérem Martinem Hrubým.

Concrete stories

so 3.10., 20:00, Francouzský Institut Praha - Kino 35, Štěpánská 35, vstupné 100,-/80,-

L' Amour existe
režie: Maurice Pialat
Francie, 1960, 19 minut, dokumentární, ve francouzském znění s anglickými titulky
Nostalgický portrét poválečného francouzského urbanistického a společenského vývoje pohledem jednoho z nejvýznamnějších režisérů francouzské kinematografie.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze. 

Concrete stories
režie: Lorenz Findeisen
ČR / Francie, 2014, 72 minut, dokumentární, v českém a francouzském znění s českými titulky
Film o francouzských kořenech prefabrikovaných betonových desek, které navrhl francouzský inženýr Raymond Camus, a které se proměnily v obydlí jedné třetiny obyvatel východní Evropy. Panevropský příběh o lidech, soukromém prostoru, estetice a společných zájmech různých zemí bez ohledu na jejich ideologické vyznání.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze.

Experimentálně

so 3.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

3 minuty z Bukurešti
režie: Haruna Honcoop
ČR / Rumunsko, 2015, 4 minuty, experimentální, bez dialogu
Krátké experimentální video z cyklu Relics of Socialist Architecture o socialistické architektuře v Bukurešti kombinující archivní materiál s posledním výstupem Nicolaie Ceausesca na veřejnosti, architektkou Ceasusescova paláce Ancou Petrescu a aktuální filmový materiál.

(L)Ost Berlin
režie: Haruna Honcoop
ČR / Německo, 2013, 3 minuty, experimentální, bez dialogů
Krátké experimentální video z cyklu Relics of Socialist Architecture o socialistické architektuře v Berlíně s vyvrcholením bourání Berlínské zdi. 

Tower House 
režie: Karl-Heinz Klopf
Rakousko / Japonsko, 2013, 62 minut, experimentální, v japonském znění s anglickými titulky
Experimentální dokument o rodinném domě architekta Takamitsu Azumy postaveném v roce 1966 v Tokiu. Kamera simultánně snímá dům pohybem krok po kroku – poschodí po poschodí, zatímco komentář architektovy dcery odkrývá příběh odvíjející se od jejího dětství až po současný život v domě. 

Uváděno za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze.

Praha – město a řeka

Řeka je nedílnou součástí města. Na jedné straně mu poskytuje oporu, na druhé straně ho svazuje svým tokem. Jak se Praha s Vltavou sžila? Lidé – řeka – město. S historikem Richardem Bieglem nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy promluvíme na procházce od Anežské čtvrti po ostrov Štvanice. 

Sraz: ne 4. 10., 9:00, Nemocnice Na Františku

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

 VOL6176
 VOL6200

Praha – obytný dům Pod altánem + Ekocentrum Archa Coutry Life v Nenačovicích

Komentovaná prohlídka prestižními cenami oceněného domu postaveného v energeticky pasivním standardu. Provází autor projektu, architekt Aleš Brotánek. Na prohlídku navazuje exkurze do Ekocentra Archa Coutry Life v Nenačovicích. Na exkurzi zajištěna zdarma autobusová doprava, nutná rezervace přes online formulář zde

Sraz: ne 4. 10., ulice Pod Altánem 3367/40, Praha 10
Program:
9:00 prohlídka obytného domu Pod Altánem
10:15 odjezd autobusu do Ekocentra Archa Coutry Life v Nenačovicích
14:00 návrat do Prahy (oběd zajištěn)

Hnutí Duha

Pod altanem

Praha – Císařský ostrov - obnova soužití s řekou

Císařský ostrov očima jejich uživatelů a správců. Představení výsledků soutěžního workshopu, který přinesl nový úhel pohledu na pražskou čističku a její bezprostřední okolí.

Sraz: ne 4. 10., 10:00, u spodní brány Trojského zámku

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Praha – Brána do Karlína - příležitosti Negrelliho viaduktu

Procházka s architektkou a teoretičkou Yvette Vašourkovou po okolí druhého nejstaršího pražského mostu nám odkryje zapomenutá místa na hranici Prahy 1 a Karlína. Místa tak daleko, a přitom tak blízko. Pojďme si společně popovídat, jak by šel vdechnout nový život prostoru pod viaduktem a jeho okolí. Inspirativní procházka povede podél karlínského viaduktu od nábřeží až po Vítkov. Veškeré podněty budou zaznamenány.

Sraz: ne 4. 10.,  11.30, roh ulic Sokolovská a Prvního pluku před Mlsnou Kavkou

Praha – Praha banální a globální

Obchodní centrum Palladium, hotel Mariott, Florentinum – proč vlastně stojí zrovna v centru Prahy? A víte, že za hotelem Atrium je výběh tučňáků? Procházka s novinářkou Karolínou Vránkovou po globální architektuře a jejích omylech v okolí Florence.

Sraz: ne 4. 10.2015, 13:00, před Desfourským palácem, Na Florenci 21

Ve spolupráci s festivalem Čtyři dny v pohybu.

Praha – Zmizelá místa Vinohrad II.

Zbořené domy, zaniklé usedlosti, zrušená divadla. O tom, co už není vidět, ale dochovalo se v příbězích a vyprávění. Po Vinohradech jakožto divokém pražském předměstí s architekty Markétou Mráčkovou a Markem Šilarem. Pokračování loňské procházky.

Sraz: ne 4. 10., 13:00, náměstí Míru, před kostelem

 

 VOL6599
 VOL6637

Praha – Cyklovyjížďka Prahou

Projížďka na kole s dopravním urbanistou Tomášem Cachem za novými cyklistickými opatřeními a dalšími krásami veřejných prostranství v Praze. Dozvíte se, jak probíhala příprava některých realizovaných úprav, co se nakonec povedlo a co ne a proč. A sami si je vyzkoušíte. 

Sraz: ne 4. 10., 14:00, Karlovo náměstí před kostelem sv. Ignáce

 DSC0544
 DSC0542

Praha – Ateliéry Pragovka (Hurá dovnitř)

Dnešní Kolbenova ulice je synonymem areálu továrních budov, který se rozprostírá po obou stranách ulice. Nachází se zde i Hala E, dříve Ústřední skladiště Ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu slavných vozů Praga.Dnes tato budova ukrývá 30 ateliérů, které slouží více než 70 malířům, sochařům a konceptuálním umělcům.

Sraz:  ne 4.10., 15:00 – 18:00, Kolbenova 616/34, Praha 9

Pragovka 1

Praha - Buďánka pro Prahu

Na cestičkách i schodištích a ve vyklizených objektech Buďánek najdete malá překvapení / třeba od Smrk Architekti, malířky Veroniky Palečkové, fotografa Stanislava Krupaře.../. Opravujeme bývalý Koloniál jako pilotní projekt revitalizace, možná bude i KOMA - Veselý kontejner.

Sraz: ne 4.10., 14:00 - 18:00, ulice Nad Zámečnicí

Mlékárna KOLONIAL -2
DA 01

Praha – Vršovická architektura 60.- 80.let

Podél bývalé „třídy SNB“ (dnes Vršovické ulice) až na „náměstí Kubánské revoluce“ se zatím ještě nachází sedm trosek ukázkových děl architektury 60.–80. let minulého století. Jejími tvůrci byli např. J. Siegel, V. Klimeš, Z. Edel, J. Votruba a mnozí další. Procházka s Nelou Bastlovou, která se do vršovické architektury v půli 80. let narodila, kterou toto umění spoluutvářelo a vychovalo a která se stala svědkem destrukce tohoto slohu.

Sraz: ne 4. 10., 14:00, před továrnou KOH-I-NOOR, Vršovická ulice

Da2
Da3

Praha – DOX - Rodinná dílna Domy jako příběhy

Rodinná výtvarná dílna v rámci DNE ARCHITEKTURY k výstavě Jakuba Szczęsneho: Operations. Znáte nejužší dům na světě? Architekt Jakub Szczęsny ho navrhl pro izraelského spisovatele Etgara Kereta ve štěrbině mezi dvěma bytovými domy ve Varšavě. Nechte se inspirovat i dalšími svéráznými projekty od polského architekta a společně zastavíme známá i skrytá zákoutí centra DOX. Nejnižší, nejšikmější i třeba nejvyšší dům jsou jen otázkou představivosti. Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let. Kapacita dílny je omezena. Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104 

Sraz: ne 4. 10., 14:00–17:00 

Praha – DOX - Komentovaná prohlídka výstavy Jakub Szczęsny: Operations s umělcem

Kapacita prohlídky je omezena. Rezervace a informace: rezervace@dox.cz

Sraz: ne 4. 10., 15:00–16:00

Panorama DOX

Praha – Moderní architektura na Praze 15

Komentovaná procházka s historiky architektury Marcelem Pencákem a Ladislavem Zikmundem-Lenderem. Ukáží nám největší skvosty industriální architektury (Hostivařské mlýny/Filmové ateliéry HOST, funkcionalistickou Sokolovnu od Ladislava Machoně, družstevní domy od Bohumila Hypšmana, učitelský dům Evžena Linharta). 

Sraz: ne 4. 10., 15:00, Nádraží Hostivař, tramvajová zastávka 

Praha – Pankrác: nesplněný architektonický sen

Historička architektury Martina Flekačová se po roce vrací na Pankrác, aby dopověděla příběh výstavby nové městské čtvrti s Centrálním náměstím, jak si ji vysnili modernističtí architekti. Procházka povede z náměstí Hrdinů přes areál České televize a sídliště Pankrác až do srdce Pankráce, tzv. Pentagonu.

 Sraz: ne 4. 10., 16:00, náměstí Hrdinů, před památníkem Milady Horákové

Praha – Břevnov, 3. díl

Již potřetí vás zveme na procházku po Břevnově. Tentokrát se zaměříme na usedlost Ladronka a na vilovou zástavbu tzv. Malého Vatikánu, skrze níž pak sejdeme až dolů na Bělohorskou. Opět nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf.

Sraz: neděle 4. 10., 16:00, před vstupem do usedlosti Ladronka 

 

 DSC0623
 DSC0678

Praha – DOX - Přednáška Jakuba Szczęsneho

Jakub Szcęsny (1973) je polský architekt, spoluzakladatel architektonického ateliéru Centrala (2001). V letech 1993–2001 studoval na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a také na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecoled’Architecture Paris la Defense. Ateliér Centrala se snaží působit na poli architektury staveb a interiérů, urbanismu a v neposlední řadě se rovněž zabývá architektonickou kritikou. Centrala je chápana jako prostor, kde dochází k výměně myšlenek a nápadů. Jeho individuální projekty a práce vycházejí z konglomerátu solidní vědecké a umělecké přípravy. Kapacita přednášky je omezena. Rezervace a informace: rezervace@dox.cz

Sraz: ne 4. 10., 16:30–18.00

Praha – Praha na příjmu

Žižkovský vysílač a jiné stavby architekta Václava Aulického s Vladimírem 518.

Sraz: ne 4. 10., 18:00, pod Žižkovským vysílačem

Společně aneb sídliště, sousedi a kolektivní bydlení

ne 4.10., 18:00, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

My Street Films: Slušný dům
režie: Ivo Bystřičan
ČR,  2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Kvůli výtahu se obyvatelé domu znají s ostatními jen ve svém patře. Co spojuje ty, kteří si z celé zeměkoule vybrali k životu právě toto místo? Minimalistická dokumentární sonda do lokální předurčenosti a zdvořilé urbánní nevšímavosti.

Superjednotka / Superjednostka
režie: Teresa Czepiec
Polsko, 2014, 20 minut, dokumentární, v polském znění s anglickými a českými titulky
Vítejte v obřím paneláku, kde v 15 poschodích a 762 bytech může bydlet až 3000 lidí. Výtah staví jen na každém třetím patře, takže obyvatelé domu se proplétají bludištěm chodeb a schodů, aby se dostali domů. Vizuálně podmanivý film zachycuje atmosféru domu a jeho obyvatele v důležitých i každodenních okamžicích života.

Uváděno za podpory Polského institutu v Praze.

Skleněné domy / Szklane domy
režie: Olga Matuszewska
Polsko, 2014, 30 minut, dokumentární, v polském znění s anglickými a českými titulky
Dokumentární pocta varšavskému sídlišti postavenému na přelomu 20. a 30. let dělnickým družstevním podnikem. Film vyzdvihuje myšlenku „práva na město“ a stavbu malých a levných družstevních bytů jako alternativu k developerskému přístupu.

Uváděno za podpory Polského institutu v Praze.
 

Life in a Coffin Factory / Leben in der Sargfabrik
režie:  Alexander Dworschak, Michael Rieper, Christine Schmauszer
Rakousko, 2013, 48 minut, dokumentární, v německém znění s anglickými titulky
V roce 1989 skupina 30 aktivistů získala do svého vlastnictví ruinu bývalé vídeňské továrny na rakve a přetvořila ji postupně ve výjimečný bytový projekt se 112 byty, školkou, restaurací a bazénem. Film ukazuje inspirativní příklad participativního kolektivního bydlení a konfrontuje nás s otázkou: Může se stále ještě takto idealistický plán změnit v realitu? 

 

Po skončení filmu následuje krátká diskuze s režisérem Alexanderem  Dworschakem

Koolhaas house life

ne 4.10., 20:30, kino Světozor, Vodičkova 41,  vstupné 100,-/80,-

Metronomy: Month of Sundays
režie: Callum Cooper
Velká Británie, 2014, 4 minuty, videoklip
Oficiální videoklip britské skupiny Metronomy odehrávající se v brutalistickém betonovém Barbican  Centru v Londýně.

My Street Films: Na Knížecí
režie: Taťána Rubášová
ČR, 2014, 5 minut, dokumentární, v českém znění s anglickými titulky
Portrét smíchovského domu pohledem jeho obyvatelky. Jak se změnil dům a jeho okolí v průběhu jednoho lidského života? Vítězný film My Street Films v roce 2014.

My Street Films: Vítěz ročníku 2015
Vítězný film letošního ročníku soutěžního projektu My Street Films.


Koolhaas House Life
režie: Ila Bêka & Louise Lemoine
Francie, 2008, 58 minut, dokumentární, ve francouzském znění s anglickými titulky
Netradiční pohled na mistrovské dílo současné architektury - dům Rema Koolhaase v Bordeaux po kterém prostřednictvím svých každodenních pracovních úkonů  provází hospodyně Guadalupe Acedo. Zábavný a neotřelý způsob, jak přiblížit anatomii atypického rodinného domu.

Uváděno za podpory Francouzského institutu v Praze.

Praha – Křest sborníku Texty o architektuře 2014-2015

U příležitosti oslav Světového dne architektury pokřtí sdružení Kruh svůj 5. sborník, který mapuje období let 2014–2015 a představuje architekty a pedagogy prestižní školy architektury ETH  v Curychu, kteří přednášeli v Praze v rámci přednáškového cyklu Švýcarsko-české inspirace.

V publikaci jsou uvedeny rozhovory a eseje inspirativních architektů, kteří na této pečlivě budované škole vzdělávají studenty z celého světa. Jedná se o architekty (Christian Kerez, Fabio Gramazio, Tom Emerson, Adam Caruso, Andrea Deplazes nebo Martino Tattara) profesory a teoretiky architektury ( Philip Ursprung, Ákos Moravánszky, Laurent Stalder, Vesna Jovanović). Plejádu osobností ETH doplňuje konstruktér Joseph Schwartz, vědecký výzkumník Toni Kotnik nebo krajinářský architekt Günther Vogt.

Publikace dále připomíná aktivity sdružení Kruh pořádané v letech 2014 a 2015 ve spolupráci s fakultou architektury ETH Curych (přednášky, pracovní skupiny, exkurze). Sborník vychází v říjnu 2015 s podporou Fondu partnerství (Program švýcarsko-české spolupráce). Více info na kruh.info

Sraz: po 5. 10., 19:00, Na Florenci 21

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png