CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

24

Praha – Karlín – Pet architecture

Pet architecture, králičí domky, bizarní přístěnky, to bude v zájmu naší procházky po pražském Karlíně. Po vzoru japonského Ateliéru Bow-Wow a jejich Pet architecture průvodci po Tokiu jsme v Karlíně vybrali několik zajímavých objektů vrostlých do běžné městské zástavby - drážní domek, budka hlídače, pivnice a další. Procházku povedou kurátorky galerie VIPER, Barbora Špičáková a Irena Lehkoživová. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, Vítkova 293/2

Image m

Praha – Císařský ostrov – plánování s přírodou

Císařský ostrov je výsledkem působení řeky i lidských zásahů. Je jen zdánlivě neměnný. Přijďte se o tom přesvědčit na místo a dozvědět se od krajinářského architekta Štěpána Špouly jak s touto skutečností pracuje nová koncepce Císařského ostrova.

Sraz: so 1. 10. 10:00, u spodní brány Trojského zámku

DSC 0051
DSC 0078

Praha – Malvazinky – vilová čtvrť 1. republiky

Seznámení s klenoty meziválečné vilové architektury autorů Jana Gillara, Adolfa Loose, Ernsta Mühlsteina s pedagožkou Stanislavou Mickovou. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, stanice autobusu č.137, Malvazinky ve směru od stanice Na Knížecí

Praha – Ládví – město v parku

Pražská sídliště tvoří svébytné struktury a přes mnohé podobnosti nabízejí různou kvalitu prostředí. Mnoho lidí se shodne, že Ďáblice patří mezi ty povedenější. Proč zde ale nefungují místa setkávání jako hospody, kavárny a proč zkrachovalo unikátní kino? Odpovědi můžete hledat společně s architektem Ondřejem Tučkem. 

Sraz: so 1. 10., 11.30, stanice metra Ládví

005
1981 letecke foto

Praha – Proměna Vinohradské ulice

Vinohradskou čeká rekonstrukce nabízející příležitost udělat ulici uživatelsky přívětivější. Se zapojením veřejnosti proto Institut plánování a rozvoje vypracoval koncepční studii určující budoucí podobu této obchodní třídy. Na procházce s architektem Radkem Novotným se o ní dozvíte více. 

Sraz: so 1. 10., 11.30, před budovou Transgas – Vinohradská 8/325

Praha - Prague Gallery- Dechberoucí I. P. Pavlova (Hurá dovnitř!)

Nejen střecha bývalého hotelu Gráf s unikátním výhledem na Prahu. Historii budovy a okolí představí historik architektury Zdeněk Lukeš s architektem Michalem Janků. V galerii probíhá výstava God is in the details: Koupelny Vily Tugendhat. Navazuje procházka Nové Město v čase v 15.00.

Historická budova bývalého luxusního hotelu Gráf z přelomu 19. a 20. byla po letech chátrání v roce 2003 přestavěna na administrativní budovu se zachovanými novobarokními uličními fasádami. Kromě střechy s ojedinělým výhledem na okolní střešní krajinu a celou Prahu budete moci obdivovat i zachovalé prvky secesního interiéru. Za případné čekání se omlouváme.

Sraz: so 1.10., 12.00 – 15.00, přednáška 14.00, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

IMG 0198
Unnamed (1)

Praha – Vybíralka 25!

Králíkárny, anonymní noclehárny, ghetta - to je mediální obraz sídlišť. Ve skutečnosti ale svým klidem a zelení lákají mladé rodiny s dětmi. Přijďte se s autory projektu Vybíralka 25, architekty Martinem Špičákem, Kateřinou Frejlachovou a Milanem Brlíkem, podívat na sídliště Černý Most II. Dozvíte se více i o směru, jakým se budou ubírat revitalizace sídlišť v budoucnu.

Sraz: so 1. 10., 13.00, kašna u stanice metra Černý Most

Praha - Fakulta architektury a fakulta informačních technologií ČVUT (Hurá dovnitř!)

Ateliér Aleny Šrámkové navrhl pro budoucí architekty nadčasovou budovu s bohatostí vnitřních prostor. Návštěvníkům se otevře foyer, atria a všechny vnitřní ochozy budovy.

Architektonickou soutěž na novostavbu budovy Fakulty architektury v areálu dejvického kampusu vyhrál ateliér Aleny Šrámkové. Ta chtěla budovou naučit studenty pokoře a ukázat jim půvab obyčejnosti a kultivovat vkus. Vnitřním prostorům dominují tři velkorysá atria doplněná o výrazné schodišťové prvky, patra jsou doplněna o průhledy a jednotlivé učebny i sdílené prostory tak mezi sebou komunikují. Stavba je založena na klasických technologiích a materiálech, jako je pohledový beton a cihly. Svým strohým výrazem budova po otevření vzbudila řadu negativních ohlasů ze strany veřejnosti a svým konzervativním přístupem ke stavění i řadu architektů. Je to jedna z mála současných kvalitních staveb v Praze i v ČR, která slouží vzdělávání. 

Sraz: so 1.10., 13.00 –16.00, Thákurova 9, Praha 6

FACVUT
Hura dovnitr a workshop dejvice

Praha - Národní technická knihovna (Hurá dovnitř!)

Národní technická knihovna plní ve vysokoškolském kampusu Dejvic roli katalyzátora společenského života. Od 13.00 se koná v Ballingově sále přednáška autora vizuálního stylu NTK Petra Babáka (studio Laboratoř).

Vypsanou soutěž na budovu Národní technické knihovny v roce 2000 vyhrála tehdy začínající architektonická kancelář Projektil. Stavba doplnila dejvický areál tří pražských univerzit o místo setkávání, studia a odpočinku. Oblými rohy a svým nekonečným fasádním pláštěm vytvořila prostředí, které zve k návštěvě. Knihovna má 4 vchody a vítá návštěvníky ze všech stran. Samotný prostor knihovny se nachází nad návštěvníky, kam se dostávají skrze velkoryse osvětlené vstupní atrium do jednotlivých pater. Atrium s ochozy je vyzdobené jednoduchými a místy humornými kresbami rumunského umělce Dana Perjovschiho.

Sraz: so 1.10., 13.00 – 16.00, Technická 2710/6, Praha 6

NTK 01
NTK-int

Praha - Vodárna Bruska (Hurá dovnitř!)

Nenápadná historická čerpací stanice v pražských Dejvicích téměř 100 let zásobuje pitnou vodou Prahu 6 a okolí. Zpřístupněna bude hlavní hala vodárny.

Historická budova čerpací stanice a vodojemu v pražských Dejvicích byla vybudována v roce 1920, v době, kdy nároky na technickou infrastrukturu města stoupaly a vznikaly tak významné stavby jako například proslulá nová Podolská vodárna od architekta Engela či Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici. V osmdesátých letech stanici Bruska doplnil druhý vodojem, roku 2014 pak došlo ke kompletní výměně technologického zařízení a památkově chráněná budova prošla citlivou rekonstrukcí. 

Sraz: so 1.10., 13.00 – 16.00, Svatovítská 467/1a, Praha 6

P5100045.JPGP5100051.JPG

Praha – Skrz – rodinná dílna k výstavě Stanislav Libenský (workshop)

Odborně vedená dílna pro děti a dospělé od 5 let k výstavě mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libenský Award 2016 představí velkou škálu podob skla jako základního stavebního materiálu. Nejrůznější podoby skla přibarví i další aktuální výstavy centra DOX. Různé výtvarné aktivity pro děti a celé rodiny. Nutná rezervace na rodiny@dox.cz. 

Sraz: so 1. 10., 14.00 až 17.00, DOX

Praha – Rekonstrukce ulic Táborská / Na Pankráci

S architekty Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy se seznámíte s koncepční studií ulic Táborská a Na Pankráci o jejich budoucí revitalizaci.

Od městské třídy s funkčním parterem a honosnými historickými budovami po dálniční podjezd, který zpřetrhává přirozené vazby a pouze za účelem lepší plynulosti automobilové dopravy degraduje město. I taková může být proměna jedné ulice na 1 km ve středu Prahy. Procházka s architekty Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kteří jsou autory koncepční studie.

Sraz: so 1. 10., 14.00, zastávka Nuselská radnice, směr Pankrác

Praha – Rokoska stará a nová

Objevte s námi nepříliš známou, ovšem o to zajímavější část horní Libně. Usedlost Rokosku a protilehlou vilovou čtvrť s prvorepublikovými funkcionalistickými a historizujícími vilami nám představí historik architektury Tomáš Řepa. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, Budínova 10

Praha – Nové Město v čase

Nové Město pražské v sobě ukrývá mnohé architektonické klenoty a urbanistické zajímavosti. Procházka na téma od gotického ideálního města po expresivní architektonická cvičení 20. století s historikem uměním Richardem Bieglem. 

Sraz: so 1. 10., 15.00, nám. I. P. Pavlova (vchod z Legerovy ulice)

Prague – KOTVY MÁJE / Prague Department Stores 1965–1975 (English)

This walk with architect and architecture historian Petr Klíma will take you around three department stores, which can be classified as the three most important efforts of the Czech architecture in the 1960s and the 1970s: ‘Kotva’, representing a spatially extraordinary space using state of the art construction methods, the former ‘Družba’ department store, an inconspicuous “house with windows” at the Wenceslas Square, and ‘Máj’, which is an excellent example of the Czech ‘machinism’ and the incoming neo-functionalism.

Meeting point: Sa 1.10., 15.00, Revoluční 655/1

MAJ Praha 111215 13web

Praha – Po pražské Ořechovce – vily pražských umělců

Vilová čtvrť Ořechovka patří k nejstarším vilovým čtvrtím v Praze. V první části procházky si připomeneme její historii, urbanistický vývoj, vzory a analogie a hlavní autory koncepce. Tato populární a módní čtvrť ve stylu anglických zahradních měst  se stala hned po svém vzniku i rezidenční čtvrtí umělců. Většina z nich nezvolila za bydlení standartní typové bytové domy, které zde byly k dispozici, ale většinou vlastní invencí vybudovala individuálně formované domy. Přiblížíme si některé z nich v širokém stylovém rozptylu od secese k art decu, klasicismu až po funkcionalismus i jejich autory a obyvatele. Budou připomenuty i otázky údržby a modernizace i mnohdy zajímavé osudy umělců a jejich rodin. Historií i současností provede docent Jiří T. Kotalík.

Sraz: so 1.10., 15.00, ústřední objekt kina Ořechovka

Praha – Architektura sportovišť

V rámci výstavy SPORTU ZDAR!, která představuje díla šedesáti současných českých umělců, odrážející vztah umění a sportu od roku 1945 do současnosti se zaměřujeme na téma architektury sportovišť z druhé poloviny 20. století v přednášce architekty Markéty Svobodové, která patří mezi spoluautory knihy Naprej! (Česká sportovní architektura 1567–2012).  Nutná rezervace na rezervace@dox.cz

Sraz: so 1. 10., 15.30 až 16.00, DOX

© DOX

Praha - Budoucí radnice Prahy 7 (Hurá dovnitř!)

Budoucí radnice MČ Praha 7 z roku 1993 v postfunkcionaliském stylu je těsně před svou rekonstrukcí vycházející z letošní architektonické soutěže. Zpřístupněno bude foyer budovy s výstavou vítězných návrhů.

Úřad městské části Prahy 7 během několika let opustí své dosavadní sídlo a přestěhuje se do budovy v ulici U Průhonu. Autorem původní budovy je Martin Hlaváček, budova byla projektována v roce 1988 jako servisní závod pro podnik Chirana. Od svého dokončení však sloužila jako administrativní budova banky.

Na rekonstrukci objektu se zachováním stávajícího nosného skeletu vypsala městská část otevřenou architektonickou soutěž, jejíchž 70 účastníků hledalo odpověď na otázku, jak má vypadat městská radnice jednadvacátého století. Vítězem se stal Atelier bod architekti: Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda, Jan Svoboda s návrhem dle poroty oceněným pro „jednoduchost a jasný výraz, který by měl být spojený právě s veřejnou budovou“. Zachována zůstane nosná konstrukce asymetrického domu, který zaujme právě svým „modulovým“ tvarem. 

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, U Průhonu 1338/38

Nova radnice - soucasnost 1
Nova radnice - soucasnost 3

Praha - Rosmarin Business Center - bývalé Vodní stavby (Hurá dovnitř!)

Budova postavená v roce 1979 architektem Karlem Filsakem patří k nejzachovalejším stavbám brutalismu v Praze.

Autor originálních brutalistních ambasád (Egypt, Brazílie, Čína, Indie) a především ceněné stavby hotelu Intercontinental navrhl pro Vodní stavby sídlo, které i po letech ohromí svou velkolepostí. Nahradilo celou ulici dělnických domků a jeho velikost musela v době svého vzniku šokovat. Dnes mezi záplavou uniformních kancelářských budov působí osvěžujícím dojmem jasného stylu.

Po rekonstrukci ztratily interiéry budovy svůj socialistický ráz a vznikly zde prostory přizpůsobené současné poptávce po moderních kancelářích. Mezi sdílené prostory patří příjemná venkovní terasa s atraktivním výhledem. Najdete tu zachovalou fasádu s původními okny, takže budova neztratila svou tvář, původní technické zázemí obsahující zahrnující vlastní rezervoár pitné vody pro případ havárie, keson pro udržení budovy stabilní v případě povodní i pár zbylých ještě nezrekonstruovaných kanceláří s původním vestavěným nábytkem.

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, Dělnická 213/12, prohlídky každých 30 minut 

Přístupná bude terasa objektu s expozicí o budově, vchod na pravé straně objektu, blíže Argentinské ulici.
 PEG7849 upr zaostrNEWcolored low m
 PEG8657

Praha - Tokovo (Hurá dovnitř!)

Jedna z nejvyšších pražských budov u řeky Vltavy nabízí výhledy na široké okolí.

Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu se symbolicky tyčí nad střešní krajinu Holešovic a jako jedna z nejvyšších budov v Praze tak má přehled o širokém okolí. Devatenáct pater vysoká stavba odlehčená skleněným opláštěním sedí na pevném parteru v přístavní oblasti poblíž Libeňského mostu. Postavena byla v letech 1974–1977 dle návrhu architektů Z. Edla, J. Matyáše, L. Štefka a P. Štecha pro PZO Kovo a patří k výrazným stavbám pozdního brutalismu. V roce 2004 prošla po povodni kompletní rekonstrukcí z pera CMC architects, mezi jejíž nejvýraznější zásahy patří užití jasně barevných podlah a podhledů v komunikačních prostorech. Kromě nově upraveného okolí s vodními a dřevěnými prvky bude možné si prohlédnout vstupní halu budovy, vyjet do 10. patra pokochat se vyhlídkou na holešovické střechy a netradičním pohledem na Letnou.

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, Jankovcova 2, Praha 7

Praha 7 Jankovcova (3)
Praha 7 Jankovcova (10)

Praha - Prager 01 – areál Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji (Hurá dovnitř!)

Rozsáhlý areál Matematicko-fyzikální fakulty UK je částí velkolepého projektu univerzitního kampusu Karla Pragera z roku 1965.

Trojský areál MFF UK představuje typický příklad modernistického urbanismu a architektury, svou podobou navazuje na Pragerovu vizionářskou stavbu Ústavu makromolekulární chemie na Petřinách z roku 1958 se závěsnou fasádou lehkých ocelových panelů. Rozmístěním budov zde vzniká dostatek prostoru, který je vyplněn zelení s dobovými plastikami a uměleckými prvky. Čtyři z pěti původně navržených budov v této části komplexu prochází průběžně rekonstrukcí, k vidění je však stále mnoho autentických architektonických prvků. Úprava venkovních prostor areálu z roku 2011 od ateliéru Ježková–Jaroš vtiskla areálu další kvalitu.

Celý venkovní areál je volně přístupný, z interiérů zpřístupňujeme dobové foyer hlavní budovy a vyhlídku na areál z jednoho nejvyšších pater budovy. Dále k pozornosti doporučujeme chladící věže pojaté původně jako součást dnes již nefunkční fontány, v budově V se ve vstupní hale nachází původní točité schodiště. 

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, V Holešovičkách 2, Praha 8, vchod do hlavní budovy

Troja 1 m
Troja 3 m

Praha - Náměstí Bratří Synků – Centrum Nuslí dnes a kdysi

Jak se vyvíjelo místo představující od pradávna ústřední bod Nuslí? Náměstí, kde stával nuselský zámek? Během procházky spolu odkryjeme různé historické vrstvy zapsané v poměrně ucelené zástavbě z počátku 20. století. A objevíme zbytky prvorepublikové tržnice. Provází historička architektury Věra Laštovičková.

Sraz: so 1. 10., 15.00, na nároží Boleslavova 45/9

Praha – Za periferii Alexandra Hackenschmieda

Zvuková expedice je připomenutím zmizelé pražské periferie a zároveň vzpomínkou na jeden z prvních československých experimentálních filmů Alexandra Hackenschmieda Bezúčelná procházka z roku 1929. Ve filmu režisér zachytil tehdejší krajinu okraje města. Vypravíme se po jeho stopách od Rohanského ostrova podle Vltavy směrem k Libni a Vysočanům, kde před se před 90 lety setkávalo město, továrny a venkov, po rychle se měnících oblastech pozoruhodných nejen z hlediska architektury, urbanistiky, ale i z hlediska zvuku, Psychogeografická trasa s Milošem Vojtěchovským, pedagogem Filmové a televizní fakulty AMU a jednoho z iniciátorů portálu Zvuky Prahy. Pokud máte, zvukový rekordér a sluchátka s sebou. Nutná rezervace na kruhos@seznam.cz.

Sraz: so 1. 10. 16.00, Za Karlínským přístavem 683/4

Zvuky Prahy / Sounds of Prague

Aimless-Walk-5
Bezucelna-prochazka3

Praha – Sklo v architektuře

Prohlédněte si výstavu mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libenský Award 2016, zapojte se do výtvarné dílny a následně načerpejte informace během přednášky architektů, kteří představí možnost využití skla v architektuře. Nutná rezervace na rezervace@dox.cz.

Sraz: so 1. 10., 17.00 až 17.45, DOX

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png