CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

23

Praha – Cestování na úrovni? Pod zemí!

Jen málokdo si dnes dokáže představit cestování po Praze bez metra. Ambiciózní projekt, realizovaný po etapách od roku 1966 v podstatě dodnes, se doslova zaryl pod kůži historického města a otevřel v něm další dimenzi v prostoru i v čase. Při procházce/projížďce s historičkou umění Veronikou Vicherkovou navštívíme vybrané stanice, zaměříme se na jejich umělecko-architektonické kvality a připomeneme si i klíčové okamžiky dějin pražské podzemky. 

Sraz: ne 2. 10., 9.00, stanice metra Hlavní nádraží

Praha – Karlovo náměstí

Historický krajinářský park je malou botanickou zahradou v srdci Prahy, který vyžaduje v blízké době revitalizaci. Vytížený dopravní průtah městem, potřeby parkování a obsluhy významných nemocnic, aktivní pobytové užívání parku a památková ochrana dosud bránily jeho možným přeměnám. Podaří se v nejbližší době něco změnit? Přijďte se dozvědět více od architekta Jana Harciníka.

Sraz: ne 2. 10., 10.00, u kašny před Novoměstskou radnicí

Praha - Šporkovský palác (Hurá dovnitř!)

Architekt Stanislav Fiala (ateliér Fiala+Nemec) představí svou právě probíhající rekonstrukci a přestavbu památkově chráněného komplexu tří budov, z nichž jednu, budovu banky, navrhl architekt Josef Gočár. Otevření probíhající stavby pro veřejnost je možné díky investorům z firmy Sebre a bude probíhat po malých skupinkách na vlastní nebezpečí. Prosíme o trpělivost v případě většího zájmu.

Barokní palác, ze kterého se zachovalo jen průčelí, moderní přístavba  Anglobanky z let 1923–1925 navržená Josefem Gočárem ve stylu art deco a konstruktivismu s původní sklobetonovou halou a léta zanedbávání, díky kterému se paradoxně zachovalo mnoho architektonicky cenného – taková byla výchozí pozice této rekonstrukce, při které se architekt spolu s investorem snaží zachovat a zrestaurovat maximum původních interiérových prvků. Vše nové směřuje k maximální jednoduchosti a současnosti tak, aby vzniklo příjemné napětí mezi historickým a aktuálním. Po přestavbě by objekty měly co nejvíce odpovídat původnímu návrhu architekta Josefa Gočára.

Sraz: ne 2.10., 10.00 – 12.00, Hybernská 5, Praha 1

Pokud máte, přineste si s sebou bezpečnostní helmu. Vstup na vlastní nebezpečí.

Praha - Kongresové centrum Praha (Hurá dovnitř!)

Monstrózní socialistická budova s 50 sály a salonky pro téměř 10 000 osob i přes pozdější rekonstrukci věrně odráží představu 80. let a komunistických vůdců o reprezentativnosti. Nabízíme možnost navštívit dochované interiéry a pokochat se krásnými výhledy na Prahu.

Sjezdový palác, Palác kultury, Kongresové centrum. Tato budova vystřídala během čtyřiceti let několik jmen, vždy ovšem platila za jednu z výrazných pražských dominant, usazenou na hraně Pankrácké pláně, shlížející na Prahu přes Nuselské údolí a viditelnou z většiny pražských vyhlídek. Výstavba tohoto kolosu probíhala podle projektu architektů Mayera, Vaňka a Karlíka z Vojenského projektového ústavu v letech 1976–1981 a je zcela poplatná době svého vzniku a účelu reprezentace vůdčí role Komunistické strany Československa. V současnosti hostí mezinárodní kongresy a akce nejrůznějšího zaměření. Na přelomu tisíciletí prošlo Kongresové centrum rozsáhlou rekonstrukcí, stále je však patrný původní reprezentativní architektonický výraz. 

Sraz: ZRUŠENO

S lítostí musíme oznámit zrušenou prohlídku Kongresového centra, přes veškerou snahu spolku Kruh se tato akce bohužel neuskuteční.Otevření centra bylo potvrzeno od června a týden před akcí bylo ze strany ředitelství zrušeno. Děkujeme za pochopení.

Jako náhradní program doporučujeme v Praze navštívit rozsáhlý areál Matematicko-fyzikální fakulty UK, který je částí velkolepého projektu univerzitního kampusu Karla Pragera z roku 1965. 
Sraz: SO 1. 10. , 15.00 – 18.00, V Holešovičkách 2, Praha 8.

Praha – Postmoderna z panelu

Autoři Barrandova se rozhodli postavit sídliště, v němž i přes omezené možnosti panelových soustav neměly chybět základní městotvorné prvky jako ulice a náměstí. Panelovou šeď dále doplnili o hravé a barevné prvky postmoderny. Příběh sídliště Barrandov přiblíží historička architektury Martina F. Koukalová.

Sraz: ne 2. 10., 11.00, tramvajová zastávka K Barrandovu

Praha - Prager 02 – Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (Hurá dovnitř!)

Pražský Institut plánování a rozvoje vám otevře dveře do svého působivého areálu 3 budov brutalisty Karla Pragera umístěných v těsné blízkosti historické památky Emauzského kláštera.

Architekt Karel Prager svou tvorbou do značné míry ovlivnil tvář Prahy a jeho moderní intervence dodnes vyvolávají emoce u odborníků i laické veřejnosti. V blízkosti kláštera Na Slovanech zanechal svou osobitou stopu ve formě tzv. „Pragerových kostek“, tří pavilonů z let 1967–1973 navržených pro Projektový ústav hlavního města Prahy a pro samotný Pragerův ateliér Gama. V současné době v něm sídlí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který se svou činností snaží regulovat stavební zásahy v hlavním městě. Exteriéry budov ze skla a kovu vznášející se na nosnících nad zahradou odrážejí dobu svého vzniku i rukopis Karla Pragera. Zpřístupněné interiéry stejně jako v mnoha dalších brutalistních objektech se bohužel v nezměněné podobě nezachovaly, rekonstrukcí prošly i zavěšené fasády objektu.

Sraz: ne 2.10., 12.00 – 15.00, Vyšehradská 57, Praha 2

Časy prohlídek 12.00, 13.00 a 14.00.

Praha - Prager 03 – Kotelna Všeobecné fakultní nemocnice (Hurá dovnitř!)

Neznámá technická stavba architekta Pragera, která zásobuje teplem Všeobecnou fakultní nemocnici, je až na vyměněné technologie kotlů ve zcela původním stavu.

Málokdo ví o této realizaci slavného architekta Karla Pragera –  jde totiž o technickou stavbu, kotelnu, která zásobuje teplem Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze 2. Tento futuristický objekt s vysokým komínem z roku 1993 je jedinou zrealizovanou částí rozsáhlého Pragerova projektu na nový areál fakultní nemocnice. Původní čtyři parní kotle byly postupně během dvou rekonstrukcí vyměněny za tři teplovodní a rozvody do nemocnice vedou průchozím kolektorem. Přijďte se podívat na technické zázemí nemocnice, které funguje zcela bez obsluhy, a rozšiřte si obzor o další působivou pražskou stavbu. Budovu nesou kovové nosníky plynule přecházející v komín kotelny, obložení je původní keramické. Interiér je přístupný v celém rozsahu, bonusem jsou kanceláře vypadající jako právě opuštěné.

Sraz: ne 2.10., 12.00 – 15.00, Wenzigova 2, Praha 2

Ve 14 hodin se bude konat improvizovaná prohlídka s Olegem Hamanem, který se na projektu kotelnu podílel jako člen týmu Karla Pragera.

Prag - Prager Graben - Zwischen Tschechen und Deutschen (Deutsch)

Die Straße Am Graben wurde seit 19. Jh. zum prachtvollsten Prager Boulevard mit mächtigen Bankgebäuden und Vereinshäusern, die von ehemaligen deutsch-tschechischen Wettstreit zeugen. Wir werden uns bes. auf Werke von bedeutenden Prager Deutschen konzentrieren. Führung mit der Architekturhistorikerin Věra Laštovičková.

der Termin: So 2. 10., 13.00, Na Příkopě 390/3

Praha - Prázdné domy v srdci Prahy

Vydejte se na procházku s iniciativou Prázdné domy, která mapuje nevyužívané objekty po celé ČR. Překvapí vás, na kolika lukrativních místech (Národní třída, Václavské náměstí, okolí Staroměstské) najdete mnoho let chátrající domy, často od našich předních architektů. Naučíme vás také, jak takové prázdné domy poznat. S jejich minulostí a různými důvody chátrání vás blíže seznámí zakladatel iniciativy Petr Zeman.

Sraz: ne 2. 10., 13.00, Jungmannovo náměstí (výstup z metra B, Můstek)

Praha - Pražské novinky v dopravě

Cykloprojížďka s dopravním urbanistou Tomášem Cachem opět po roce a opět zejména po nových zajímavostech a událostech v pražské dopravě a ve veřejném prostoru. Dozvíte se, jak probíhala příprava některých realizovaných úprav, co se nakonec povedlo a co ne a proč. A sami si je vyzkoušíte. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Palachovo náměstí před Rudolfinem

Praha – Barrandov – splněný sen

O splněném snu Václava Maria Havla s pedagožkou Stanislavou Mickovou mezi barrandovskými vilami a u Teras Barrandov. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, stanice autobusu č. 105 Filmové ateliéry ve směru od Smíchovského nádraží

Praha - BUDOVA ORCO- bývalé ELEKTRICKÉ PODNIKY (Hurá dovnitř!)

Někdejší centrála Elektrických podniků z let 1927 až 1935 od architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže, dnes chráněna jako kulturní památka, byla ve své době s kapacitou 1100 úředníků jednou z největších pražských kancelářských budov. Tato rozlehlá stavba se symetrickou prostorovou kompozicí i fasádou stojí na dnes dopravně vytíženém místě, nad stanicí metra Vltavská. Interiéru dominuje rozlehlá vstupní hala s výrazným schodištěm, funkčním pater nosterem a galeriemi ve vyšších patrech. V budově se původně nacházely kanceláře, elektrotechnické dílny, přednáškové sály, kinosál a úřadovny magistrátu. Dnes je díky levným nájmům před rekonsrukcí budovy sídlem mnoha umělců, architektů, designérů a módních návrhářů, najdete v ní galerie, kluby, obchody i uměleckou školu.

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 17.00, Bubenská 1, Praha 7

Praha – Meziválečné bydlení na Letné

Procházka po funkcionalistických činžovních domech na Letné s architektkou a historičkou architektury Klárou Brůhovou. Půjdeme kolem "Malého Berlína" i Bia Oko, řeč bude také o realizacích Evžena Rosenberga, Martina Reinera nebo Jana Gillara. 

Sraz: ne 2.10., 14.00, před Veletržním palácem

Praha – workshop PRO-STORY (workshop)

Otevřený workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Přijďte si během Dne architektury vytvořit příběh pro prostor nebo prostor s příběhem. Workshop vedou Klára Hušková-Smyczková a Martin Hrubý. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00 až 16.30, Národní galerie Veletržní palác

Praha - Ateliéry Pragovka a Nová Pragovka (Hurá dovnitř!)

Příklad možného využití chátrajícího industriálního dědictví představují současní mladí umělci tvořící na pozadí impozantních halových konstrukcí a betonových skeletů areálu továrny Praga. Areál je rozsáhlý, za případné čekání na prohlídku se proto omlouváme.

Vysočanské tovární budovy se rozprostírají po obou stranách ulice Kolbenova a mezi ty nejvýznamnější patří zdejší areál bývalé továrny na vozy Praga. Jeho chátrající halové konstrukce a betonové skelety svou působivou industriální atmosférou lákají četné filmaře a inspirují současné umělce. Prohlédněte si haly 18 a 19 proslavené jedinečnými konstrukcemi ze skla a železobetonu a halu E, která našla své novodobé uplatnění ve formě třiceti ateliérů, kde tvoří více než 70 malířů, sochařů a konceptuálních umělců. 

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 17.00, Kolbenova 923/34a, Praha 9

Pragovka 1

Praha - Palác Národní (Hurá dovnitř!)

Ještě nedokončená novostavba stavba na poslední prázdné parcele na Národní třídě se propojuje se sousedním barokní Schönkirchovským palácem a vytváří nečekaná místa ve svém vnitřním traktu. Otevření probíhající stavby pro veřejnost je možné díky investorům z firmy Sebre a bude probíhat  po malých skupinkách na vlastní nebezpečí. Prosíme o trpělivost v případě většího zájmu.

Projekt Palác Národní je rekonstrukce domu s dvorními křídly čp. 135/7 v Mikulandské ulici s dostavbou příčného křídla a novostavbou v ulici Národní. Architekt Stanislav Fiala navrhl místo původně plánovaného luxusního hotelu v proluce na Národní třídě prosklenou budovu s obchody, restauracemi i kancelářemi a s množstvím teras se zelení. Domem bude procházet pasáž, která spojí Národní a Mikulandskou ulici. Sousední barokní palác v Mikulandské zároveň prochází náročnou rekonstrukcí. Ve vnitřním dvoře vznikne odpočinková zóna se vzrostlým stromem, zelení, kavárnami a restauracemi. 

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 16.00, Národní 12, Praha 1

Praha – Buďánka a taky první zrekonstruovaný dům

Buďánka – ostrov ve městě. Procházka památkovou zónou i tajemnými zákoutími. Cukrkávalimonádačajrumbum! Hudba! Radost! Tanec! Pro děti malování. Fotokoutek! Zve spolek za obnovu Buďánky.

Sraz: ne 2. 10., 15.00, Nad Zámečnicí 12, u Koloniálu

DA 01

Praha – kulturní pozdvižení

Všeobecný happenig ke  k u l t u r n í m u  p o v s t á n í. Neřízená osvětová platforma: volná diskuse k občanské neposlušnosti, k probuzení sounáležitosti a spolupůsobení. Stanovisko k současnému stavu architektury stavební kultury veřejného prostoru a vůbec. Projevení kulturní vůle. Akce je impulsem, nikoli k rozvratu, ale k aktivizaci lidí a umělců, k povstání a místy až k  p o z d v i ž e n í. Předpokládá se prostorové instalování, tiskání, dekorování, živý řetěz. Koordinuje architekt a umělec Mojmír Puklse spolky JSD a Klinika, s příspěním Petra Nikla a   případně se závěrečným putováním...

Sraz: ne 2.10., 15.00, Senovážné náměstí

Předcházející akce k tématu naleznete na http://skolska28.cz/k-u-l-t-u-r-n-i-z-k-l-d-n

2016 06 2)beuys)434Bw-skolska28 i – kopie
Dennewitzstrasse-durchgebrochenes-haus-ubahn-through-apartment – kopie

Praha – Palmovka jako rozvojové území

Palmovka a její okolí v sobě slučuje zašlou slávu centra dříve samostatného města Libně, významný dopravní uzel a velký rozvojový potenciál, který se zatím nedaří pozitivně využít. Procházka bude zaměřena urbanisticko-architektonicky a průvodcem bude architekt Petr Klápště.

Sraz: ne 2. 10., 16.00, prostranství před novou libeňskou synagogou (Synagoga na Palmovce)

Praha – Břevnov 4. díl – klášter a jeho okolí

Již počtvrté Vás zveme na procházku po Břevnově. Tentokrát se zaměříme na břevnovský klášter a jeho nejbližší okolí. Začneme u Větrníku a postupně sejdeme dolů až do klášterního parku. Opět nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf ze spolku Pro Břevnov. 

Sraz: ne 2. 10., 16.00, na zastávce autobusu Koleje Větrník (pouze zastávka od Vypichu) 

Klaster nyni

Praha – Neznámý Veletržní palác (Hurá dovnitř!)

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce vás provede kurátorka Radomíra Sedláková. 

Sraz: ne 2. 10., 16.00, u pokladen Veletržního paláce

VP vchod1

Prager 04 – Nová budova Národního muzea – bývalé Federální shromáždění - VLADIMÍR 518- SPAM – Karel Gott Prager (Hurá dovnitř!)

Zakončení Dne architektury v neděli 2. 10. od 18.30 se ujme Vladimír 518 se svojí laser show o Karlu Pragerovi ve Velkém kongresovém sále. Kapacita sálu je omezena. Děkujeme za pochopení, že po jeho naplnění Vás nemůžeme do sálu vpustit.

Federální shromáždění bylo postaveno v letech 1966–1973 podle projektu architektů Karla Pragera, Jiřího Kadeřábka a Jiřího Albrechta jako rozšíření přistavěné na prvorepublikovou budovu tehdejší Pražské burzy z konce 30. let. Byl zde využit mostový nosník a ve své době největší závěsová skleněná stěna v republice. Stavba patří k vysoce hodnoceným poválečným stavbám a patří k nejznámějším dílům Karla Pragera. Budova je plná unikátních děl, například skleněných plastik profesora Libenského a dalších českých sklářů. Ve Velkém kongresovém sále uvidíte původní nábytek navržený Karlem Pragerem, ale i výtvarně pojatý jekorový strop.

Projekt Vladimíra 518 SPAM – Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá neprávem vytvořená klišé kolem osoby K. P. a nastavuje nový úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu. 

Sraz: ne 2.10., 18.00, Vinohradská 1, Praha 1, u vchodu do Nové budovy Národního muzea

Praha – Architektura laserem

Multimediální přednáška Vladimíra 518 jako pocta Karlu Pragerovi. Předchází Hurá dovnitř! v PRAGER 04.

Sraz: ne 2. 10., 18.30, Národní shromáždění

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png