CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

4

Ústí nad Labem – Ústecké parky – krajina uvnitř města

Zelená cesta městem Vás přesvědčí o kvalitě založení města s bohatou strukturou parků, které nabízejí nesčetné možnosti aktivního využití a příjemné prostředí pro odpočinek. Dotkneme se i dopadů postupné ztráty zájmu o kvalitu veřejného prostoru města, degradace správy a údržby, ale i možností investic pro zlepšení. Provedou architekti Jan Harciník, Tomáš Petermann a Jiří Němeček ve spolupráci s Ústí-Aussig.net. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, Lidické náměstí (střed)

Ústí nad Labem – To nejdůležitější neexistuje (?)

Jan Duiker navrhl pro Dolní Zálezly hotel (1929). Vymyslel pro něj konstrukční systém, který použil na svých dalších stavbách, byl v jeho díle zlomový.  V soutěži o Zálezly byl však druhý a nakonec se nerealizovalo nic. O výjimečné stavbě se spolkem Obraz doby a galerií Deska. A možná bude i projekce! 

Sraz: so 1. 10., 17.00, Žukovova 17 (bývalé veřejné záchodky)

Dsk 5 m
IMG 5951 m

Ústí nad Labem – Meziválečné sociální bydlení I.

Město budovalo bytové projekty v Klíši systematicky a kontinuálně po celé meziválečné období. Vzniklo tehdy více než třináct set nových bytů, které představují ucelený architektonický soubor, jsou pozoruhodnou ukázkou vývoje urbanismu, typologie a stylu bytových staveb v Československu. Téma však dosud zůstává téměř neznámé. Z umělecko-historického hlediska je tento soubor pozoruhodný také tím, že jeho autorem byl jediný tvůrce, zapomenutý německy mluvící architekt městského stavebního úřadu Franz Josef Arnold. Architektura ústeckých komunálních domů má rovněž silný politický akcent, byla totiž budována jako realizace volebního programu a užívána jako nástroj sociálně demokratické politické agitace.

Sraz: ne 2. 10., 14.00, České mládeže 360/8, FF UJEP

Ústí nad Labem – Meziválečné sociální bydlení I.

Navazující procházka po Klíši věnovaná meziválečné architektuře bytových domů, které byly budovány jako komunální projekty správou města s architektem Pavlem Prouzou. Více než doporučujeme zúčastnit se předchozí úvodní přednášky. 

Sraz: ne 2. 10., 15.00, České mládeže 360/8, FF UJEP

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png