CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

14

Brno-Lesná – perla mezi sídlišti: 50 let bydlení v zeleni

Již tradiční procházka s Martinem Malečkem ze spolku Obzor Lesná po unikátním panelovém sídlišti rozmístěném na loukách a v lese. Volnost a vzlet 60. let, všude stromy, sem tam vykoukne panelák. Letos upravená trasa, poslední možnost vidět v původní podobě areál Obzor (navržený v roce 2010 na kulturní památku), který má být brzy přestavěn.

Sraz: so 1. 10., 10.00, Čertova rokle, konečná tramvaje 9, 11

Obzor-atrium 1974-m
Sidliste Lesna, Brno m

Brno – Filmové dny ve vile Tugendhat (projekce)

Opakované projekce dvou snímků režiséra Rudolfa Chudoby věnované této ikonické stavbě moderní architektury. Vstupné 50,- Kč (technické podlaží, zahrada a projekce).

Sraz: SO 1. 10. až ČT 6. 10. (kromě 3. 10.), 10.00 – 18.00, Černopolní 45

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW / REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT V BRNĚ

Brno – Brněnská okružní třída Theophila von Hansena (Hurá dovnitř!)

Brno patří mezi města, kde na místě hradeb vznikla v 19. století okružní třída, na níž se podílel významný vídeňský architekt Theophil von Hansen. Jeho budovy jako Pražákův palác a Besední dům se sice řadí k dominantám Brna, ale některé interiéry sídla filharmonie stejně tak jako historie sousedního paláce zůstávají dnes většině Brňanů neznámé. Eva Jandová provede běžně nepřístupnými prostory Besedního domu a přiblíží historii jak této budovy, tak sousedního Pražákova paláce.

Sraz: so 1. 10., 10.00, Husova 20

PP budova web.JPG

Brno – Křížem krážem Štatlem po knihovnách minulých i nynějších

V centru Brna byla a stále je řada knihoven, přičemž mnohé z nich sídlily nebo sídlí v pozoruhodných domech. Historii i současnost těchto institucí i jejich sídel přiblíží informační specialista Josef Schwarz během pěší procházky, na které zájemce seznámí i s významnými osobnostmi brněnského knihovnického života.

Sraz: so 1. 10. 11.00, nám. Svobody, morový sloup

MZM-knihovna

Brno – Stavět ve městě

Současná stavební legislativa jako by stavění ve městě vůbec nepřála. Architekti  se potýkají s řadou omezení, přesto se najdou pozitivní příklady, jejichž příběhy představí šéfredaktorka časopisu ERA21 Zuzana Morávková. Procházka navazuje na stejnojmenné téma zpracované v časopise ERA21 č. 02/2016.

Sraz: so 1. 10., 13.00, Kopečná 46, před kabaretem Špaček

ERA21 2-16
Makovsky1

Brno – Místodržitelský palác od podzemí k podkroví (Hurá dovnitř!)

Jedna z architektonicky nejpozoruhodnějších barokních budov města Brna, Místodržitelský palác, původně sloužil jako klášter, následně jako sídlo úřadů a v době socialismu jako muzeum dělnického hnutí. O jeho historii i architektonických plánech současného správce budovy, Moravské galerie s Markétou Skotákovou a Silvií Šeborovou.

Sraz: so 1. 10., 14.00, Moravské náměstí 1a

MP budova web m

Brno – Nohama mnohýma Brnama

Stejné těsto – různé město. Jak se peče město a co jej dělá dobrým, nebo špatným? Procházka s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským po příkladech brněnského (ne)urbanismu. Nultá lekce základů urbanistické gramotnosti.

Sraz: so 1. 10., 15.00, Šilingrovo nám. před hotelem Barceló

Brno – Bosonohy jinýma očima (projekce)

Místa, kudy denně chodíme, místa, která známe od mládí či dokonce od dětství. Bosonohy byly přifařeny k Troubsku a připojeny k Brnu. Přesto si zachovaly vesnickou hrdost i jistou svébytnost. Jakou roli v tom hraje architektura? Komentovaná projekce s architektkou Dariou Balejovou.

Sraz: NE 2. 10., 18.00, Bosonožská Orlovna, Pražská 55

Bosonohy vrstevnice-kresba m

Brno - The Distillery (Hurá dovnitř!)

Distillery sídlí v histrické budově, která původně sloužila pro výrobu lihovin a to již od konce 19. století. Provoz skončil v éře komunismu a od té doby areál chátral. Nyní dostává nový život s čerstvou identitou, která staví na původních hodnotách. Více o historii a budoucnosti řeknou zakladatelé Alexandra Georgescu, Tomáš Kozelský a Viktor Odstrčilík.

Sraz: ne 2.10., 11.00 až 17.00, Pekarska 76

 MG 4846

Brno – Rajniš versus Jurkovič

Secesní vila architekta Dušana Jurkoviče, kterou spravuje Moravská galerie v Brně, hostí výstavu současného architekta Martina Rajniše. Rajniš ve vile ukazuje osobní cestu za nalezením polohy architektury, která by byla nejen blíže přírodě, ale i uživatelům architektury. Inspirace primitivními či lidovými konstrukčními postupy také nově tematizuje práci Dušana Jurkoviče.

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Jana Nečase 2

Jurkovicova vila web.JPG

Brno – Okolí vily Tugendhat

Od první brněnské vilové kolonie ve svahu nad Lužánkami přes dozvuky historismu, příklady rané moderny až po vrcholné realizace avantgardy. Komentovaná architektonická procházka ulicemi Černých Polí s historičkou umění Lucií Valdhansovou bude zakončena návštěvou zahrady vily Tugendhat. Nutná rezervace na  info@tugendhat.eu.

Sraz: ne 2. 10., 15.30., Vila Tugendhat, Černopolní 45 

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW / REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT V BRNĚ

Brno - Příběh ulice Údolní

Procházka po soudobých, historických i zaniklých stavbách a místech s architektkou Barborou Šimonovou. Cestou se zaměříme na výjimečné příklady architektury i obyčejné domy. Prozkoumáme proměny prostranství a ulic.

Sraz: ne2.10., 16.00, zastávka Obilní trh tramvaje č. 4 ve směru Náměstí Míru

Obilni trh s casti Udolni ulice a drevenym kioskem foto kolem 1890 zdroj Moravska zemska knihovna

Brno – Haus Tugendhat (projekce)

(Německo, 2013, Dieter Reifarth, 116 min.)

V roce 1930 byla v Brně postavena jedna z nejvýznamnějších staveb moderní architektury nejen u nás. Vilu Tugendhat navrhl a do posledního detailu včetně nábytku, dveřního kování a klik promyslel architekt Mies van der Rohe. Na první pohled se může zdát, že jde o příběh unikátní stavby, ve skutečnosti je dokument Dietera Reifartha napínavý a vzrušující román jednoho století. Na pozadí politických katastrof 20. století tu režisér odhaluje portrét rodiny a vypráví o důležitosti, kterou vila dodnes má pro potomky majitelů. V dokumentu se prolínají rozhovory se členy rodiny Tugendhat, jejími bývalými uživateli, historiky umění i restaurátory spolu s historickými fotografiemi a filmovými záběry, z čehož vzniká rozsáhlý životopis tohoto „nesmrtelného“ domu.

Vstupné: 100 / 50 Kč. Nutná rezervace (kapacita 35 míst) na  info@tugendhat.eu.

Sraz: ne 2. 10., 19.00., Vila Tugendhat, Černopolní 45 

Událost na stránkách Vily Tigendhat

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2016: OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW / REKONSTRUKCE VILY TUGENDHAT V BRNĚ

Brno – PAVILON 1 / EXPLORACE

Adaptivní strategie - návrh, projektování a řízení reaktivních architektonických systémů. Úvodní přednáška Samana Saffariana a Galo Moncayo-Asana k tématu architektonického workshopu, který proběhne pod jejich vedením v následujícím týdnu a bude zakončen veřejně přístupným sympoziem.

Program:

ne 2. 10., 19.00, úvodní přednáška Samana Saffariana (ITKE) a Gala Moncayo-Asana (die Angewandte, Exp.Arch Hochbau Innsbruck)

po 3. 10 až čt 6. 10., workshop, nutná rezervace na http://pavilon1.cz

pá 7. 10., 10.00 přichod, 11.00 - 18.00 symposium, Marjan Colletti (The Bartlett - UCL), Shajay Bhooshan (AA DRL , ZHA CoDe), Peter Massin (Assistant Professor in Experimental Architecture / Hochbau Innsbruck), Kristína Rypáková (VŠVU) a další

PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18

Aktuální program akce na facebooku

GeometricType FreeForm Roof HexaFold 02 02++
tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png