CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

47

Praha – Karlín – Pet architecture

Pet architecture, králičí domky, bizarní přístěnky, to bude v zájmu naší procházky po pražském Karlíně. Po vzoru japonského Ateliéru Bow-Wow a jejich Pet architecture průvodci po Tokiu jsme v Karlíně vybrali několik zajímavých objektů vrostlých do běžné městské zástavby - drážní domek, budka hlídače, pivnice a další. Procházku povedou kurátorky galerie VIPER, Barbora Špičáková a Irena Lehkoživová. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, Vítkova 293/2

Image m

Praha – Císařský ostrov – plánování s přírodou

Císařský ostrov je výsledkem působení řeky i lidských zásahů. Je jen zdánlivě neměnný. Přijďte se o tom přesvědčit na místo a dozvědět se od krajinářského architekta Štěpána Špouly jak s touto skutečností pracuje nová koncepce Císařského ostrova.

Sraz: so 1. 10. 10:00, u spodní brány Trojského zámku

DSC 0051
DSC 0078

Praha – Malvazinky – vilová čtvrť 1. republiky

Seznámení s klenoty meziválečné vilové architektury autorů Jana Gillara, Adolfa Loose, Ernsta Mühlsteina s pedagožkou Stanislavou Mickovou. 

Sraz: so 1. 10., 10.00, stanice autobusu č.137, Malvazinky ve směru od stanice Na Knížecí

Praha – Ládví – město v parku

Pražská sídliště tvoří svébytné struktury a přes mnohé podobnosti nabízejí různou kvalitu prostředí. Mnoho lidí se shodne, že Ďáblice patří mezi ty povedenější. Proč zde ale nefungují místa setkávání jako hospody, kavárny a proč zkrachovalo unikátní kino? Odpovědi můžete hledat společně s architektem Ondřejem Tučkem. 

Sraz: so 1. 10., 11.30, stanice metra Ládví

005
1981 letecke foto

Praha – Proměna Vinohradské ulice

Vinohradskou čeká rekonstrukce nabízející příležitost udělat ulici uživatelsky přívětivější. Se zapojením veřejnosti proto Institut plánování a rozvoje vypracoval koncepční studii určující budoucí podobu této obchodní třídy. Na procházce s architektem Radkem Novotným se o ní dozvíte více. 

Sraz: so 1. 10., 11.30, před budovou Transgas – Vinohradská 8/325

Praha - Prague Gallery- Dechberoucí I. P. Pavlova (Hurá dovnitř!)

Nejen střecha bývalého hotelu Gráf s unikátním výhledem na Prahu. Historii budovy a okolí představí historik architektury Zdeněk Lukeš s architektem Michalem Janků. V galerii probíhá výstava God is in the details: Koupelny Vily Tugendhat. Navazuje procházka Nové Město v čase v 15.00.

Historická budova bývalého luxusního hotelu Gráf z přelomu 19. a 20. byla po letech chátrání v roce 2003 přestavěna na administrativní budovu se zachovanými novobarokními uličními fasádami. Kromě střechy s ojedinělým výhledem na okolní střešní krajinu a celou Prahu budete moci obdivovat i zachovalé prvky secesního interiéru. Za případné čekání se omlouváme.

Sraz: so 1.10., 12.00 – 15.00, přednáška 14.00, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

IMG 0198
Unnamed (1)

Praha – Vybíralka 25!

Králíkárny, anonymní noclehárny, ghetta - to je mediální obraz sídlišť. Ve skutečnosti ale svým klidem a zelení lákají mladé rodiny s dětmi. Přijďte se s autory projektu Vybíralka 25, architekty Martinem Špičákem, Kateřinou Frejlachovou a Milanem Brlíkem, podívat na sídliště Černý Most II. Dozvíte se více i o směru, jakým se budou ubírat revitalizace sídlišť v budoucnu.

Sraz: so 1. 10., 13.00, kašna u stanice metra Černý Most

Praha - Fakulta architektury a fakulta informačních technologií ČVUT (Hurá dovnitř!)

Ateliér Aleny Šrámkové navrhl pro budoucí architekty nadčasovou budovu s bohatostí vnitřních prostor. Návštěvníkům se otevře foyer, atria a všechny vnitřní ochozy budovy.

Architektonickou soutěž na novostavbu budovy Fakulty architektury v areálu dejvického kampusu vyhrál ateliér Aleny Šrámkové. Ta chtěla budovou naučit studenty pokoře a ukázat jim půvab obyčejnosti a kultivovat vkus. Vnitřním prostorům dominují tři velkorysá atria doplněná o výrazné schodišťové prvky, patra jsou doplněna o průhledy a jednotlivé učebny i sdílené prostory tak mezi sebou komunikují. Stavba je založena na klasických technologiích a materiálech, jako je pohledový beton a cihly. Svým strohým výrazem budova po otevření vzbudila řadu negativních ohlasů ze strany veřejnosti a svým konzervativním přístupem ke stavění i řadu architektů. Je to jedna z mála současných kvalitních staveb v Praze i v ČR, která slouží vzdělávání. 

Sraz: so 1.10., 13.00 –16.00, Thákurova 9, Praha 6

FACVUT
Hura dovnitr a workshop dejvice

Praha - Národní technická knihovna (Hurá dovnitř!)

Národní technická knihovna plní ve vysokoškolském kampusu Dejvic roli katalyzátora společenského života. Od 13.00 se koná v Ballingově sále přednáška autora vizuálního stylu NTK Petra Babáka (studio Laboratoř).

Vypsanou soutěž na budovu Národní technické knihovny v roce 2000 vyhrála tehdy začínající architektonická kancelář Projektil. Stavba doplnila dejvický areál tří pražských univerzit o místo setkávání, studia a odpočinku. Oblými rohy a svým nekonečným fasádním pláštěm vytvořila prostředí, které zve k návštěvě. Knihovna má 4 vchody a vítá návštěvníky ze všech stran. Samotný prostor knihovny se nachází nad návštěvníky, kam se dostávají skrze velkoryse osvětlené vstupní atrium do jednotlivých pater. Atrium s ochozy je vyzdobené jednoduchými a místy humornými kresbami rumunského umělce Dana Perjovschiho.

Sraz: so 1.10., 13.00 – 16.00, Technická 2710/6, Praha 6

NTK 01
NTK-int

Praha - Vodárna Bruska (Hurá dovnitř!)

Nenápadná historická čerpací stanice v pražských Dejvicích téměř 100 let zásobuje pitnou vodou Prahu 6 a okolí. Zpřístupněna bude hlavní hala vodárny.

Historická budova čerpací stanice a vodojemu v pražských Dejvicích byla vybudována v roce 1920, v době, kdy nároky na technickou infrastrukturu města stoupaly a vznikaly tak významné stavby jako například proslulá nová Podolská vodárna od architekta Engela či Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici. V osmdesátých letech stanici Bruska doplnil druhý vodojem, roku 2014 pak došlo ke kompletní výměně technologického zařízení a památkově chráněná budova prošla citlivou rekonstrukcí. 

Sraz: so 1.10., 13.00 – 16.00, Svatovítská 467/1a, Praha 6

P5100045.JPGP5100051.JPG

Praha – Skrz – rodinná dílna k výstavě Stanislav Libenský (workshop)

Odborně vedená dílna pro děti a dospělé od 5 let k výstavě mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libenský Award 2016 představí velkou škálu podob skla jako základního stavebního materiálu. Nejrůznější podoby skla přibarví i další aktuální výstavy centra DOX. Různé výtvarné aktivity pro děti a celé rodiny. Nutná rezervace na rodiny@dox.cz. 

Sraz: so 1. 10., 14.00 až 17.00, DOX

Praha – Rekonstrukce ulic Táborská / Na Pankráci

S architekty Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy se seznámíte s koncepční studií ulic Táborská a Na Pankráci o jejich budoucí revitalizaci.

Od městské třídy s funkčním parterem a honosnými historickými budovami po dálniční podjezd, který zpřetrhává přirozené vazby a pouze za účelem lepší plynulosti automobilové dopravy degraduje město. I taková může být proměna jedné ulice na 1 km ve středu Prahy. Procházka s architekty Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kteří jsou autory koncepční studie.

Sraz: so 1. 10., 14.00, zastávka Nuselská radnice, směr Pankrác

Praha – Rokoska stará a nová

Objevte s námi nepříliš známou, ovšem o to zajímavější část horní Libně. Usedlost Rokosku a protilehlou vilovou čtvrť s prvorepublikovými funkcionalistickými a historizujícími vilami nám představí historik architektury Tomáš Řepa. 

Sraz: so 1. 10., 14.00, Budínova 10

Praha – Nové Město v čase

Nové Město pražské v sobě ukrývá mnohé architektonické klenoty a urbanistické zajímavosti. Procházka na téma od gotického ideálního města po expresivní architektonická cvičení 20. století s historikem uměním Richardem Bieglem. 

Sraz: so 1. 10., 15.00, nám. I. P. Pavlova (vchod z Legerovy ulice)

Prague – KOTVY MÁJE / Prague Department Stores 1965–1975 (English)

This walk with architect and architecture historian Petr Klíma will take you around three department stores, which can be classified as the three most important efforts of the Czech architecture in the 1960s and the 1970s: ‘Kotva’, representing a spatially extraordinary space using state of the art construction methods, the former ‘Družba’ department store, an inconspicuous “house with windows” at the Wenceslas Square, and ‘Máj’, which is an excellent example of the Czech ‘machinism’ and the incoming neo-functionalism.

Meeting point: Sa 1.10., 15.00, Revoluční 655/1

MAJ Praha 111215 13web

Praha – Po pražské Ořechovce – vily pražských umělců

Vilová čtvrť Ořechovka patří k nejstarším vilovým čtvrtím v Praze. V první části procházky si připomeneme její historii, urbanistický vývoj, vzory a analogie a hlavní autory koncepce. Tato populární a módní čtvrť ve stylu anglických zahradních měst  se stala hned po svém vzniku i rezidenční čtvrtí umělců. Většina z nich nezvolila za bydlení standartní typové bytové domy, které zde byly k dispozici, ale většinou vlastní invencí vybudovala individuálně formované domy. Přiblížíme si některé z nich v širokém stylovém rozptylu od secese k art decu, klasicismu až po funkcionalismus i jejich autory a obyvatele. Budou připomenuty i otázky údržby a modernizace i mnohdy zajímavé osudy umělců a jejich rodin. Historií i současností provede docent Jiří T. Kotalík.

Sraz: so 1.10., 15.00, ústřední objekt kina Ořechovka

Praha – Architektura sportovišť

V rámci výstavy SPORTU ZDAR!, která představuje díla šedesáti současných českých umělců, odrážející vztah umění a sportu od roku 1945 do současnosti se zaměřujeme na téma architektury sportovišť z druhé poloviny 20. století v přednášce architekty Markéty Svobodové, která patří mezi spoluautory knihy Naprej! (Česká sportovní architektura 1567–2012).  Nutná rezervace na rezervace@dox.cz

Sraz: so 1. 10., 15.30 až 16.00, DOX

© DOX

Praha - Budoucí radnice Prahy 7 (Hurá dovnitř!)

Budoucí radnice MČ Praha 7 z roku 1993 v postfunkcionaliském stylu je těsně před svou rekonstrukcí vycházející z letošní architektonické soutěže. Zpřístupněno bude foyer budovy s výstavou vítězných návrhů.

Úřad městské části Prahy 7 během několika let opustí své dosavadní sídlo a přestěhuje se do budovy v ulici U Průhonu. Autorem původní budovy je Martin Hlaváček, budova byla projektována v roce 1988 jako servisní závod pro podnik Chirana. Od svého dokončení však sloužila jako administrativní budova banky.

Na rekonstrukci objektu se zachováním stávajícího nosného skeletu vypsala městská část otevřenou architektonickou soutěž, jejíchž 70 účastníků hledalo odpověď na otázku, jak má vypadat městská radnice jednadvacátého století. Vítězem se stal Atelier bod architekti: Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda, Jan Svoboda s návrhem dle poroty oceněným pro „jednoduchost a jasný výraz, který by měl být spojený právě s veřejnou budovou“. Zachována zůstane nosná konstrukce asymetrického domu, který zaujme právě svým „modulovým“ tvarem. 

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, U Průhonu 1338/38

Nova radnice - soucasnost 1
Nova radnice - soucasnost 3

Praha - Rosmarin Business Center - bývalé Vodní stavby (Hurá dovnitř!)

Budova postavená v roce 1979 architektem Karlem Filsakem patří k nejzachovalejším stavbám brutalismu v Praze.

Autor originálních brutalistních ambasád (Egypt, Brazílie, Čína, Indie) a především ceněné stavby hotelu Intercontinental navrhl pro Vodní stavby sídlo, které i po letech ohromí svou velkolepostí. Nahradilo celou ulici dělnických domků a jeho velikost musela v době svého vzniku šokovat. Dnes mezi záplavou uniformních kancelářských budov působí osvěžujícím dojmem jasného stylu.

Po rekonstrukci ztratily interiéry budovy svůj socialistický ráz a vznikly zde prostory přizpůsobené současné poptávce po moderních kancelářích. Mezi sdílené prostory patří příjemná venkovní terasa s atraktivním výhledem. Najdete tu zachovalou fasádu s původními okny, takže budova neztratila svou tvář, původní technické zázemí obsahující zahrnující vlastní rezervoár pitné vody pro případ havárie, keson pro udržení budovy stabilní v případě povodní i pár zbylých ještě nezrekonstruovaných kanceláří s původním vestavěným nábytkem.

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, Dělnická 213/12, prohlídky každých 30 minut 

Přístupná bude terasa objektu s expozicí o budově, vchod na pravé straně objektu, blíže Argentinské ulici.
 PEG7849 upr zaostrNEWcolored low m
 PEG8657

Praha - Tokovo (Hurá dovnitř!)

Jedna z nejvyšších pražských budov u řeky Vltavy nabízí výhledy na široké okolí.

Sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu se symbolicky tyčí nad střešní krajinu Holešovic a jako jedna z nejvyšších budov v Praze tak má přehled o širokém okolí. Devatenáct pater vysoká stavba odlehčená skleněným opláštěním sedí na pevném parteru v přístavní oblasti poblíž Libeňského mostu. Postavena byla v letech 1974–1977 dle návrhu architektů Z. Edla, J. Matyáše, L. Štefka a P. Štecha pro PZO Kovo a patří k výrazným stavbám pozdního brutalismu. V roce 2004 prošla po povodni kompletní rekonstrukcí z pera CMC architects, mezi jejíž nejvýraznější zásahy patří užití jasně barevných podlah a podhledů v komunikačních prostorech. Kromě nově upraveného okolí s vodními a dřevěnými prvky bude možné si prohlédnout vstupní halu budovy, vyjet do 10. patra pokochat se vyhlídkou na holešovické střechy a netradičním pohledem na Letnou.

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, Jankovcova 2, Praha 7

Praha 7 Jankovcova (3)
Praha 7 Jankovcova (10)

Praha - Prager 01 – areál Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji (Hurá dovnitř!)

Rozsáhlý areál Matematicko-fyzikální fakulty UK je částí velkolepého projektu univerzitního kampusu Karla Pragera z roku 1965.

Trojský areál MFF UK představuje typický příklad modernistického urbanismu a architektury, svou podobou navazuje na Pragerovu vizionářskou stavbu Ústavu makromolekulární chemie na Petřinách z roku 1958 se závěsnou fasádou lehkých ocelových panelů. Rozmístěním budov zde vzniká dostatek prostoru, který je vyplněn zelení s dobovými plastikami a uměleckými prvky. Čtyři z pěti původně navržených budov v této části komplexu prochází průběžně rekonstrukcí, k vidění je však stále mnoho autentických architektonických prvků. Úprava venkovních prostor areálu z roku 2011 od ateliéru Ježková–Jaroš vtiskla areálu další kvalitu.

Celý venkovní areál je volně přístupný, z interiérů zpřístupňujeme dobové foyer hlavní budovy a vyhlídku na areál z jednoho nejvyšších pater budovy. Dále k pozornosti doporučujeme chladící věže pojaté původně jako součást dnes již nefunkční fontány, v budově V se ve vstupní hale nachází původní točité schodiště. 

Sraz: so 1.10., 15.00 – 18.00, V Holešovičkách 2, Praha 8, vchod do hlavní budovy

Troja 1 m
Troja 3 m

Praha - Náměstí Bratří Synků – Centrum Nuslí dnes a kdysi

Jak se vyvíjelo místo představující od pradávna ústřední bod Nuslí? Náměstí, kde stával nuselský zámek? Během procházky spolu odkryjeme různé historické vrstvy zapsané v poměrně ucelené zástavbě z počátku 20. století. A objevíme zbytky prvorepublikové tržnice. Provází historička architektury Věra Laštovičková.

Sraz: so 1. 10., 15.00, na nároží Boleslavova 45/9

Praha – Za periferii Alexandra Hackenschmieda

Zvuková expedice je připomenutím zmizelé pražské periferie a zároveň vzpomínkou na jeden z prvních československých experimentálních filmů Alexandra Hackenschmieda Bezúčelná procházka z roku 1929. Ve filmu režisér zachytil tehdejší krajinu okraje města. Vypravíme se po jeho stopách od Rohanského ostrova podle Vltavy směrem k Libni a Vysočanům, kde před se před 90 lety setkávalo město, továrny a venkov, po rychle se měnících oblastech pozoruhodných nejen z hlediska architektury, urbanistiky, ale i z hlediska zvuku, Psychogeografická trasa s Milošem Vojtěchovským, pedagogem Filmové a televizní fakulty AMU a jednoho z iniciátorů portálu Zvuky Prahy. Pokud máte, zvukový rekordér a sluchátka s sebou. Nutná rezervace na kruhos@seznam.cz.

Sraz: so 1. 10. 16.00, Za Karlínským přístavem 683/4

Zvuky Prahy / Sounds of Prague

Aimless-Walk-5
Bezucelna-prochazka3

Praha – Sklo v architektuře

Prohlédněte si výstavu mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libenský Award 2016, zapojte se do výtvarné dílny a následně načerpejte informace během přednášky architektů, kteří představí možnost využití skla v architektuře. Nutná rezervace na rezervace@dox.cz.

Sraz: so 1. 10., 17.00 až 17.45, DOX

Praha – Cestování na úrovni? Pod zemí!

Jen málokdo si dnes dokáže představit cestování po Praze bez metra. Ambiciózní projekt, realizovaný po etapách od roku 1966 v podstatě dodnes, se doslova zaryl pod kůži historického města a otevřel v něm další dimenzi v prostoru i v čase. Při procházce/projížďce s historičkou umění Veronikou Vicherkovou navštívíme vybrané stanice, zaměříme se na jejich umělecko-architektonické kvality a připomeneme si i klíčové okamžiky dějin pražské podzemky. 

Sraz: ne 2. 10., 9.00, stanice metra Hlavní nádraží

Praha – Karlovo náměstí

Historický krajinářský park je malou botanickou zahradou v srdci Prahy, který vyžaduje v blízké době revitalizaci. Vytížený dopravní průtah městem, potřeby parkování a obsluhy významných nemocnic, aktivní pobytové užívání parku a památková ochrana dosud bránily jeho možným přeměnám. Podaří se v nejbližší době něco změnit? Přijďte se dozvědět více od architekta Jana Harciníka.

Sraz: ne 2. 10., 10.00, u kašny před Novoměstskou radnicí

Praha - Šporkovský palác (Hurá dovnitř!)

Architekt Stanislav Fiala (ateliér Fiala+Nemec) představí svou právě probíhající rekonstrukci a přestavbu památkově chráněného komplexu tří budov, z nichž jednu, budovu banky, navrhl architekt Josef Gočár. Otevření probíhající stavby pro veřejnost je možné díky investorům z firmy Sebre a bude probíhat po malých skupinkách na vlastní nebezpečí. Prosíme o trpělivost v případě většího zájmu.

Barokní palác, ze kterého se zachovalo jen průčelí, moderní přístavba  Anglobanky z let 1923–1925 navržená Josefem Gočárem ve stylu art deco a konstruktivismu s původní sklobetonovou halou a léta zanedbávání, díky kterému se paradoxně zachovalo mnoho architektonicky cenného – taková byla výchozí pozice této rekonstrukce, při které se architekt spolu s investorem snaží zachovat a zrestaurovat maximum původních interiérových prvků. Vše nové směřuje k maximální jednoduchosti a současnosti tak, aby vzniklo příjemné napětí mezi historickým a aktuálním. Po přestavbě by objekty měly co nejvíce odpovídat původnímu návrhu architekta Josefa Gočára.

Sraz: ne 2.10., 10.00 – 12.00, Hybernská 5, Praha 1

Pokud máte, přineste si s sebou bezpečnostní helmu. Vstup na vlastní nebezpečí.

Praha - Kongresové centrum Praha (Hurá dovnitř!)

Monstrózní socialistická budova s 50 sály a salonky pro téměř 10 000 osob i přes pozdější rekonstrukci věrně odráží představu 80. let a komunistických vůdců o reprezentativnosti. Nabízíme možnost navštívit dochované interiéry a pokochat se krásnými výhledy na Prahu.

Sjezdový palác, Palác kultury, Kongresové centrum. Tato budova vystřídala během čtyřiceti let několik jmen, vždy ovšem platila za jednu z výrazných pražských dominant, usazenou na hraně Pankrácké pláně, shlížející na Prahu přes Nuselské údolí a viditelnou z většiny pražských vyhlídek. Výstavba tohoto kolosu probíhala podle projektu architektů Mayera, Vaňka a Karlíka z Vojenského projektového ústavu v letech 1976–1981 a je zcela poplatná době svého vzniku a účelu reprezentace vůdčí role Komunistické strany Československa. V současnosti hostí mezinárodní kongresy a akce nejrůznějšího zaměření. Na přelomu tisíciletí prošlo Kongresové centrum rozsáhlou rekonstrukcí, stále je však patrný původní reprezentativní architektonický výraz. 

Sraz: ZRUŠENO

S lítostí musíme oznámit zrušenou prohlídku Kongresového centra, přes veškerou snahu spolku Kruh se tato akce bohužel neuskuteční.Otevření centra bylo potvrzeno od června a týden před akcí bylo ze strany ředitelství zrušeno. Děkujeme za pochopení.

Jako náhradní program doporučujeme v Praze navštívit rozsáhlý areál Matematicko-fyzikální fakulty UK, který je částí velkolepého projektu univerzitního kampusu Karla Pragera z roku 1965. 
Sraz: SO 1. 10. , 15.00 – 18.00, V Holešovičkách 2, Praha 8.

Praha – Postmoderna z panelu

Autoři Barrandova se rozhodli postavit sídliště, v němž i přes omezené možnosti panelových soustav neměly chybět základní městotvorné prvky jako ulice a náměstí. Panelovou šeď dále doplnili o hravé a barevné prvky postmoderny. Příběh sídliště Barrandov přiblíží historička architektury Martina F. Koukalová.

Sraz: ne 2. 10., 11.00, tramvajová zastávka K Barrandovu

Praha - Prager 02 – Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (Hurá dovnitř!)

Pražský Institut plánování a rozvoje vám otevře dveře do svého působivého areálu 3 budov brutalisty Karla Pragera umístěných v těsné blízkosti historické památky Emauzského kláštera.

Architekt Karel Prager svou tvorbou do značné míry ovlivnil tvář Prahy a jeho moderní intervence dodnes vyvolávají emoce u odborníků i laické veřejnosti. V blízkosti kláštera Na Slovanech zanechal svou osobitou stopu ve formě tzv. „Pragerových kostek“, tří pavilonů z let 1967–1973 navržených pro Projektový ústav hlavního města Prahy a pro samotný Pragerův ateliér Gama. V současné době v něm sídlí Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který se svou činností snaží regulovat stavební zásahy v hlavním městě. Exteriéry budov ze skla a kovu vznášející se na nosnících nad zahradou odrážejí dobu svého vzniku i rukopis Karla Pragera. Zpřístupněné interiéry stejně jako v mnoha dalších brutalistních objektech se bohužel v nezměněné podobě nezachovaly, rekonstrukcí prošly i zavěšené fasády objektu.

Sraz: ne 2.10., 12.00 – 15.00, Vyšehradská 57, Praha 2

Časy prohlídek 12.00, 13.00 a 14.00.

Praha - Prager 03 – Kotelna Všeobecné fakultní nemocnice (Hurá dovnitř!)

Neznámá technická stavba architekta Pragera, která zásobuje teplem Všeobecnou fakultní nemocnici, je až na vyměněné technologie kotlů ve zcela původním stavu.

Málokdo ví o této realizaci slavného architekta Karla Pragera –  jde totiž o technickou stavbu, kotelnu, která zásobuje teplem Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze 2. Tento futuristický objekt s vysokým komínem z roku 1993 je jedinou zrealizovanou částí rozsáhlého Pragerova projektu na nový areál fakultní nemocnice. Původní čtyři parní kotle byly postupně během dvou rekonstrukcí vyměněny za tři teplovodní a rozvody do nemocnice vedou průchozím kolektorem. Přijďte se podívat na technické zázemí nemocnice, které funguje zcela bez obsluhy, a rozšiřte si obzor o další působivou pražskou stavbu. Budovu nesou kovové nosníky plynule přecházející v komín kotelny, obložení je původní keramické. Interiér je přístupný v celém rozsahu, bonusem jsou kanceláře vypadající jako právě opuštěné.

Sraz: ne 2.10., 12.00 – 15.00, Wenzigova 2, Praha 2

Ve 14 hodin se bude konat improvizovaná prohlídka s Olegem Hamanem, který se na projektu kotelnu podílel jako člen týmu Karla Pragera.

Prag - Prager Graben - Zwischen Tschechen und Deutschen (Deutsch)

Die Straße Am Graben wurde seit 19. Jh. zum prachtvollsten Prager Boulevard mit mächtigen Bankgebäuden und Vereinshäusern, die von ehemaligen deutsch-tschechischen Wettstreit zeugen. Wir werden uns bes. auf Werke von bedeutenden Prager Deutschen konzentrieren. Führung mit der Architekturhistorikerin Věra Laštovičková.

der Termin: So 2. 10., 13.00, Na Příkopě 390/3

Praha - Prázdné domy v srdci Prahy

Vydejte se na procházku s iniciativou Prázdné domy, která mapuje nevyužívané objekty po celé ČR. Překvapí vás, na kolika lukrativních místech (Národní třída, Václavské náměstí, okolí Staroměstské) najdete mnoho let chátrající domy, často od našich předních architektů. Naučíme vás také, jak takové prázdné domy poznat. S jejich minulostí a různými důvody chátrání vás blíže seznámí zakladatel iniciativy Petr Zeman.

Sraz: ne 2. 10., 13.00, Jungmannovo náměstí (výstup z metra B, Můstek)

Praha - Pražské novinky v dopravě

Cykloprojížďka s dopravním urbanistou Tomášem Cachem opět po roce a opět zejména po nových zajímavostech a událostech v pražské dopravě a ve veřejném prostoru. Dozvíte se, jak probíhala příprava některých realizovaných úprav, co se nakonec povedlo a co ne a proč. A sami si je vyzkoušíte. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, Palachovo náměstí před Rudolfinem

Praha – Barrandov – splněný sen

O splněném snu Václava Maria Havla s pedagožkou Stanislavou Mickovou mezi barrandovskými vilami a u Teras Barrandov. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00, stanice autobusu č. 105 Filmové ateliéry ve směru od Smíchovského nádraží

Praha - BUDOVA ORCO- bývalé ELEKTRICKÉ PODNIKY (Hurá dovnitř!)

Někdejší centrála Elektrických podniků z let 1927 až 1935 od architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže, dnes chráněna jako kulturní památka, byla ve své době s kapacitou 1100 úředníků jednou z největších pražských kancelářských budov. Tato rozlehlá stavba se symetrickou prostorovou kompozicí i fasádou stojí na dnes dopravně vytíženém místě, nad stanicí metra Vltavská. Interiéru dominuje rozlehlá vstupní hala s výrazným schodištěm, funkčním pater nosterem a galeriemi ve vyšších patrech. V budově se původně nacházely kanceláře, elektrotechnické dílny, přednáškové sály, kinosál a úřadovny magistrátu. Dnes je díky levným nájmům před rekonsrukcí budovy sídlem mnoha umělců, architektů, designérů a módních návrhářů, najdete v ní galerie, kluby, obchody i uměleckou školu.

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 17.00, Bubenská 1, Praha 7

Praha – Meziválečné bydlení na Letné

Procházka po funkcionalistických činžovních domech na Letné s architektkou a historičkou architektury Klárou Brůhovou. Půjdeme kolem "Malého Berlína" i Bia Oko, řeč bude také o realizacích Evžena Rosenberga, Martina Reinera nebo Jana Gillara. 

Sraz: ne 2.10., 14.00, před Veletržním palácem

Praha – workshop PRO-STORY (workshop)

Otevřený workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Přijďte si během Dne architektury vytvořit příběh pro prostor nebo prostor s příběhem. Workshop vedou Klára Hušková-Smyczková a Martin Hrubý. 

Sraz: ne 2. 10., 14.00 až 16.30, Národní galerie Veletržní palác

Praha - Ateliéry Pragovka a Nová Pragovka (Hurá dovnitř!)

Příklad možného využití chátrajícího industriálního dědictví představují současní mladí umělci tvořící na pozadí impozantních halových konstrukcí a betonových skeletů areálu továrny Praga. Areál je rozsáhlý, za případné čekání na prohlídku se proto omlouváme.

Vysočanské tovární budovy se rozprostírají po obou stranách ulice Kolbenova a mezi ty nejvýznamnější patří zdejší areál bývalé továrny na vozy Praga. Jeho chátrající halové konstrukce a betonové skelety svou působivou industriální atmosférou lákají četné filmaře a inspirují současné umělce. Prohlédněte si haly 18 a 19 proslavené jedinečnými konstrukcemi ze skla a železobetonu a halu E, která našla své novodobé uplatnění ve formě třiceti ateliérů, kde tvoří více než 70 malířů, sochařů a konceptuálních umělců. 

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 17.00, Kolbenova 923/34a, Praha 9

Pragovka 1

Praha - Palác Národní (Hurá dovnitř!)

Ještě nedokončená novostavba stavba na poslední prázdné parcele na Národní třídě se propojuje se sousedním barokní Schönkirchovským palácem a vytváří nečekaná místa ve svém vnitřním traktu. Otevření probíhající stavby pro veřejnost je možné díky investorům z firmy Sebre a bude probíhat  po malých skupinkách na vlastní nebezpečí. Prosíme o trpělivost v případě většího zájmu.

Projekt Palác Národní je rekonstrukce domu s dvorními křídly čp. 135/7 v Mikulandské ulici s dostavbou příčného křídla a novostavbou v ulici Národní. Architekt Stanislav Fiala navrhl místo původně plánovaného luxusního hotelu v proluce na Národní třídě prosklenou budovu s obchody, restauracemi i kancelářemi a s množstvím teras se zelení. Domem bude procházet pasáž, která spojí Národní a Mikulandskou ulici. Sousední barokní palác v Mikulandské zároveň prochází náročnou rekonstrukcí. Ve vnitřním dvoře vznikne odpočinková zóna se vzrostlým stromem, zelení, kavárnami a restauracemi. 

Sraz: ne 2.10., 14.00 – 16.00, Národní 12, Praha 1

Praha – Buďánka a taky první zrekonstruovaný dům

Buďánka – ostrov ve městě. Procházka památkovou zónou i tajemnými zákoutími. Cukrkávalimonádačajrumbum! Hudba! Radost! Tanec! Pro děti malování. Fotokoutek! Zve spolek za obnovu Buďánky.

Sraz: ne 2. 10., 15.00, Nad Zámečnicí 12, u Koloniálu

DA 01

Praha – kulturní pozdvižení

Všeobecný happenig ke  k u l t u r n í m u  p o v s t á n í. Neřízená osvětová platforma: volná diskuse k občanské neposlušnosti, k probuzení sounáležitosti a spolupůsobení. Stanovisko k současnému stavu architektury stavební kultury veřejného prostoru a vůbec. Projevení kulturní vůle. Akce je impulsem, nikoli k rozvratu, ale k aktivizaci lidí a umělců, k povstání a místy až k  p o z d v i ž e n í. Předpokládá se prostorové instalování, tiskání, dekorování, živý řetěz. Koordinuje architekt a umělec Mojmír Puklse spolky JSD a Klinika, s příspěním Petra Nikla a   případně se závěrečným putováním...

Sraz: ne 2.10., 15.00, Senovážné náměstí

Předcházející akce k tématu naleznete na http://skolska28.cz/k-u-l-t-u-r-n-i-z-k-l-d-n

2016 06 2)beuys)434Bw-skolska28 i – kopie
Dennewitzstrasse-durchgebrochenes-haus-ubahn-through-apartment – kopie

Praha – Palmovka jako rozvojové území

Palmovka a její okolí v sobě slučuje zašlou slávu centra dříve samostatného města Libně, významný dopravní uzel a velký rozvojový potenciál, který se zatím nedaří pozitivně využít. Procházka bude zaměřena urbanisticko-architektonicky a průvodcem bude architekt Petr Klápště.

Sraz: ne 2. 10., 16.00, prostranství před novou libeňskou synagogou (Synagoga na Palmovce)

Praha – Břevnov 4. díl – klášter a jeho okolí

Již počtvrté Vás zveme na procházku po Břevnově. Tentokrát se zaměříme na břevnovský klášter a jeho nejbližší okolí. Začneme u Větrníku a postupně sejdeme dolů až do klášterního parku. Opět nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf ze spolku Pro Břevnov. 

Sraz: ne 2. 10., 16.00, na zastávce autobusu Koleje Větrník (pouze zastávka od Vypichu) 

Klaster nyni

Praha – Neznámý Veletržní palác (Hurá dovnitř!)

Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje unikátní soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce vás provede kurátorka Radomíra Sedláková. 

Sraz: ne 2. 10., 16.00, u pokladen Veletržního paláce

VP vchod1

Prager 04 – Nová budova Národního muzea – bývalé Federální shromáždění - VLADIMÍR 518- SPAM – Karel Gott Prager (Hurá dovnitř!)

Zakončení Dne architektury v neděli 2. 10. od 18.30 se ujme Vladimír 518 se svojí laser show o Karlu Pragerovi ve Velkém kongresovém sále. Kapacita sálu je omezena. Děkujeme za pochopení, že po jeho naplnění Vás nemůžeme do sálu vpustit.

Federální shromáždění bylo postaveno v letech 1966–1973 podle projektu architektů Karla Pragera, Jiřího Kadeřábka a Jiřího Albrechta jako rozšíření přistavěné na prvorepublikovou budovu tehdejší Pražské burzy z konce 30. let. Byl zde využit mostový nosník a ve své době největší závěsová skleněná stěna v republice. Stavba patří k vysoce hodnoceným poválečným stavbám a patří k nejznámějším dílům Karla Pragera. Budova je plná unikátních děl, například skleněných plastik profesora Libenského a dalších českých sklářů. Ve Velkém kongresovém sále uvidíte původní nábytek navržený Karlem Pragerem, ale i výtvarně pojatý jekorový strop.

Projekt Vladimíra 518 SPAM – Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá neprávem vytvořená klišé kolem osoby K. P. a nastavuje nový úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu. 

Sraz: ne 2.10., 18.00, Vinohradská 1, Praha 1, u vchodu do Nové budovy Národního muzea

Praha – Architektura laserem

Multimediální přednáška Vladimíra 518 jako pocta Karlu Pragerovi. Předchází Hurá dovnitř! v PRAGER 04.

Sraz: ne 2. 10., 18.30, Národní shromáždění

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png