CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

21

Brno – LESNÍ OZDRAVOVNA

Lesopark byl založen jako ozdravovací areál nemocenské pojišťovny před první světovou válkou. Později dosti zpustnul a do nové podoby byl obnoven v roce 2014. K vidění bude kromě spousty zeleně i obnovený bazén s „potůčkem“, rozhledna a nová lávka. Nově obnoveným lesoparkem v brněnském Novém Lískovci s autorkou, architektkou Vandou Štěpánovou (Atelier Štěpán).

Sraz: so 30. 9., 10.00, Nový Lískovec, Kamínky, serpentýna u vstupu do lesoparku

01.-rozhledna---pvodn-stav
03.-rozhledna 1

Brno – Evergreen Lesná – Paneláky utopené v zeleni

Tradiční toulky s Martinem Malečkem po unikátním sídlišti ze 60. let, zasazeným do zeleně podle skandinávského vzoru. Po pěti desetiletích se staly stromy jedním ze základních architektonických prvků celkové urbanistické kompozice. Tentokrát i s archiktektem Lukášem Peckou a s prohlídkou jednoho z komplexů pavilonových škol.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Čertova rokle, konečná tramvaje 9, 11

Lesna - ZS Nejedleho 1967.JPG
Lesna - ZS Nejedleho 2017.JPG

Brno – Periferie uvnitř i na okraji

Výstava nejlepších prací 9. ročníku soutěže Young Architect Award 2017 pro studenty a architekty do 33 let letos na téma Periferie uvnitř i na okraji. Odborná porota zasedla ve složení Petr Stolín, Zdeňka Vydrová, Jiří Opočenský, David Mareš a Josef Pechar. Účelem soutěžní přehlídky je zmapovat tvorbu mladých začínajících architektů, pomoci najít mladým tvůrcům místo na současné architektonické scéně a zapojit je do tvorby kvalitního prostředí pro život. Nechte se inspirovat i překvapit! Více na www.yaa.cz.

Sraz: so 30. 9.– út 3. 10., 11.00–17.00,, Fakulta architektury VUT, Poříčí 5

2
 17745

Brno – Nejen Arnoldka – vilová kolonie v Černých Polích

V 2. polovině 19. století vznikla v Černých Polích první rezidenční vilová kolonie v Brně, která byla pro město důležitým urbanistickým počinem. První domy navíc realizoval a navrhoval významný brněnský stavitel a architekt Josef Arnold, který se výrazně podepsal na podobě celého města. Organizují průvodci z Kulturního centra Josefa Arnolda.

Sraz: so 30. 9., 12.00, Černopolní 45

1771782109751933 6877164901851015691 o
1771781979751946 5961999147086644254 o

Brno – Živé hraní k promítaní: Malí Architekti (Workshop)

Dětská multimediální dílna o architektuře pro děti od 6 do 12 let i rodiče s lektorkami Markétou Lisou, Janou Moštíkovou a hostem – architektem Petrem Jakšíkem. Ve výtvarné dílně zveme děti ke svobodné hře s prostorem a materiálem. V sobotním odpoledni se promění ve studenty architektury a seznámí se se základními principy a technikami, které architekti využívají. Jde především o rozvinutí fantazie a odbourání stereotypů. Nutná rezervace na prahavbrne@gmail.com.

Sraz: so 30. 9., 13.00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18

Brno – Nesnesitelná lehkost architektury na FA VUT (Hurá dovnitř! + workshop)

Otevřeme po dlouhá léta veřejnosti i akademikům uzamčenou zahradu před vstupem do Fakulty architektury VUT v Brně z ulice Křížová, kde budou vystaveny studentské pavilony. Na nádvoří FA se uskuteční workshop vedený našimi pedagogy i čerstvými absolventy na téma: Kolik váží váš dům, pane architekte? Pneumatické, membránové a parametrické konstrukce.

Sraz: so 30. 9.,13.00, Poříčí 5

Ohkiijkfildghaeg m

Brno – Výpadek paměti – socialistická architektura v Brně (zrušeno)

Stavbám vzniklým v období socialismu se dnes začíná dostávat pozornosti a přestávají být a priori odmítané. Příklady kvalitní architektury 60.–80. let 20. století představí redakce časopisu ERA21 ve spolupráci s přizvanými odborníky, historičkou architektury Šárkou Svobodovou a architektem Jaroslavem Sedlákem. Procházka navazuje na téma „Výpadek paměti“ zpracované v časopise ERA21 č. 03/2017.

Sraz: so 30. 9., 14.00, před Bílým domem, Žerotínovo náměstí 533/6

Akce zrušena ze strany ERA21. Spolek Kruh a redakce časopisu ERA21 se všem návštěvníkům omlouvají. Věříme, že si vyberete z dalších brněnských akcí a i tak Den architektury prožijete na plno.

Brno DA m
ERA21-3-17-1 m

Brno – Místodržitelský palác od podzemí k podkroví (Hurá dovnitř!)

Komentovaná prohlídka po barokním objektu Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně s jeho odbornou lektorkou Markétou Skotákovou vás provede nejen historií, ale i současnými architektonickými plány. Během prohlídky odhalíme i vodní toky proudící pod sklepením budovy.

Sraz: so 30. 9., 14.00, Moravské náměstí 1a

Mp budova web m

Brno – Vodama industriálníma Brnama

Co zbylo z moravského Manchesteru. Výprava po industriální stopě Brna s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským. Suchou nohou po proudu Svitavského náhonu s odbočením do historie, urbanismu, industriální romantiky a budoucnosti.

Sraz: so 30. 9., 16.00, před hlavním vstupem do areálu Zbrojovky, Lazaretní 1

Brno – Proměna Uměleckoprůmyslového muzea (Hurá dovnitř!)

Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie projde rozsáhlou proměnou a transformací na Muzeum designu. Součástí inovace bude i přestavba terasy za muzeem, kterou se představí samotný architekt projektu Marek Štěpán.

Sraz: so 30. 9., 16.00, Husova 14

Upm budova web m

Brno – Škola jako výzva (projekce)

Film Francis Kéré – An Architect Between. Režie: D. Schwartz, Švýcarsko/Burkina Faso, 2016, 19 min., německy, anglicky / anglické titulky. Architekt Kéré se vrací do rodné vesnice v Burkině Faso, aby zde místním postavil školu.

Film Jednoduchej dům. Režie: H. Hlaváčková, Česká republika, 2011, 16 min., česky. Snímek pojednává o nové budově Fakulty architektury ČVUT a její autorce, architektce Aleně Šrámkové.

Sraz: so 30. 9., 19.00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, vstupné 50 CZK

Brno – Vila Stiassni a její okolí

Procházka s historikem umění Lukášem Václavíkem po architektuře vil Ernsta Wiesnera v luxusní brněnské Masarykově čtvrti. Na procházce si prohlédneme luxusní prvorepublikové vily, jejichž architektem byl Ernst Wiesner. Porovnáme jejich společné rysy a naopak jejich odlišnosti. U té největší z nich nahlédneme i pod pokličku do honosných interiérů a zažijeme toho ještě mnohem více. Rezervace na webu NPÚ.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Hroznová 14

Brno – Galerie nábytku a okolí

Bývalý autosalon na okraji brněnského sídliště se proměnil v showroom a sídlo společnosti MY DVA. Jednopodlažní objekt získal novou tvář tvořenou více než devíti sty černými plastovými sedáky, které firma vyrábí. Abstraktně pojatá fasáda zároveň funguje jako reklamní poutač na výrobky společnosti. Vnitřní prostor se chová jako galerie, kterou je možné jednoduchým způsobem přizpůsobovat aktuálním potřebám. Provádí architekt Ondřej Chybík ze studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Žarošická 4253/18, Showroom společnosti MY DVA

ČESKÁ CENA ZA ARCHITEKTURU 2017: CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban Designers GALERIE NÁBYTKU

 

Brno 2017 My Dva Showroom (2) m
Brno 2017 My Dva Showroom (4) m

BRNO – THE DISTILLERY (Hurá dovnitř!)

Areál lihovaru založeného rodinou Deutschů na konci 19. století je unikátní ukázkou industriálního dědictví typického pro Brno. Díky projektu architektonického studia KOGAA, které se zaměřuje na konverzi industriálních objektů formou konceptu tzv. sociálního reaktoru je objekt přístupný a naplněný současnými funkcemi.

Sraz: ne 1. 10., 10.00–17.00, Pekařská 76 ve dvoře 

 MG 4853 m
 MG 4946 m

Brno – Výstava finského designu

V technickém podlaží vily je možné navštívit výstavu Echoes – 100 let finského designu a architektury, doplněnou o originální nábytek Alvara Aalta ze sbírek Muzea města Brna.

Sraz: ne 1. 10., 10.00­–18.00, Vila Tugendhat, Černopolní 45, vstupné 50 CZK

Brno – Rodinné odpoledne: Džadoň versus Jurkovič (workshop)

V Jurkovičově vile se zabydlel soudobý umělec Tomáš Džadoň, kterého náramně baví pohrávat si s „lidovými“ motivy a prozkoumávat kulturu bydlení. Program pro celou rodinu o tradici a (post)moderně s lektorkou Olgou Búciovou. Čeká nás vrstvená koláž, tvorba modelu, trocha vyšívání, hodně povídání, piknik v zahradě a další. Rezervace na edukace@moravska–galerie.cz, telefon: 532 169 177

Sraz: ne 1. 10., 14.30, Jana Nečase 2

Jurkovicova vila web m

Brno – Administrativní budova Dorn (Hurá dovnitř!)

Polyfunkční dům Dorn ateliéru RAW se nachází v jižní části městského centra v těsné blízkosti brněnského hlavního nádraží a nákupní galerie Vaňkovka. Objekt je štíhlý a dynamický a reaguje na kontext stávající industriální architektury 19. století – Vaňkovy slévárny. Administrativní část je vystavěna na půdoryse dvou k sobě přiléhajících, středově souměrných, pravoúhlých lichoběžníků. Podélně je orientována k centru města a konzolovitým vyložením nad nárožím s hlavním vstupem vytváří dynamický prvek celé kompozice, umocněný nízkými pásy oken v kosoúhlých částech.

Před objektem na nároží je navržen široký pás chodníku s kruhovou zatravněnou plochou. Součástí prostranství je nová litinová kašna, upomínající na jména významných průmyslníků 19. století – zakladatelů průmyslové slávy města Brna. Projektem a objektem provedou architekti ateliéru RAW.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Dorn, Plotní 13

DORN copyright Borivoj Capak DSC 0470 m
DORN copyright Borivoj Capak DSC 5529 3ku2 m

Brno – Sousedem navzdory

Návštěva Bauerova zámečku v areálu BVV, jehož interiér navrhl světově proslulý architekt brněnského původu Adolf Loos (1970–1933) na objednávku velkoprůmyslníka Viktora Ritter von Bauera (1876–1939). Ten byl nucen odprodat pozemky pod dnešním výstavištěm městu za účelem uspořádání Výstavy soudobé kultury v roce 1928. Během prohlídky, kterou povedou historičky umění architektury a současně spoluautorky projektu Brněnský architektonický manuál – Jana Kořínková, Markéta Žáčková a Lucie Valdhansová – budou prezentovány dosud nepublikované fotografie z rodinných alb Bauerovy rodiny věnované rekreaci a sportu. Nutná rezervace na bam@dum–umeni.cz

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Správní budova BVV, Výstaviště 1 

Brno – Žabovřesky: od návsi k sídlišti

Jak se změnilo klidné brněnské předměstí v průběhu 20. století? Prvorepubliková atmosféra, poválečná sídliště i soudobá architektura. Procházka po proměnách městské čtvrti Žabovřesky s architektem Lukášem Peckou. Cesta od kapličky k Rubínu.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Burianovo náměstí (u kapličky)

Brno-zabovresky model-puvodni podoba sidliste

Brno – Fotografové (Projekce)

Promítání na zahradní terase vily Tugendhat, filmu Lucien Hervé, Photographer despite himself. Režie: G. Messiaen, Francie, 2013, 55 min., francouzsky / anglické titulky. Dokument o fotografovi s duší architekta. Lucien Hervé byl dvorním fotografem Le Corbusiera, po jeho smrti pracoval pro W. Gropia, O. Niemeyera nebo A. Aalta.

Před projekcí možnost v technickém podlaží vily navštívit výstavu Echoes – 100 let finského designu a architektury, doplněnou o originální nábytek Alvara Aalta ze sbírek Muzea města Brna. Nutná rezervace na info@tugendhat.eu.

Sraz: ne 1. 10., 19.00, vila Tugendhat, Černopolní 45, vstupné 50 CZK

Brno – Pecha Kucha Night Brno #20: POSTMODERNA

Pecha Kucha je japonský výraz pro povídání, ale také způsob představení zajímavých lidí, nápadů a projektů. Kromě svižné prezentace, na kterou má každý účastník limit 6 minut 40 sekund (20 obrázků x 20 sekund), jde na večírku především o setkání designérů, architektů, výtvarníků a dalších kreativců. O jejich konfrontaci, propojení a seznámení veřejnosti s jejich nejčerstvějšími nápady.

Tématem 20. edice Pecha Kucha Night Brno bude POSTMODERNA a vystoupí architekti a umělci nejen z Čech, ale i Maďarska, Polska a Slovenska. Jedná se o první dvoujazyční Pecha Kucha Night Brno z Visegradské série.

Sraz: út 3. 10., 20.00, PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, vstupné 100 CZK 

tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png