CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

7

Hradec Králové – Voda a umění (změna času)

Přednáška historičky umění Martiny Vítkové.  Do zaplnění kapacity sálu (cca 60 osob).

Sraz: so 30. 9., 13.00, elektrárna Hučák, Křižíkova 233/4 

HRADEC KRÁLOVÉ - PROHLÍDKA MALÉ VODNÍ ELEKTRÁRNY NA LABI (Hurá dovnitř!)

Průvodci IC Obnovitelné zdroje představí stoletou vodní elektrárnu Hučák, která je dnes považována za secesní unikát na řece Labi.  Úvod prohlídky se zaměřuje na film o Malých vodních elektrárnách na řece Labi a konec je nasměrován do strojovny stoleté vodní elektrárny. Během prohlídky se přesvědčíte, že budova je po stránce architektonické skvěle zvládnutá a vznikala v období, kdy okolí elektrárny začali utvářet architekti světového ohlasu. Úplným závěr obdržíte na památku malý suvenýr.

Sraz: so 30. 9., 14.00 a 15.00, IC Obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna Hučák, Křižíkova 233/4 

Hradec Králové – Vilová čtvrť Morušovka (změna času)

Procházka s úvodní přednáškou historika architektury Ladislava Zikmunda-Lendera o jedinečné a první vilové čtvrti v Hradci Králové. Začátek akce ve Waldekově vile, následovat bude procházka s prohlídkou interiérů vybraných vil. Poznejte půlstoletí proměn vilové architektury v Hradci Králové, jejich architektů a stavebníků. Omezená kapacita, vstup pouze po předchozí rezervaci na ladislav.zikmundlender@gmail.com.

Sraz: so 30. 9., 15.00, Waldekova vila, Nezvalova 826

Hradec Králové – Moderní veřejné stavby na Orlickém nábřeží (zrušeno)

Procházka s přednáškou historika architektury Ladislava Zikmunda-Lendera o moderních veřejných stavbách, postavených jihozápadně od historického centra v letech 1900–1940. Nebude chybět krajský soud, evangelický kostel, dnešní divadlo Drak a další významné stavby. Součástí procházky bude i prohlídka vybraných interiérů. Omezená kapacita, vstup pouze po předchozí rezervaci na ladislav.zikmundlender@gmail.com.

Sraz: ne 1. 10., 14.00, Waldekova vila, Nezvalova 826

Akce zrušena spolkem kontrapunkt z důvodu neumožnění přístupu do objektů jejich majiteli. Spolek Kruh společně s kontrapunktem se omlouvají a věříme, že si vybere z dalších (i nových!) akcí v Hradci nebo v okolích Pardubicích či Jaroměři.    

HRADEC KRÁLOVÉ - KRÁLOVÉHRADECKÉ KAŠNY A FONTÁNY

Komentovaná procházka po královéhradeckých kašnách a fontánách s Milanem Kokym, studentem SPŠKŠ v Hořicích obor kamenosochařství, který se chce v budoucnu živit navrhováním těchto vodních děl. Společně s ním navštívíte kašny na Jižních terasách, na Malém náměstí, v Žižkových sadech, u Muzea východních Čech, fontány na Masarykově, Baťkově a Ulrichově náměstí. Procházka bude zakončena u nejnovější fontány u křižovatky Koruna. Počet míst omezen, vstup pouze po předchozí rezervaci na e-mail kokymilanek@seznam.cz.

Sraz: 1. 10., 10.00 Malé náměstí, u kašny se sousoším svatého Jana Nepomuckého

HRADEC KRÁLOVÉ - SAUNA NUUK

V kulturní sauně a osvěžovně NUUK na vás čeká přednáška s vůní dřeva od odborníka na slovovzatého pana Karla Dyntara, mistra saunařského řemesla. Připraven bude brunch. Vstupné dobrovolné.

Sraz: ne 1. 10., 13.00, U slepého ramene Labe, kontakt a mapa zde.

Hradec Králové – Oko nad Hradcem Králové (Projekce)

Promítání filmu Oko nad Prahou (2010, česky, 78 minut) následované diskusí s Eliškou Kaplický. Stavby architekta Jana Kaplického přiblíží historik architektury Ladislav Zikmund-Lender.

Unikátní dokument pojednává o příběhu nejslavnějšího projektu Jana Kaplického u nás: vítězného návrhu na Národní knihovnu v Praze. Na pozadí vývoje projektu a politických zvratů, které jej provázely, můžeme sledovat závěr života a díla nebývale kreativního architekta s věčně mladou, ale vyrovnanou duší, který se jako jeden z mála prosadil ve světové architektuře. Film uvede historik architektury Ladislav Zikmund-Lender a autorka dokumentu Eliška Kaplický Fuchsová. Vstupné dobrovolné.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, 17.00 projekce, Bio central, Karla IV. 774

Snímek obrazovky 2017-05-31 v 10.26.23
tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png