CZ EN Facebook

Celkový program

změna programu vyhrazena

4

Liberec – Kristiánov

Kristiánov představuje unikátní a raný příklad zahradního města, které také plnilo funkci reprezentativního zámeckého předpolí. Zároveň v sobě nese výrazné stopy průmyslového vzestupu Liberce během devatenáctého století, stejně jako nevratných demoličních zásahů století dvacátého. Procházku pořádá tým projektu Liberec : Reichenberg.

Sraz: so 30. 9., 14.00, v parku na náměstí Českých bratří

IMG 2378.JPG

Liberec – Prohlídka rekonstruované Nettlovy vily (Hurá dovnitř!)

Židovská čtvrť v Liberci vznikala po vybudování židovského hřbitova v Ruprechtické ulici v 2. polovině 19. stololetí a trvala jen několik desetiletí. Tento krátký příběh bývalých obyvatel Liberce stále připomínají domy vzniklé v prvních třech desetiletích 20. století. Provádí historik Marek Kadlec. Prohlídka nově rekonstruovaného rodinného domu Maximiliana Nettla z roku 1936 otevírá příběh zapomenutých obyvatel Liberce.

Sraz: ne 1. 10., 10.00, Památník obětem ŠOA, Ruprechtická 385/101

072641 m

Liberec – Po schodech Vlasty Buriana - ZRUŠENO

Akce zrušena bez náhrady ze strany lokálního organizátora spolku Zbytek.


V centru Liberce je stále jeden unikát. V pozitivním slova smyslu jde o ojedinělou čtvrť s uličkami a lidským měřítkem, to, co Liberci chybí. Nemá architektonické skvosty, sama je však skvostem, jen tak ještě není vnímána. Druhý unikát tkví v tom, že tak blízko středu města může stát něco tolik mimo zájem. Zažijete krásy! 3. ročník běhu po schodištích v rodišti Vlasty Buriana se spolkem Zbytek. Na své si přijdou jak statní běžci, tak ti ostatní.

Sraz: ne 24.9., Lucemburská ulice, aktuální informace na webu spolku Zbytek

Po schodech Vlasty Buriana Foto Roman Dobes 004
018 - spolek Zbytek SPORTFIPo schodech Vlasty Buriana 1. roc ni k 2016

Vratislavice nad Nisou – Zauhlovací a vodárenská věž Ginzkey (hurá dovnitř!)

Zpřístupnění zauhlovací a vodárenské věže bývalé továrny Bytex na výrobu koberců, se spolkem AvantgArt, který se tuto stavbu snaží již dva roky oživovat pravidelnými akcemi. Návštěvníkům bude umožněn přístup do jinak uzavřené kulturní památky, kterou spolek vyčistil spolu s dobrovolníky, a nyní plánuje další restaurátorské práce, aby zde v budoucnu mohlo vzniknout centrum kultury a umění. V nejvyšších patrech věže se nachází nejen násypník na uhlí a mour, ale i nádrž na vodu, která zásobovala sousední kotelnu, jež je součástí kulturního dědictví Libereckého kraje. Přijďte se podívat na dobrovolné úsilí desítek lidí, jimž není lhostejno okolí, ve kterém žijí. Procházka s prohlídkou věže bude zakončena prezentací originálních fotografií v přízemí, které dokumentují nejen historii samotného areálu, ale i dosavadní činnost dobrovolnického spolku AvantgArt. Více informací na facebooku.

Sraz: ne 1. 10., 16.00, Rumburská ulice, před Zauhlovačkou

10212594745851066 1616894619 o
10212594746051071 1498493051 o
tl_files/denarchitektury/design3/da_kolecko2.png