B
Č
C
D
H
J
K
L
M
N
O
P
Ř
R
S
Š
T
V
Ž
Z
změna programu vyhrazena
změna programu vyhrazena
Návštěvník si bude moci prohlédnout tovární budovu z konce 19. století, která byla původně postavena jako součást areálu mechanické tkalcovny, v průběhu 20. století zde byla také tírna lnu a probíhala zde výroba tkalcovských člunků. Kromě výstavy se návštěvníci mohou těšit na výstavy a přednášky a speciální prohlídku k tématu Dne architektury: Voda. Podrobný program na webu továrny.
Sraz: so 30. 9. – ne 1. 10., 10.00–18.00, Antala Staška 212
Jako součást prohlídek budou otevřeny objekty, které není možné běžně navštívit. O průvodcovský výklad v otevřených objektech se ujmo odboníci na slovo vzatí, jedním z nich bude i Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci. V nově zrekonstruovaném Informačním středisku na Husově náměstí bude pro zájemce zdarma k dispozici mapa s vyznačením zpřístupněných objektů a významných staveb města:
Bývalá městská spořitelna čp. 7 – postavena na konci 20. let 20. století dle projektu Oldřicha Lisky, venkovní schodiště zdobí alegorické sochy Práce a Spořivosti od sochaře Aloise Kuhna z Vojic, budova je dnes prázdná. Více informací o objektu.
Křížova vila čp. 400 – secesní vila postavená v letech 1912–1914 dle projektu F. X. Sandera pro továrníka Františka Horáka, kulturní památka od roku 2013, v přízemí soukromý byt, zpřístupněno bude první patro. Více informací o objektu.
Zámek čp. 4 – barokní zámek přestavěný v letech 1730–1737 z podnětu majitele hraběte Václava Morzina, od roku 1834 zámek v majetku knížecího rodu Rohanů, v roce 2010 rekonstruován, dnes využíván multifunkčně pro kulturní účely, kulturní památka, zpřístupněna bude také půda. Více informací o objektu.
Zvonice (hřbitov) – nejstarší stavba města, vybudována v 1. polovině 17. století na hřbitově, po roce 2008 byla městem opravena a bylo obnoveno pravidelné nedělní a sváteční zvonění, kulturní památka, v současnosti probíhá veřejná sbírka na doplnění zvonů, které byly za 1. světové války rekvírovány. Více informací o objektu.
Sraz: ne 1. 10., 14.00-17.00, Informační středisko, Husovo náměstí 44
Na hřbitově odpočívají významné osobnosti města. Nacházejí se zde i rodinné hrobky místních průmyslníků 19. a 20. století: Šlechtových, Mastných, Hornychových, Horákových, Svobodových, které jsou z architektonického pohledu velmi hodnotné. Historii hřbitova během procházky přiblíží Lenka Morávková a Dana Grabcová. Více infomací o hřbitově.
Sraz: ne 1. 10., 14.00 a 16.00, Brána hřbitova v Havlíčkově ulici