PRAHA – FRANCOUZSKÝ INSTITUT + PAMĚŤ ANDĚLA

Funkcionalistická budova z roku 1920 sloužila hned od svého otevření Francouzskému institutu, vrcholné období zažívala do začátku 2. světové války, kdy ji navštívili mimo jiné například Paul Eluard a André Breton se slavnou přednášku na téma „legendární kouzla Prahy“. Po komunistickém převratu byl institut označen za místo špionáže a jeho brány se na několik let uzavřely veřejnosti. V roce 1993 prošel rekonstrukcí a byl slavnostně znovuotevřen za přítomnosti Françoise Mitteranda a Václava Havla. Francouzský institut otevře knihovnu s publikacemi o francouzské architektuře, přednáškový sál s plány budovy a terasu.

+

Projekce filmu Paměť Anděla od 11.00 (nutná rezervace)

Pamět anděla je dokumentárním filmem o fascinující proměně rušné křižovatky na pražském Smíchově, zvané odedávna Anděl. Moderní projekt přestavby kdysi průmyslové části pochází z dílny Jeana Nouvela, významného francouzského architekta.
ʺModerní postoj znamená co nejlépe využít paměti, hledat kontinuitu starých myšlenek do současnosti,ʺ říká autor, jehož tvorba je označována za architekturu jedenadvacátého století. Jejím charakteristickým prvkem je sklo a hra světla.
Nejde však jenom o účast architekta Jeana Nouvela a nizozemské společnosti, která byla investorem stavby, ale o společnou snahu všech zúčastněných změnit pražskou čtvrť v pulzující bod moderní Evropy. Vzrušující dobrodružství spolupráce na tvorbě města, o němž vyprávějí mnozí jeho další účastníci, dokumentární časosběrné snímání vzniku projektu od bourání bývalého areálu ČKD Tatra Smíchov až po magickou večerní premiéru nového komplexu Zlatý Anděl v listopadu roku 2000, to vše umožňuje divákovi stát se svědkem jedinečné a neopakovatelné realizace světové architektury.

Sraz: so 5.10., 11.00 – 14.00, Štěpánská 35, P-2

Fotoreport

Další akce v místě Praha

Den architektury 2023 Praha

Právě probíhají přípravy pražské části festivalu pro rok 2023.