BRUMOV-BYLNICE – SÍDLO KLOBOUCKÉ LESNÍ
Výraznou dřevostavbou na okraji obce od studia Mjölk s architektem Janem Vondrákem. Prohlídka nově dokončené stavby představí základní filozofii budovy...
- So 01/10/2022
- Více
Výraznou dřevostavbou na okraji obce od studia Mjölk s architektem Janem Vondrákem. Prohlídka nově dokončené stavby představí základní filozofii budovy...
Součástí programu Dne architektury bude i mimořádné uvedení skladby jazzového muzikanta Emila Viklického Pocta Josipu Plečnikovi, která zazní 4. října v Plečnikově kostele na pražských Vinohradech.
Mimořádné dílo Viklický zkomponoval na motivy korespondence dcery TGM, Alice Masarykové, a právě architekta Plečnika.
Den architektury věnuje samostatnou programovou sekci poctě první dámě české poválečné architektury Aleně Šrámkové, která zemřela v březnu letošního roku. Alena Šrámková patří mezi nejvýraznější osobnosti české architektury několika posledních dekád a její osobitý rukopis nalezneme pod celou řadou významných staveb. V Praze festival vedle architektonické procházky po jejích realizacích v centru města i na sídlišti Lužiny blíže představí například Novou budovu Fakulty architektury ČVUT nebo přestavbu ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových, dále nabídne prohlídku Vily v Černošicích, meteorologické stanice v Maškově u Chebu nebo procházku kolem Tyršova mostu v Přerově.
Slovinský architekt Josip Plečnik je předním představitelem moderní i klasicistní architektury, kterému se podařilo vtisknout jedinečný charakter Pražskému hradu i celé řadě dalších míst, ale ovlivnit i myšlení celé generace architektů. Festival nabídne hned několik akcí věnovaných právě Pražskému hradu nebo kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně a bude se věnovat i širším souvislostem jeho odkazu v dějinách architektury, k němuž neodmyslitelně patří téma státnosti a role reprezentativní architektury. V programu se zaměří i na tvorbu jeho žáků a následovníků jakými byli například Josef Fuchs, Ludvík Hilgert, Karel Řepa nebo Otto Rothmayer. Program neopomíjí ani práci jeho vrstevníků a poukáže na stylový rozptyl Vídeňské školy Otto Wagnera, kterou Plečnik absolvoval.
Intenzivně vnímáme situaci, ve které se Ukrajina a Evropa jako taková v tuto chvíli nacházejí. Chtěli bychom na ni reagovat a přispět svým dílem v rámci našich možností. Kruh proto věnuje svůj výdělek z prodeje lístku a publikací z přednášky DIALOGY: Liesbeth van der Pol a Spolka na sbírku Paměť národa. Podpořte tak s námi nejen humanitární pomoc Ukrajině, ale i kulturní a vzdělávací zážitek, kterým pevně doufáme naše přednášky pro vás jsou.
Letošní festival Den architektury bude probíhat od pátku 30. září do čtvrtka 6. října 2022. Procházky budeme směřovat, jako v minulých letech, na víkend 1.–2. října 2022.
Světový den architektury tento rok připadá na první říjnové pondělí – 3. 10. 2022.
Vydali jsme novou publikaci věnovanou progresivní belgické architektuře. Sedmý sborník Texty o architektuře 19 představuje dílo současných vlámských architektů, kteří vystoupili v roce 2019 v Praze v rámci našeho přednáškového cyklu. V knize jsou zastoupeni například architekti Jan de Vylder a Xaveer De Geyter, studia BC architects a Rotor nebo také progresivní statik Guy Mouton.
Sborník jsme pokřtili 20. ledna 2022 v kině Přítomnost s Petrem Hájkem a Janem Hřebejkem, kteří spolu vedli Dialog o mezioborové spolupráci – jak se navzájem ovlivňují film a architektura.
Publikaci lze objednat na e-mailové adrese: kruhos@gmail.com za 400 Kč
Festival Den architektury zajišťuje bohatý a zdarma přístupný program nejen v České republice, ale také na Slovensku.
V loňském roce jste tak mohli navštívit akce v Banské Bystrici, Bardějově, Bratislavě, Kremnici, Nitře, Piešťanech, Zvoleni nebo také v Žilině. Přidají se letos další města?
Festival Film a Architektura bude letos v termínu od 30. 9. – 4. 10. 2022. Jedenáctý ročník nabídne večerní pokračování festivalu formou projekcí v Praze i dalších městech. Představí již tradičně výběr toho nejzajímavějšího z české i zahraniční filmové produkce se zaměřením na kvalitní architekturu či architektonické přístupy ke společenským a jiným problémům souvisejícím s tímto oborem.
Nové téma s názvem Body zlomů bude reagovat na dnešní překotnou dobu, která se velmi rychle vyvíjí, zároveň ale čelí řadě rostoucím problémům jako jsou růst populace, (ne)dostupnost bydlení, sociální nerovnosti a ekologická krize. Připomene si 150. výročí narození Jože Plečnika a nabídne divákům kultovní hrané snímky s tematikou architektury.
Sekce Hurá dovnitř! je specifickým formátem, při kterém jsou zpřístupňovány běžně nepřístupné interiéry formou komentovaných prohlídek nebo volně s doprovodným odborným textem. Jejich výběr podléhá dramaturgii celého festivalu – je založen na odborném posouzení, a dále aby co nejvíce odrážel téma daného ročníku Dne architektury.
Během loňského Dne architektury byla možnost navštívit 87 běžně nepřístupných objektů po celé České republice a na Slovensku.
Oslavte letošní významná výročí tím, že pošlete dál Plečnikův kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Janákovo krematorium v Pardubicích, nebo Baťovy domky od Jana Kotěry! Víte co pojí tyto architekty a jaká výročí si letos připomínáme?
K dostání v obchodě DOX či na eshopu CZECHDESIGN.
Každý rok do našeho programu zařazujeme také řadu workshopu a outdoorových her. Nezapomínáme ani na nejmenší návštěvníky a jejich rodiče.V minulém roce se právě pro ně uskutečnilo 21 workshopů.
V loňském roce se podařilo uskutečnit například Dvořit se dvoru ve spolupráci s galerií DOX, Město v pohybu ve spolupráci s NGP, Hurá na Kampu!, Postav si město, kniha napoví!, Neviditelné cesty a Po stopách králů, šlechticů a poddaných.
Chceme se také aktivně zapojit? Během diskuzí a odborných přednášek Dne architektury máte možnost! Aktuálně probíhá cyklus Dialogy – program najdete zde.
11. ročník festivalu zaznamenal 17 000 návštěvníků po celé ČR a SK. Celkem se konalo 302 akcí, o které se postaralo 183 průvodců a 152 spolupracujících spolků, neziskových organizací a institucí.
Festival se konal v 88 městech. Fotoreport najdete u každé jednotlivé akce v archivu.
Spolek Kruh během roku pravidelně organizuje přednášky předních českých i zahraničních tvůrců. Od května online na našem facebooku. Zůstaňte naladěni na architekturu po celý rok!