O nás

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami
připravuje od roku 2010, vždy na podzim, celorepublikový festival Den architektury.

O nás

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami připravil 13. ročník celorepublikového festivalu, v rámci kterého se konalo přes 500 akcí ve 135 městech a obcích po celé České a Slovenské republice. Letos se uskutečnil od pátku 30. září do čtvrtka 5. října, především pak o víkendu 30. září až 1. října 2023.

Uplynulý ročník festivalu Den architektury s mottem “Objev konstrukce!” se zaměřil na výjimečná konstrukční řešení. Cílem bylo poukázat na neoddělitelnost konstrukce od architektury a vyzdvihnout důležitost propojování technického řešení s funkčností a estetikou. Festival se každý rok věnuje výročím výrazných osobností z architektury a stavitelství. V roce 2023 se zaměřil na dva architekty, kteří s konstrukcemi pracovali na svou dobu velmi odvážně. Den architektury se připojil k oslavám 300 let od úmrtí nejvýznamnějšího představitele a tvůrce barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela a 100 let od narození Karla Pragera, představitele nekompromisní architektury 2. poloviny 20. století.

Mezinárodní den architektury jako takový je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. V Česku a na Slovensku však neslavíme pouze jeden den, ale celý týden architektury. Spolek KRUH prostřednictvím festivalu umožňuje široké veřejnost nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a urbanismus, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města.

Festival se koná každoročně průměrně ve stovce měst a obcích či místech, a to během více než 350 akcí během jednoho týdne. Letošní ročník se skládal z více než pěti set akcí ve více než 130 městech po celém Česku a na Slovensku.

 

Den architektury nejsou jen odborně vedené procházky pro veřejnost, které jsou v tomto měřítku světovým unikátem. Kromě nich probíhají různorodé workshopy pro rodiče s dětmi, projekce, happeningy, instalace ve veřejném prostoru, cyklovyjížďky, plavby, divadelní představení, koncerty a řada neformálních setkání mezi zástupci měst, architekty, developery a veřejností.

Součástí Dne architektury je i festival Film a architektura, který zpřístupňuje téma architektury skrze film, jakožto srozumitelného a inspirativního média. Festival prostřednictvím svého kurátorsky uchopeného programu je již několik let pořádán s ambicí být respektovanou akcí mezi zahraničními filmovými festivaly o architektuře. 12. ročník festivalu Film a architektura zahrnoval celkem 84 projekcí, a to převážně v Praze a Brně, ale i v dalších 27 městech po celé republice, na Slovensku. Ozvěny festivalu pravidelně probíhají i v Berlíně.

Velké oblibě se těší i akce Hurá dovnitř!, která během festivalu veřejnosti zpřístupňuje běžně uzavřené objekty. Výběr staveb do projektu Hurá dovnitř! je vždy založen na pečlivé selekci, a především tematické sounáležitosti. Snažíme se každý rok objevovat pro veřejnost nové skryté poklady související s tématem či zpřístupňujeme vybrané novostavby. 

 

V roce 2023 jsme se potkali na více než 300 akcích v těchto městech a místech:

Adolfov, Banská Bystrica, Bardejov, Bílovec, Boskovice, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Březnice, Bublava, Bylany u Kutné Hory, Čáslav, Čelákovice, České Budějovice, Český Krumlov, Chlumec nad Cidlinou, Chotouň, Dobříš, Galanta, Gelnica, Hradec Králové, Hodonín, Hodslavice, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Kopřivnice, Košice, Kralovice, Krásná pod Lysou horou, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Kremnica, Krupina, Lanškroun, Lázně Bělohrad, Liberec, Lidice, Lipnice nad Sázavou, Litoměřice, Litomyšl, Litovel, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Markvartice u Soboty, Martin, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Moravská Třebová, Most, Náchod, Náměšť nad Oslavou, Nesvačilka, Nitra, Nový Bor, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice v Jeseníkách, Opava, Opočno, Ostopovice, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Plavecký Štvrtok, Poděbrady, Poprad, Praha, Prostějov, Příbram, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Ružomberok, Řevnice, Sázava, Semily, Skalička, Slaný, Slavonice, Stoječín, Strakonice, Šediviny, Šaľa, Štiavnica, Šumperk, Tábor, Teplice, Terezín, Topoľčany, Trenčín, Třebíč, Turnov, Týn nad Bečvou, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Varnsdorf, Velké Losiny, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vranov nad Dyjí, Vrané nad Vltavou, Vysoké Mýto, Vysoké Tatry, Zlín, Žamberk, Žebrák, Želiv, Zvolen, Žďár nad Sázavou, Žihle, Žilina

O Kruhu

Spolek KRUH se věnuje propagaci architektury. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001, v reakci na nedostatek informací o současné architektuře. Hlavním cílem projektu Kruh je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí.

Kruh doposud uspořádal kolem 300 přednášek a diskusí o architektuře (včetně několika desítek mimořádných přednášek architektů a architektech ze zahraničí), deset tematických filmových festivalů a vydal sedm sborníků o architektuře mapující činnost Kruhu formou rozhovorů s autory přednášek. Od roku 2010 Kruh pořádá celorepublikový festival Den Architektury.

Kontakty na tým

Marcela Steinbachová
předsedkyně spolku / ředitelka festivalu / dramaturgie akcí festivalu v Praze / komunikace s partnery

Dan Toman
produkční festivalu / koordinátor akcí v Praze a formátu Hurá dovnitř!
praha@denarchitektury.cz

Václav Ševčík
koordinátor festivalu v regionech / dramaturg doprovodných programů
regiony@denarchitektury.cz

Veronika Miškovičová
koordinátorka a produkční festivalu na Slovensku
slovensko@denarchitektury.cz

Barbora Benčíková
dramaturgyně a produkční festivalu v Brně
brno@denarchitektury.cz

Jiří Mika
koordinátor a produkční festivalu v Ostravě
ostrava@denarchitektury.cz

Proč to všechno a proč KRUH?

Architektura na mě dennodenně útočí ze všech stran, jsem člověk urbánní a tak mi někdy i strach nahání, někdy se jí však i kochám…obdivuju architekty, kteří něco dobrého dotáhnou. Maj to totiž pěkně těžký, vyhovět všem těm okolnostem, přáním, očekáváním a ještě by to ani nemělo na nikoho spadnout.

Krištof Kintera, sochař

Rodiče ze mne chtěli mít architekta, nepodařilo se… Ze všeho nejraději chodím, jsem v pohybu, ve městě a okolí. Procházka je pro mne základ přemýšlení. Zde se tvoří a poznává. Jsem ten, kdo je spíš zahleděný sám do sebe, moc se okolo nedívám. Asi je to škoda. Den architektury je možnost jak se polepšit, poslechnout popovídat a být lepší. Hurá.

Tomáš Luňák, filmový režisér

Architektuře se nevyhnete. Vždy vám zkříží cestu. Můžete ji částečně rozkrýt s tvůrci či historiky a to pěšmo, kolmo, především však srdcem.

David Vávra, architekt a herec

Dlouhodobě věřím jednoduché definici. Větší zájem o prostředí, ve kterém žijeme, je nutnou podmínkou na cestě k jeho vyšší kvalitě a příjemnosti. Akce s názvem Den architektury představuje vynikající možnost, jak se o tomto prostředí za pomoci erudovaných průvodců dozvědět více a stát se tak součástí změny k lepšímu. Osobně si určitě nějakou prohlídku vyberu a nesmírně rád se zúčastním.

Adam Gebrian, teoretik a propagátor architektury

Zájem o architekturu zvyšuje citlivost k prostředí kolem nás. A nemyslím na inspiraci, jak vylepšit podobu vlastního bydlení. Myslím na citlivost obecnou, na dohledávání významových vrstev, které jsou v domech, ulicích, městech ale také v krajině uloženy. Odkývání těchto skrytých významů není přímou cestou k moudrosti, ale předpokladem, že si osvojíme k tomu příhodné vlastnosti: ohleduplnost, pokoru, vědomí tradice a zodpovědnost.

Rostislav Koryčánek, historik architektury

Podporuji akce Kruhu. Den architektury je mimořádně zajímavá akce a otevírá možnost hlubšího pochopení zasazování architektury do krajinných, historických a urbanistických souvislostí.

Petr Nikl, výtvarník a performer

Architektura? To je pro mě stejné jako literatura. Potřeba je dobrá zápletka, zajímavé postavy, osobitý jazyk.

Jaroslav Rudiš, spisovatel
Den architektury můžete podpořit na portálu Darujme.
This is default text for notification bar