O nás

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami
připravuje na podzim desátý ročník celorepublikového festivalu.

O festivalu

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami připravuje na podzim desátý ročník celorepublikového festivalu, do kterého jsou zapojena česká, moravská a slovenská města a obce všech velikostí. Letos se uskuteční kolem víkendu 3. až 4. října 2020.

Mezinárodní den architektury jako takový je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí. V České republice a lokálně na Slovensku však neslavíme pouze jeden den, ale celý týden architektury. Spolek KRUH prostřednictvím festivalu umožňuje široké veřejnost nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří jim přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí. Den architektury není jen architektura a urbanismu, ale i širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku každého domu, parku, čtvrtě či města.

Festival se koná každoročně průměrně v 85 městech a obcích či místech, a to během více než 350 akcí během jednoho týdne. V roce 2019 padl historický rekord a celkem 360 akcí se konalo v 102 městech, z toho 18 na Slovensku.

Den architektury nejsou jen procházky, ale také cyklojízdy, plavby, projekce, diskuze, workshopy pro rodinné publikum, umělecké instalace a happeningy. A přidružený festival Film a architektura.

V  případě zájmu o zapojení do festivalu vyplňte předběžnou přihlášku zde.

Téma roku 2019

V roce 2019 uplynulo přesně 30 let od Sametové revoluce, která nám otevřela dveře na západ a zároveň odhalila československou architekturu světu. Po dlouhá desetiletí socialismu se domácí scéna snažila sledovat zahraniční trendy a odpovídat na ně adekvátním způsobem dané doby. Po pádu komunismu byla naopak zahlcena novými impulsy a západním kapitálem. Ten ji sice přinášel chtěnou podporu, ale zároveň se dravě zakusoval do mladé demokracie, ve které české architektura teprve hledala své uplatnění a místo.

Den architektury 2019 byl tedy primárně zaměřen na stavby a realizace vzniklé v porevolučních letech v historickém kontextu původní zástavby. Celý program můžete nalézt v archivu. Snahou bylo pojmenovat 90. léta v celé jejich šíři ať již v pozitivním nebo zdánlivě negativním smyslu, protože obojí přispělo svou měrou k následujícímu vývoji. Své místo v programu našly zástupci architektury pozdní postmoderny, dekonstruktivistických pokusů i developerských projektů. Velkým tématem, téměř specifickým pro toto období, byly obnovy a rekonstrukce historických budov a architektonických památek a smyslu a opodstatněnosti městských satelitů a východnosti a efektivnosti revitalizaci sídlišť.

Podtématem roku 2019 bylo výročí 100 let od vzniku Bauhausu, který je na českém a slovenském území symbolicky zastoupen funkcionalistickou architekturou.

A samozřejmě ani v roce 2019 jsme nezapomněli na reflexi socialistické architektury, průmyslové architektury a současné tvorby.

Města a místa zapojená do festivalu v roce 2019:

Banská Bystrica, Bardejov, Bechyně, Benešov, Beroun, Bílovec, Bratislava, Brno, Broumov, Bublava, Bystřice pod Hostýnem, Čadca, Čejkovice, Černošice, Česká Lípa, Český Dub, Český Krumlov, Děčín, Dolní Břežany, Dolní Vítkovice, Dúbravica, Francova Lhota, Frýdek-Místek, Hodonín, Hradec Králové, Hranice, Hrubý Šúr, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jelšava a Magnezitovce, Jeseník, Jičín, Jihlava, Kamenický Šenov, Kežmarok, Kopřivnice, Košice, Kremnica, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov, Lednice, Libčice nad Vltavou, Liberec, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Louny, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Nitra, Nová Paka, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Považská Bystrica, Praha, Prachatice, Prostějov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Sazovice, Slavkov u Brna, Slavonice, Sliač, Stará Ľubovňa, Šumperk, Tábor, Teplice, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Úvaly u Prahy, Valašské Meziříčí, Valtice, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Vizovice u Zlína, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Zábřeh, Zlín, Zvolen, Žamberk, Znojmo, Žatec, Žďár nad Sázavou, Žilina.

O Kruhu

Spolek KRUH se věnuje propagaci architektury. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001, v reakci na nedostatek informací o současné architektuře. Hlavním cílem projektu Kruh je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí.

Kruh doposud uspořádal přes 270 přednášek a diskusí o architektuře (včetně několika desítek mimořádných přednášek architektů a architektech ze zahraničí), šest tematických filmových festivalů a vydal pět sborníků o architektuře mapující činnost Kruhu formou rozhovorů s autory přednášek. Od roku 2010 Kruh pořádá celorepublikový festival Den Architektury.

Proč to všechno a proč KRUH?

Architektura na mě dennodenně útočí ze všech stran, jsem člověk urbánní a tak mi někdy i strach nahání, někdy se jí však i kochám…obdivuju architekty, kteří něco dobrého dotáhnou. Maj to totiž pěkně těžký, vyhovět všem těm okolnostem, přáním, očekáváním a ještě by to ani nemělo na nikoho spadnout.

Krištof Kintera, sochař

Rodiče ze mne chtěli mít architekta, nepodařilo se… Ze všeho nejraději chodím, jsem v pohybu, ve městě a okolí. Procházka je pro mne základ přemýšlení. Zde se tvoří a poznává. Jsem ten, kdo je spíš zahleděný sám do sebe, moc se okolo nedívám. Asi je to škoda. Den architektury je možnost jak se polepšit, poslechnout popovídat a být lepší. Hurá.

Tomáš Luňák, filmový režisér

Architektuře se nevyhnete. Vždy vám zkříží cestu. Můžete ji částečně rozkrýt s tvůrci či historiky a to pěšmo, kolmo, především však srdcem.

David Vávra, architekt a herec

Dlouhodobě věřím jednoduché definici. Větší zájem o prostředí, ve kterém žijeme, je nutnou podmínkou na cestě k jeho vyšší kvalitě a příjemnosti. Akce s názvem Den architektury představuje vynikající možnost, jak se o tomto prostředí za pomoci erudovaných průvodců dozvědět více a stát se tak součástí změny k lepšímu. Osobně si určitě nějakou prohlídku vyberu a nesmírně rád se zúčastním.

Adam Gebrian, teoretik a propagátor architektury

Zájem o architekturu zvyšuje citlivost k prostředí kolem nás. A nemyslím na inspiraci, jak vylepšit podobu vlastního bydlení. Myslím na citlivost obecnou, na dohledávání významových vrstev, které jsou v domech, ulicích, městech ale také v krajině uloženy. Odkývání těchto skrytých významů není přímou cestou k moudrosti, ale předpokladem, že si osvojíme k tomu příhodné vlastnosti: ohleduplnost, pokoru, vědomí tradice a zodpovědnost.

Rostislav Koryčánek, historik architektury

Podporuji akce Kruhu. Den architektury je mimořádně zajímavá akce a otevírá možnost hlubšího pochopení zasazování architektury do krajinných, historických a urbanistických souvislostí.

Petr Nikl, výtvarník a performer

Architektura? To je pro mě stejné jako literatura. Potřeba je dobrá zápletka, zajímavé postavy, osobitý jazyk.

Jaroslav Rudiš, spisovatel