Pro média

Spolek KRUH ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami
připravuje na podzim dvanáctý ročník celorepublikového festivalu.


KONTAKT PRO MÉDIA /
SMART Communications
Silvie Marková
markova@s-m-art.com

14. ROČNÍK FESTIVALU V PROCESU PROMĚNY

14. ROČNÍK FESTIVALU V PROCESU PROMĚNY

Letošní 14. ročník festivalu Den architektury se uskuteční s podtitulem Proces proměny“. Odkazuje tak mimo jiné na 100. výročí úmrtí Franze Kafky, které bude jednou z hlavních programových linií a připomene nejen stavby spojené s tímto autorem či budovy související s literaturou, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou. Další z programových sekcí budou věnovány například tvorbě architektů Josefa Fanty, Karla Hubáčka a jejich spolupracovníků.

Největší architektonický festival u nás v loňském roce nabídl přes 500 akcí ve více než stovce měst po celé republice i na Slovensku a přilákal na 35 tisíc návštěvníků. Na nejrůznější architektonické procházky či exkurze ve společnosti architektů a odborníků na dané téma i další akce se mohou zájemci v letošním roce těšit na přelomu září a října, a to od pátku 27. září do čtvrtka 3. října 2024. Akce jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty.

FESTIVAL DEN ARCHITEKTURY ZVEŘEJŇUJE KOMPLETNÍ PROGRAM

FESTIVAL DEN ARCHITEKTURY ZVEŘEJŇUJE KOMPLETNÍ PROGRAM

V Praze 7. září 2023 – Za necelý měsíc odstartuje ve 135 městech a obcích v České republice a na Slovensku festival Den architektury s mottem Objev konstrukce! Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí od 29. září do 5. října na výběr z více jak 450 exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek či cyklovyjížděk, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Program zve na cesty po architektonických skvostech, nejmodernější architektuře i zapomenutých stavbách, do paláců i vesnických domků, bývalých továren i bankovních domů, na výpravy po věžích, klášterech a kostelech nebo mostech, sportovních stadionech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách.

Na většinu akcí je potřeba předchozí registrace. Registrace budou zahájeny 18. září v 9.00 hod., u vybraných regionálních akcí jsou již registrace otevřeny.

Tohtoročný festival Deň architektúry objaví konštrukcie zo všetkých kútov Slovenska

Tohtoročný festival Deň architektúry objaví konštrukcie zo všetkých kútov Slovenska

Na Slovensku festival Deň architektúry organizuje od roku 2012 a doteraz bolo v jeho rámci organizovaných viac ako 150 akcií. Tohtoročného programu účastnia vyše dve desiatky slovenských miest, ktoré predstavia program vo formátoch, akými sú komentované prechádzky, cyklovýlety, workshopy nielen pre deti, komentované prehliadky objektov, či formáty PechaKucha, výstavy a diskusie. Na Slovensku a najmä počas víkendu 30. 9. a 1. 10. ponúkne desiatky akcií. V tomto roku má festival namierené do Banskej Bystrice, Banskej Štiavnice, Bardejova, Bratislavy, Galanty, Gelnice, Košíc, Kremnice, Krupiny, Martina, Nitry, Partizánskeho, Piešťan, Plaveckého Štvrtka, Popradu, Rajeckých Teplíc, Šale, Topoľčian, Trenčína, Vysokých Tatier, Zvolena a Žiliny.

Den architektury bude letos objevovat konstrukce a připomene dílo Santiniho i Pragera

Den architektury bude letos objevovat konstrukce a připomene dílo Santiniho i Pragera

Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na stovky zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program se uskuteční v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Plzni a ve stovce dalších měst a obcí.

Opět otevře běžně nepřístupné budovy, nabídne architektonické procházky s poutavým výkladem, cyklovyjížďky, přednášky, ale i divadelní představení a koncerty a celou řadu dalších akcí. Letošní ročník proběhne s mottem Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.

Festival Den architektury se letos zaměří na konstrukce a vydá se po stopách Santiniho a Pragera

Festival Den architektury se letos zaměří na konstrukce a vydá se po stopách Santiniho a Pragera

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku.

Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století.

Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.

„Nebourej, transformuj“ je mottem letošního Dne architektury, který láká na 300 akcí po celé republice i na Slovensku

„Nebourej, transformuj“ je mottem letošního Dne architektury, který láká na 300 akcí po celé republice i na Slovensku

Architektonické skvosty i zapomenuté stavby, domy, které znovu ožily díky rekonstrukcím, dílo Josipa Plečnika i jeho následovníků, realizace přední české architektky Aleny Šrámkové, stavby šetrné k životnímu prostředí a mnohem více představí od 30. 9. do 6. 10. festival Den architektury. Nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás letos zamíří do stovky měst a obcí v České republice i na Slovensku a nabídne na 300 zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov, komentovaných procházek, přednášek, workshopů i akcí pro děti.
Za architekturou známou i neznámou se mohou zájemci vydat nejen pěšky, ale i třeba na kole, a to vždy s odborným výkladem.
Festival Den architektury letos zaostří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Festival Den architektury letos zaostří na rekonstrukce a vzdá poctu Josipu Plečnikovi i Aleně Šrámkové

Nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás ve dnech 30. 9. až 6. 10. opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury
a výstavby a představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací v různých měřítkách.
Den architektury také připomene osobnost Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. U této příležitosti bude mimo jiné uvedena kompozice Emila Viklického Pocta Josipu Plečnikovi v pražském kostele Nejsvětějšího Srdce Páně. Festival vzdá také napříč regiony i poctu české architektce Aleně Šrámkové.
Festival Deň architektúry pozýva v októbri na cesty po stopách histórie i súčasnosti architektúry ôsmich slovenských miest

Festival Deň architektúry pozýva v októbri na cesty po stopách histórie i súčasnosti architektúry ôsmich slovenských miest

Sídlisková výstavba a jeho revitalizácia, industriálne dedičstvo a jeho využitie, história bývania od zemľanky k paneláku, umenie vo verejnom priestore, architektúra a zdravie.

Od 1. do 7. októbra zamieri 11. ročník festivalu Deň architektúry do ôsmich desiatok miest a obcí naprieč Čechami, Moravou a Slovenskom.

K prevahe českých a moravských miest sa pripája 8 miest zo Slovenska a ponúkne viac ako dvadsať akcií. V tomto roku zamieri do Bratislavy, Žiliny, Banskej Bystrice, Zvolena, Nitry, Bardejova, Kremnice a Piešťan.

Říjnový festival Den architektury bude ve znamení dopravních spojnic i výročí Jana Kotěry

Říjnový festival Den architektury bude ve znamení dopravních spojnic i výročí Jana Kotěry

Festival Den architektury opět láká od 1. do 7. října na bohatý a zdarma přístupný program několika set akcí po celé republice i na Slovensku, který nabídne výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to vždy s odborným výkladem.

Zaměří se jak na architekturu současnou, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Během festivalu se také pod názvem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov.

Letos se festival bude věnovat cestám a spojnicím, a také osobnosti Jana Kotěry, zakladatele moderní architektury u nás.
Den architektury můžete podpořit na portálu Darujme.
This is default text for notification bar