Koncert v Kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Součástí festivalového programu bylo i mimořádné uvedení skladby jazzového muzikanta Emila Viklického Pocta Josipu Plečnikovi, která zazněla 4. října v Plečnikově kostele na pražských Vinohradech.

Mimořádné dílo Viklický zkomponoval v roce 1996 na motivy korespondence dcery TGM Alice Masarykové a právě architekta Plečnika.

V rámci výročí Plečnikova narození, Viklický znovu uvedl své skladby zpoza piana, doplnila ho přitom řada talentovaných umělců v čele se sólistkou Národního divadla, mezzosopranistkou Michaelou Zajmi. Prezentovaná suita Dopisy Plečnikovi má 5 částí: Viale, Equinox, Na úsvitě 24. 12. 1925, Dar a Milý, dobrý mistře.

Celá loď kostela Nejsvětějšího Srdce Páně se tak na jeden večer zaplnila tóny, které s tímto místem souvisí, a jedinečně se tak skloubil hudební požitek s unikátní atmosférou Plečnikovy modernistické architektury. Prostor Kostela byl divákům koncertu, ale i ostatním návštěvníkům Dne architektury přístupný díky vlídné spolupráci s Římskokatolickou farností u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně Praha – Vinohrady a faráře Jana Houkala. Děkujeme všem účinkujícím, divačkám, divákům a spolupořadatelům za tento neopakovatelný zážitek!

 

– Emil Viklický – piano
– Michaela Zajmi – zpěv
– Jiří Skuhra – flétna
– Bronislava Klablenová – harfa
– David Řehoř – marimba
– Liběna Séquardtová– hoboj a anglický roh
– Jiří Stivín Jr. – bicí
– Jakub Jánský – housle
– František Uhlíř – kontrabas

 

Fotografie z koncertu: René Volfík

Den architektury můžete podpořit na portálu Darujme.
This is default text for notification bar