Den architektury v Brně představí na přelomu září a října unikátní stavby i místa

V programu připomene i sochařku Sylvu Lacinovou nebo progresivního krajináře Ivara Otrubu

 

V Praze 7. srpna – Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na více jak 400 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Nabitý a pestrý program má i Brněnská část festivalu, která zahrnuje exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky, cyklovyjížďky nebo program pro děti. Festival má v letošním roce motto „Objev konstrukce“ a zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. Nejinak tomu bude i v Brně a festivalové návštěvníky pozve například na architektonicky unikátní výstaviště, do vodojemů na Žlutém kopci, sportovního areálu TJ Tesla nebo krytu Denis. Brněnský program také připomene dvě významné osobnosti jejichž tvorba je spojena s Brnem. Vzdá poctu sochařce Sylvě Lacinové, od jejíhož narození uplynulo letos 100 let, a také krajinářskému architektu Ivaru Otrubovi, který by se v letošním roce dožil 90 let. 

Na nejrůznějších místech republiky Den architektury také připomíná dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také realizace jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Více informací bude postupně zveřejňováno na www.denarchitektury.cz.

 

  1. ročník festivalu Den architektury se zaměří na výrazné a ojedinělé konstrukce vybraných staveb. V Brně se tak mohou zájemci vydat například s architektkou brněnského výstaviště Lenkou Štěpánkovou po výstavních pavilonech na Brněnském výstavišti. Vedle nejvýznamnějších památkově chráněných pavilonů A a Z, které v době svého vzniku představovaly to nejprogresivnější v československé architektuře, budou součástí prohlídky i další objekty. Další z festivalových procházek povede centrem města, kde účastníky seznámí s vývojem konstrukčních metod v architektuře historik architektury Michal Kolář. Dále bude možné navštívit unikátní industriální prostory vodojemů na Žlutém kopci nebo sportovní areál TJ Tesla na Lesné.

 

Dílo brněnské rodačky a sochařky Sylvy Lacinové, která měla zásadní vliv na podobu brněnského veřejného prostoru a vytvořila zde přes šedesát monumentálních sochařských realizací, připomene festival komentovanými procházkami. Zájemce pozve například na sídliště Lesná nebo po významných dílech Sylvy Lacinové v centru města v kontextu dalších realizací sochařek a architektek. Procházka je součástí doprovodného programu k velké retrospektivní výstavě Evy Kmentové, která se koná v Domě umění od 23. srpna do 19. listopadu. V dalším programu se Den architektury zaměří na téma propojování výtvarného umění a architektury v průběhu 20. a 21. století. Zájemci se mohou například vydat za uměleckými díly od renomovaných brněnských výtvarníků na sídlišti Juliánov.

 

Po stopách krajinářského architekta Ivara Otruby se festival vydá například do Botanické zahrady a arboreteta Mendelovy univerzity, parku Lužánky, Tyršova sadu, areálu brněnského výstaviště či na sídliště Juliánov. Program pozve i do Paláce šlechtičen, na jehož přestavbě a rekonstrukci se v 60. letech 20. století podílel vedle Bohuslava Fuchse také Ivar Otruba. Procházky doplní i přednáška Otrubovy žačky a krajinářské architektky Markéty Veličkové.

 

Program nabízí i celou řadu dalších tematických procházek, které se zaměří například na sportovní halu Rondo a její okolí, brněnské realizace Otto Eislera, jednoho z nejvýraznějších meziválečných brněnských židovských architektů, stavební vývoj Králova Pole na přelomu 19. a 20. století, tzv. chrámy peněz – postmoderní architektura bankovních domů a spořitelen v devadesátých letech 20. století, nebo krajinářskou architekturu na sídlišti Juliánov. Pozve také na komentované prohlídky areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny nebo Fakultní nemocnice Brno Bohunice. Dále nabízí možnost navštívit například protiatomový kryt Denis, Bauerův zámeček, který je dílem Adolfa Loose, Palác šlechtičen nebo prohlídky Uměleckoprůmyslového muzea.

                 

V hledáčku má festivalový program i nejnovější architektonické počiny. Zájemci o současnou architekturu mohou například využít příležitost nahlédnout do nově vznikající platformy architektury, nacházející se na nároží secesního nájemního domu na Bratislavské ulici v Zábrdovicích od architektonického studia KOGAA nebo se vydat na procházku po kvalitních příkladech současné architektury v Ostopovicích. Své dveře během Dne architektury otevřou také nově vznikající výtvarné ateliéry v areálu Pedagogické fakulty MUNI. 

 

Den architektury se věnuje i celé řadě aktuálních témat či staveb v Brně nebo regionu, které si zaslouží pozornost. Dlouhodobou otázkou je budoucnost Obchodně průmyslového paláce (pavilon A) na brněnském výstavišti. Připomene také plánovanou demolici obchodního domu Prior (dnes OC Dornych), který bude možné mimořádně navštívit rámci divadelního představení Analýza bydlení. V dalším programu se například zaměří na cykloopatření a úskalí vytváření bezpečného prostoru pro lidi na kolech v Brně či park na Moravském náměstí.

 

Nabitý program tradičně nezapomíná ani na ty nejmenší a nabízí hned několik workshopů. Čeká na ně například workshop Pojď si hrát na architekta, na kterém si spolkem artschool.cz ve spolupráci s Fakultou architektury VUT budou formou her, tvoření a dalších aktivit objevovat možnosti konstrukcí. Další workshop nese název Do nitra sochy a nejen děti se na něm mohou zapojit do tvorby obří společné sochy, ale dozví se i řadu dalších zajímavostí o sochařském umění. Workshop povede Jana Kaštánková z Lidského Mraveniště. Nejmenší mohou v rámci festivalu zavítat i na výtvarný workshop do Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie, na němž je opět čeká společná tvorba velkolepého uměleckého díla, na kterém se seznámí s nejrůznějšími výtvarnými technikami.

 

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.

 

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

 

Místa Konání festivalu Den architektury

Adolfov-Větrov, Banská Bystrica, Bardejov, Bílovec, Boskovice, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Březnice, Bublava, Bylany u Kutné Hory, Čáslav, Čelákovice, České Budějovice, Český Krumlov, Chlumec nad Cidlinou, Chotouň, Dobříš, Galanta, Gelnica, Hradec Králové, Hodonín, Hodslavice, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Kopřivnice, Košice, Kralovice, Krásná pod Lysou horou, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Kremnica, Krupina, Lanškroun, Lázně Bělohrad, Liberec, Lidice, Lipnice nad Sázavou, Litoměřice, Litomyšl, Litovel, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Markvartice u Soboty, Martin, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Moravská Třebová, Most, Náchod, Náměšť nad Oslavou, Nesvačilka, Nitra, Nový Bor, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice v Jeseníkách, Opava, Opočno, Ostopovice, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Plavecký Štvrtok, Poděbrady, Poprad, Praha, Prostějov, Příbram, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Ružomberok, Řevnice, Sázava, Semily, Skalička, Slaný, Slavonice, Stoječín, Strakonice, Šediviny, Šaľa, Štiavnica, Šumperk, Tábor, Teplice, Terezín, Topoľčany, Trenčín, Třebíč, Turnov, Týn nad Bečvou, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Varnsdorf, Velké Losiny, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vranov nad Dyjí, Vrané nad Vltavou, Vysoké Mýto, Vysoké Tatry, Zlín, Žamberk, Žebrák, Želiv, Zvolen, Žďár nad Sázavou, Žihle, Žilina

 

Pořádá:
Kruh z.s.


Pod záštitou: 

České komory architektů, Svaz měst a obcí

 

Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 7, Statutární město Brno, Nadace české architektury, Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy.

 

Základní partner: 

KOMA

 

Partner:

Národní knihovna České republiky

Cyklo partner:
Rekola Bikesharing s.r.o.

Hlavní mediální partner:
Dolce Vita

Mediální partneři:
Český rozhlas Vltava, Rádio Praha, Radio 1, Deník N, Architect+, Archiweb.cz, ArtMap, ASB, ERA 21, EARCH, PROPAMÁTKY

Mediální partneři Slovensko:
archinfo.sk, ASB, ARCH, Projekt, SAB/STAVEBNICTVO a BYVANIE, ročenka TOP TRENDY

 

Kontakt pro média:

Silvie Marková
SMART Communication
M: +420 604 748 699
E: markova@s-m-art.com

Den architektury můžete podpořit na portálu Darujme.
This is default text for notification bar

 

Na některé akce je potřeba předchozí rezervace. Vybrané akce v regionech je možné rezervovat již nyní, u ostatních budou rezervace spuštěny 15. září v 18.00.

Těšíme se na Vás!