ONDŘEJOV – ONDŘEJOVSKÁ HVĚZDÁRNA

Secesní stavba s kopulí od architekta Josefa Fanty z roku 1905 s pracovníky hvězdárny. Hlavní observatoř Astronomického ústavu Akademie věd ČR s dvoumetrovým zrcadlovým Perkovým dalekohledem patří mezi největší hvězdárny u nás. Pozemek nad obcí pro stavbu soukromé observatoře zakoupili český amatérský astronom Josef Jan Frič a jeho bratr Jan Ludvík v roce 1898. Místo bylo vybráno o v dojezdové vzdálenosti od Prahy. Nejprve byla postavena centrální budova (Fričův dům), poté zahradní domek, studovna a celkem čtyři pozorovací objekty. Frič daroval hvězdárnu československého státu v roce 1928, poté byla ve správě Univerzity Karlovy a od roku 1953 ji spravuje Akademie věd ČR. Informace o akci vznikající ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR naleznete na tomto webu.

Josef Fanta (1856–1954) byl český architekt, malíř, návrhář a spisovatel, řadí se k umělcům generace Národního divadla. Byl také významným mecenášem umění a zasadil se o ochranu památek. Ve své architektonické poloze se stal vůdčí osobností novorenesance, úzce spolupracoval s Antonínem Wiehlem a navázal na tradici české renesance 16. století. Od počátku 20. století se stal hlavním představitelem secesní architektury.

V pátek 27. 9. od 15 do 24 hodin se zde zároveň uskuteční program v rámci Evropské noci vědců a návštěvníci budou moci navštívit i běžně nepřístupná místa hvězdárny. Zdarma.

Provádí: Pavel Suchan, tiskový mluvčí Astronomického ústavu AV ČR a vedoucí průvodců na Ondřejovské hvězdárně, a průvodci hvězdárny


20 osob na prohlídku, rezervace na GoOut

pá 27. 9. a ne 29. 9. | 17:00 | Ondřejovská hvězdárna, 251 65 Ondřejov


 

Den architektury můžete podpořit na portálu Darujme.
This is default text for notification bar

 

Na některé akce je potřeba předchozí rezervace. Vybrané akce v regionech je možné rezervovat již nyní, u ostatních budou rezervace spuštěny 15. září v 18.00.

Těšíme se na Vás!